Ρετρό καναπέδες-έπιπλα

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
469
Τα οποία διατηρούνται ακόμα διότι (αχχχ παιδάκι μου αυτά είναι μασίφ, δεν φτιάχνουν τέτοια τώρα, και τί να πάρω τα ψεύτικα που μόλις κάτσεις θα μείνει λακούβα στον καναπέ;;;;;;;; Άμα πεθάνω εγώ πέταξέ τα αλλά να ξέρεις τα καινούργια είναι από χαρτόνι...) και τέτοια άλλα θεϊκά!!! :p

Στη φωτό φαίνεται και ένα ωραιότατο αδιάβροχο της juanita καθώς και ένα παλτό μοντγκόμερυ (και τα δύο της μόδας στη δεκαετία του ΄80)

12203.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] Dead pic [edit] 

μιά ρετρό βιτρίνα των 60ς (υπάρχει ακόμα στο σπίτι μου στο χωριό-ανευ σεμεδακίων)

[edit] Dead pic [edit] 

το σερβάν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σόρρυ για το ξεθάψιμο του thread, αλλά έψαχνα κάπου να ποστάρω τα παλιά έπιπλα της μητέρας μου.

Η μητέρα μου είναι φανατική του vintage/retro. Σε σημείο που έσωσε παλιά έπιπλα και πλήρωσε μια περιουσία στην αναπαλαίωσή τους ή την ακριβής αντιγραφή τους με νέο ξύλο. Το σαλόνι μας παντρεύει το νέο, δηλαδή γυαλί και καθέφτη χωρίς κορνίζες, αλλά και το παλιό vintage με τα απίστευτα κομμάτια που έχει μαζέψει χρόνια τώρα. Παραθέτω τα πιό παλιά που θυμάμαι να τα κουβαλάμε απο σπίτι σε σπίτι:

Οι καρέκλες με το τραπεζάκι, είναι ότι πιο άνετο ακόμα και σήμερα

25007.jpg

Η μπερζέρα (μία απο τις δύο) είναι απο τα αγαπημένα αντικείμενα της μητέρας μου. Είδαμε και πάθαμε να βρούμε την αδελφούλα της. Την βρήκα εγώ σε εργοστάσιο μεταποίησης επίπλων, τόσο σκοροφαγωμένη, που χρειάστηκε να αλλάξουμε σχεδόν όλο το σκελετό. Τέσπα. Τώρα τις χαιρόμαστε

25006.jpg

Να σημειώσω οτι το τραπεζάκι είναι νέας κατασκευής και η γραμμή του φαίνεται νεότερη.

Τέλος, το σκάκι. Το αγαπημένο μας.

25008.jpg

Πρόκειται για ένα τραπέζι με σκάκι που τα πιόνια είναι φτιαγμένα απο μέταλλο και έχει θέμα σταυροφορία VS βυζάντιο. Το σέτ έχει και δύο καρέκλες με σκαλιστή πλάτη. Το ταμπλό βγαίνει. Απο πίσω βάλαμε τσόχα, αφενός για να μην χαλάσει το ξύλο, αφετέρου κάπου πρέπει να στήνουμε τις μικρές μας χαρτοπαιξίες.

Κάτω απο το ταμπλό λοιπόν υπάρχει και ένα τάβλι με κοκκάλινα πούλια. παίζουμε σπάνια γιατί λυπόμαστε να τα βαράμε. χεχε

Έχω βγάλει και 2 κάδρα, αλλά θα τα βάλω στο ανάλογο thread...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
8) Υ Π Ε Ρ Ο Χ Α!!!

@ Marioland, όταν τα βαρεθεί η μαμά σου, να μου τα κάνεις πακέτο σε παρακαλώ...

Και μην ανησυχείς δε θα σε χρεώσω έξοδα αποστολής... Θα έρθω η ίδια να τα πάρω... :p
 
Juanita είπε:
8) Υ Π Ε Ρ Ο Χ Α!!!
@ Marioland, όταν τα βαρεθεί η μαμά σου, να μου τα κάνεις πακέτο σε παρακαλώ...

Και μην ανησυχείς δε θα σε χρεώσω έξοδα αποστολής... Θα έρθω η ίδια να τα πάρω... :p
Ευχαριστώ πολύ juanita! :flower: Αργότερα θα ανεβάσω και τον καναπέ. Μην ελπίζεις πάντως να τα βαρεθούμε σύντομα ;) εκτός του οτι είναι πανέμορφα, ρίξαμε πολύ τρέξιμο, δουλειά και χρήμα για να τα επαναφέρουμε στην παλιά τους δόξα. Ας πούμε οτι πλέον έχουν συναισθημαιτική αξία :D
 
Marioland είπε:
... ;) εκτός του οτι είναι πανέμορφα, ρίξαμε πολύ τρέξιμο, δουλειά και χρήμα για να τα επαναφέρουμε στην παλιά τους δόξα. Ας πούμε οτι πλέον έχουν συναισθημαιτική αξία :D
Καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες... Έτσι και εγώ με το τραπέζι της γιαγιάς μου και τις καρέκλες της... Μπορεί να είχαν το μαύρο τους το χάλι και να είχαν ψιλοδιαλυθεί αλλά όταν βρίσκεις τεχνίτες με μεράκι κάνεις θαύματα!!!! :flower: Εύχομαι να τα χαίρεστε για πάρα πολλά χρόνια ακόμη!!!
 
Όμορφα Marioland αλλά το σκάκι ΟΛΑ τα λεφτά :)
 
Μια καρέκλα και μια συρταριέρα στης πεθεράς μου...

IMG_20150424_183156.jpg

IMG_20150424_183132.jpg
 
εδώ είναι κάτι έπιπλα που μας χάρισε η νονά μου, όταν πέθανε η πεθερά της μιας και δεν είχε τι να τα κάνει:
επιπλα1.JPG
οι καρέκλες στο σαλόνι
επιπλα2.JPG
αυτό το τραπέζι, του σαλονιού πάλι, είναι πιστό αντίγραφο αυτού που είχε ο νονός μου στην εταιρεία του και κάναν τις συσκέψεις
επιπλα3.JPG
ο μπουφές με διάφορα χαρτιά και έγγραφα και ποτήρια κλπ.

επιπλα4.JPG
το τραπέζι της τραπεζαρίας, το έχουμε γυαλοχαρτίσει και βάψει με πολυουρεθανική λάκα, ώστε να είναι (κάπως) αδιάβροχο
επιπλα5.JPG
ο μπουφές με το μάρμαρο και το (ρετρό πια) στερεοφωνικό με cd και ραδιόφωνο....
ο
επιπλα6.JPG

ο άλλος μπουφές με πιάτα, ποτήρια, μαχαιροπίρουνα, ξηρούς καρπούς πάνω στο μάρμαρο, και στα συρτάρια διάφορα (πετσέτες κουζίνας, φάρμακα, καλά μαχαιροπίρουνα κλπ. )
εννοείται ότι αυτά τα έπιπλα είναι εξαιρετικής ποιότητας, μασίφ καρυδιά, νομίζω πριν τα πάρουμε τα περάσαμε απεντομωτήριο, και ήταν τεράστιος κόπος να έρθουν σπίτι μας, και δεν παίζει σε νοικιασμένο σπίτι τέτοια έπιπλα, θα σου βγει η πίστη κάθε φορά να τα μεταφέρεις. ακόμη θυμάμαι τι τραβούσαμε με τα βιβλία του συγχωρεμένου του μπαμπά μου, και πριν υπάρξουν γερανοί κλπ. τα ανεβάζαμε με σκοινιά από τα μπαλκόνια.
 
εδώ είναι κάτι έπιπλα που μας χάρισε η νονά μου, όταν πέθανε η πεθερά της μιας και δεν είχε τι να τα κάνει:
Προβολή συνημμένου 277950
οι καρέκλες στο σαλόνι
Προβολή συνημμένου 277951
αυτό το τραπέζι, του σαλονιού πάλι, είναι πιστό αντίγραφο αυτού που είχε ο νονός μου στην εταιρεία του και κάναν τις συσκέψεις
Προβολή συνημμένου 277952
ο μπουφές με διάφορα χαρτιά και έγγραφα και ποτήρια κλπ.

Προβολή συνημμένου 277953
το τραπέζι της τραπεζαρίας, το έχουμε γυαλοχαρτίσει και βάψει με πολυουρεθανική λάκα, ώστε να είναι (κάπως) αδιάβροχο
Προβολή συνημμένου 277954
ο μπουφές με το μάρμαρο και το (ρετρό πια) στερεοφωνικό με cd και ραδιόφωνο....
ο
Προβολή συνημμένου 277955

ο άλλος μπουφές με πιάτα, ποτήρια, μαχαιροπίρουνα, ξηρούς καρπούς πάνω στο μάρμαρο, και στα συρτάρια διάφορα (πετσέτες κουζίνας, φάρμακα, καλά μαχαιροπίρουνα κλπ. )
εννοείται ότι αυτά τα έπιπλα είναι εξαιρετικής ποιότητας, μασίφ καρυδιά, νομίζω πριν τα πάρουμε τα περάσαμε απεντομωτήριο, και ήταν τεράστιος κόπος να έρθουν σπίτι μας, και δεν παίζει σε νοικιασμένο σπίτι τέτοια έπιπλα, θα σου βγει η πίστη κάθε φορά να τα μεταφέρεις. ακόμη θυμάμαι τι τραβούσαμε με τα βιβλία του συγχωρεμένου του μπαμπά μου, και πριν υπάρξουν γερανοί κλπ. τα ανεβάζαμε με σκοινιά από τα μπαλκόνια.
Πολύ ωραία! Ειδικά ο μπουφές!
 
Πίσω
Μπλουζα