Ρετρό "κλώνοι" του Bruce Lee !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Θυμάστε ένα διάστημα που ήταν της μόδας οι ταινίες καράτε ;

Εκείνη την εποχή, προκειμένου να εκμεταλευτούν τη δυναμική του ονόματος Bruce Lee,

εμφανίστηκαν διάφοροι επίδοξοι κινηματογραφικοί-συνεχιστές του Bruce.

Με ονόματα όπως Bruce Lai, Bruce Li, Dragon Lee κλπ.

Μάλιστα στην ταινία "The real Bruce Lee", έπαιζαν 2-3 από δαύτους !

MV5BMTM5MTY5NDY4M15BMl5BanBnXkFtZTcwMzkzMzU1MQ@@._V1._SS80_.jpg


Bruce Lai :

captur16.jpg


captur16.jpg


images


Bruce Li :

libruce.jpg


Li.jpg


2244532_thumbnail.jpg


Προβολή συνημμένου 57564Προβολή συνημμένου 57568Προβολή συνημμένου 57565 Προβολή συνημμένου 57566 Προβολή συνημμένου 57567
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τις περισσοτερες ταινιες απο τους κλωνους του Bruce Lee τις εχω, αν και αρκετες απο αυτες δεν αξιζουν.. Οι αγαπημενες μου ειναι το "The new game of death" με το Bruce Le και το "The dragon story" με το Bruce Li..
 
Ειναι μερικές που ρίχνεις το γέλιο της αρκούδας, ενώ παίζει το ξύλο της αρκούδας!

Δείτε αυτό και ξεραθείτε :D . Για μένα είναι ότι καλύτερο σε τελική μάχη! Αλλά είναι Jackie Chan, όχι κλώνος Lee..

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια...εγω τον μονο που ξερω ειναι...

Ο ενας

Ο μοναδικος

Ο ανεπαναληπτος

Ο υπερτατος

Ο συντριπτικος

Ο αξεπεραστος....

Οδυσσεας Τσαν...:biglaugh:

attachment.php


πηγη
 
Προβολή συνημμένου 87010

πηγή

Απίστευτος ελληνικός τίτλος σε αφίσα "Bruceploitation" ταινιας.. "Μπρους Λη με λενε τσακάλι και μ'εχουν στη μπούκα"!

Προσκυνώ!!!! :cool:

$(KGrHqJHJEEFIjPD)BEsBSM2QoBoeQ~~60_57.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όλο αυτό το λέγανε με μια ανάσα?! :biglaugh:

Και παρεπιπτόντως, ποια ταινία ήταν?!
 
Πριν απο λιγους μηνες μετα απο ψάξιμο σε παλαιοπωλείο του Θησείου ετυχε να βρω σε VHS μια σχετικά σπάνια ταινια ενος απο τους πολλους κλώνους-μιμητές του Bruce Lee, τον "Bruce Li" (Χο Τσουν Ταο) στη ταινια "Dragon dies hard".. Οπως θα δειτε και στη φωτογραφια ο ελληνικος τιτλος που εβαλε ο διανομέας ειναι αρκετα αβανταδόρικος και απολυτα ρετρο!

DSCN1321.jpg
 
2 καλες ταινιες με κλωνους του bruce lee που εχω δει και τις ςχω σε βιντεοκασσετες ειναι αυτες

 
Τι ήταν και αυτό με τα "ονόματα"!
Παιδί, 9 χρονών είχα γραφτεί σε σχολή καράτε εδώ στο χωριό. Και μετά από 1,5 - 2 χρόνια, ό,τι ταινία έπαιζε με "Μπρους" στο κινηματογράφο,τρέχαμε εγώ και οι φίλοι μου σαν τα παλαβά να θαυμάσουμε τον μεγάλο Μπρους. Μόνο που μέσα στο σινεμά, άρχιζαν οι απογοητεύσεις! Άλλος μισοκοίταγε ξινισμένος, άλλος προσπαθούσε να ανακαλύψει κάποια στοιχεία του προσώπου του πρωταγωνιστή για να πείσει τον εαυτό του ότι έβλεπε τον ορίτζιναλ Μπρους. Αναρωτιόμασταν αν είχαν μπερδέψει τις ταινίες και μας έβαζαν άλλη ταινία από αυτή που υπήρχε στα διαφημιστικά τρίποδα με τις φωτό έξω από το σινεμά. Βγαίναμε έξω στο τέλος και βλέπαμε ότι οι φωτό ήταν από την ταινία που είδαμε.
Πόσες φορές την πατήσαμε! Τόσους "Μπρους" με παρόμοιο επίθετο. Αλλά να διαβάζετε διαφορετικά! Άλλος ο "Li", άλλος ο "Le", άλλος ο "Lee" (ο ορίτζιναλ).
Υπήρχαν και οι Μπρους Λάι και ο Μπρους Λο, που αυτοί δεν μας μπέρδευαν όταν ήταν στα αγγλικά γραμμένοι, αλλά όταν έγραφε ότι ήταν "πιστοί μαθητές", ή τα "ξαδέρφια" ή οι "άξιοι κληρονόμοι" του ορίτζιναλ Μπρους,
ε,δεν αντέχαμε,πηγαίναμε και τους βλέπαμε και αυτούς κανονικά !
 
Όταν καταλάγιασε η φρενίτιδα με τον Bruce, ήρθε η λαίλαπα των NINJA!!! Μέχρι και ο παραδοσιακός πιστολέρο των spaghetti western Franco Nero ντύθηκε NINJA!!!

fn.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα