Ρετρό ημερολόγια

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
928
Και ποιος τοίχος δεν κοσμούνταν από ένα ημερολόγιο και στα έιτις και νωρίτερα. Πολλά από αυτά, ακόμα και σήμερα έχουν στο πίσω μέρος στιχάκια, άλλα συνταγές μαγειρικής και άλλα... Βρήκα ένα από την εποχή των έιτις, χρονολογίας 1985 ή 1991, αν και για το δεύτερο δεν το νομίζω, με το τετράστιχο:

Στο μέρος που θα με θάψουνε/

να έρχεσαι το βράδυ/

το παχουλό χεράκι σου/

ένα κερί να ανάβει. :(

Μακάβριο, αλλά αυτό βρέθηκε...

Εσείς τι είχατε πίσω από τις σελίδες των ημερολογίων τοίχου;
 
Aνεκδοτα ,μεχρι καποια ηλικια γελαγα κιολας. :D

Αλλες φορες μαγειρικης.
 
Τα ημερολόγια αυτά υπάρχουν και σήμερα. Η γιαγιά μου έχει ένα που στο πίσω μέρος του είναι γραμμένα στοιχάκια ή ανέκδοτα.
 
Τα συγκεκριμένα ημερολόγια κυκλοφορούν και σήμερα και.. τα αγοράζει ακομη η μαμά μου. Ειναι μια ρετρό συνήθεια που μου αρέσει.

Ειχαν πολλές πληροφορίες πάνω : απο ανατολή και δύση του Ηλιου, πανσέληνο, ονομαστικές γιορτές φυσικά, και αργίες.

Στο πίσω μέρος, έβρισκα σαχλά στιχάκια ή και προτεινόμενο μενου ημέρας.

Λόγω μεγέθους και σχήματος τα κόλλαγαν σε κάποια εικονα αγιου, η.. σε κάποιο θερμόμετρο τοιχου.

Το βαρετό ήταν, να ξεκολλάς κάθε βραδυ (ή πρωι) το χαρτακι για την αλαγη της μέρας, που σε μας το είχε αναλαβει η γιαγιά μου :(

Εγω αργοτερα, τα ξεκόλλαζα μαζικά κάθε μήνα :p
 
Πλάκα πλάκα, σύμφωνα με τα λεγόμενα της μαμάς μου, ήταν το πρώτο μου "αριθμητήριο" καθώς πολύ μικρός σαν ήμουνα, έβγαζα ένα ένα τα φύλλα, ρωτώντας τη γιαγιά μου πώς λέγεται το καθένα. Περιττό να σας πω ότι μέχρι τη Β' δημοτικού, ήξερα να μετράω μόνο μέχρι το 31#)
 
stakovios είπε:
Στο μέρος που θα με θάψουνε/

να έρχεσαι το βράδυ/

το παχουλό χεράκι σου/

ένα κερί να ανάβει. :(
Μπας σε καλο σου stakovios!!!! :D :D:D

Αυτο το παχουλο χερακι, ρετρο ιδανικο ομορφιας που υποδηλωνε προφανως ευκαταστατο και ζωντανο ατομο, ερχοταν σε αντιθεση με το κοκκαλιαρικο χερι του ρετρο ποιητη... :xm:
 
Αναστασια είπε:
Μπας σε καλο σου stakovios!!!! :D :D:DΑυτο το παχουλο χερακι, ρετρο ιδανικο ομορφιας που υποδηλωνε προφανως ευκαταστατο και ζωντανο ατομο, ερχοταν σε αντιθεση με το κοκκαλιαρικο χερι του ρετρο ποιητη... :xm:
Τι βαθυστόχαστη ανάλυση είναι αυτή παιδί μου; Ούτε ο Λίνος Πολίτης :bow:
 
Ισως να μην είναι ένα ημερολόγιο σαν αυτά που μέχρι στιγμής αναφέρατε, είναι όμως σίγουρα ένα ρετρό ημερολόγιο! :)

picture.php
 
Ούτε και αυτό το ημερολόγιο βρήκα που να το βάλω, οπότε το προσθέτω και αυτό εδώ!

attachment.php
 
Ημερολόγια τοίχου

Κατά τη δεκαετία του 80 και του 90 ήταν της μόδας μεγάλα ημερολόγια που απεικόνιζαν τοπία και κρέμονταν στον τοίχο. Χαρακτηριστικά θυμάμαι μεγάλα ημερολόγια τοίχου με Γιαπωνέζες (!!!). Τα ημερολόγια είχαν σε κάθε σελίδα και μια διαφορετική εικόνα, κάτω από την εικόνα στη μέση αναγραφόταν το έτος και ακολουθούσε ο μήνας με τις ημέρες.

Υπήρχαν και τα ημερολόγια τοίχου, κολλημένα σε μια εικόνα αγίου και έβγαζες κάθε μέρα κι από ένα φύλλο, τα φύλλα είχαν στο πίσω μέρος στιχάκια.

Θυμάστε τέτοια ημερολόγια;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά με τα στιχάκια, υπάρχουν ακόμα σε πολλά σπίτια. Ημερολόγια με τοπία συνηθίζονταν περισσότερο σε γραφεία, παρά σε σπίτια.
 
Οι δικοί μου στην Αθήνα έχουν πάντα ημερολόγιο με στιχάκια. Τα διασκεδάζω πολύ διότι στην συντριπτική τους πλειοψηφία τα στιχουργήματα αυτά είναι αξιοθρήνητα από κάθε άποψη, τόσο πολύ που γίνονται απολαυστικά.
 
RIO είπε:
Αυτά με τα στιχάκια, υπάρχουν ακόμα σε πολλά σπίτια. Ημερολόγια με τοπία συνηθίζονταν περισσότερο σε γραφεία, παρά σε σπίτια.
Το αυτό κι από μένα.
 
Στο μέρος που θα με θάψουνε/

να έρχεσαι το βράδυ/

το παχουλό χεράκι σου/

ένα κερί να ανάβει.
tinysmile_angry_t.png



ανατρίχιασα!!!


 


Θα ήταν στις λύπες του ο...καλλιτεχνης!!!


 


και σε μένα άρεσε η συνήθεια να βγάζω τα χαρτάκια που εδειχναν ημέρα και ημερομηνία από τα ημερολόγια και διάβαζα πίσω τα στιχάκια...


 


τέτοια ημερολόγια συνήθως έβλεπα σε κουζίνα...


 


μερικές φορές υπήρχε ημερολόγιο με παιδικό θέμα και σε παιδικό δωμάτιο, ήταν σε αφίσα...


 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα