Ρετρό μηχανή ( BMW R75 ? )

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.461
Αντιδράσεις
1.058
Την πέτυχα προχτές στον Πειραιά.

Δυστυχώς σε άθλια κατάσταση, αλλά μάλλον κινείται.

Νομίζω ότι είναι η θρυλική BMW R75 εποχής Β' Π.Π.

Όποιος γνωρίζει καλύτερα ας το επιβεβαιώσει.

picture.php


picture.php


picture.php
 
Έχει κανονικά το σήμα του 2010, άρα είναι σε λειτουργία.
 
Δεν ειναι boxer, αρα δεν ειναι ουτε R75 ουτε R51.

Απο τον κινητηρα το πλαισιο και τα καθετα αμορτισερ - ειναι μαλλον μια R25.
 
αν και για μένα ότι δεν ειναι χόντα είναι χειρότερο a priori έτυχε να δω κάτι τετοιο να δουλεύει...

ο ήχος είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ! Σαν χαρλευ κάνει με μπάσο ήχο! Δεν με νοιαζει λοιπόν η αξιοπιστία, οι επιδόσεις, η τεχνολογία, η συλλεκτική του αξία! Θέλω...απλα να το ακούω να μαρσαρει!
 
Πολύ καλό εύρημα! Μου αρέσουν πολύ αυτές οι μηχανές!

Μια τέτοια είχε ο παππούς μου αλλά την πούλησε εδώ και πολλά χρόνια όταν ήμουν μικρός...

Για την μηχανή τώρα, καταρχάς δεν ξέρω αν είναι το συγκεκριμένο μοντέλο R75 αλλά κρίμα που είναι σε τέτοια τραγική κατάσταση...

Δεν νομίζω ότι δουλεύει, το σήμα του 2010 το έχει βάλει επάνω για να μην θεωρηθεί παρατημένη και την μαζέψει κανένας γερανός του δήμου - αστυνομίας...

Στην τελευταία φωτογραφία φαίνεται στη βάση του εμπρός τροχού να έχουν μαζευτεί σκουπίδια, κάτι που δείχνει ότι τουλάχιστον έχει πολύ καιρό να μετακινηθεί...

Με τόσες αλυσίδες και συρματόσχοινα, φαντάζομαι πως θέλει να την πουλήσει αλλά μάλλον θα ζητάει τρελά λεφτά!

Μακάρι να την πάρει κάποιος με μεράκι για αναπαλαίωση και να γίνει σαν καινούρια! Είναι κρίμα τέτοια μηχανήματα του παρελθόντος να χάνονται...
 
Πολύ γόπα ρε παιδί μου στο πεζοδρόμιο.

Τον Αλκαίο γρήγοραααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Το φινίρισμα του σκελετού στον πίσω τροχό μου κάνει για R60 του 1958. Αλλά με μπερδεύει ο κινητήρας.
 
(επανερχομαι)

Μονοκυλινδρο ειχαν μονο οι R23 και οι R25/26/27 - οι πρωτες ομως δεν ειχαν πισω αμορτισερ ;) οποτε μας μενουν οι R25/R26/27.

Οι R25 ομως δεν ειχαν αμορτισερ σαν της φωτο του exetlaiou - οποτε μαλλον παμε για R26/R27
 
Paspartoo είπε:
(επανερχομαι)
Μονοκυλινδρο ειχαν μονο οι R23 και οι R25/26/27 - οι πρωτες ομως δεν ειχαν πισω αμορτισερ ;) οποτε μας μενουν οι R25/R26/27.

Οι R25 ομως δεν ειχαν αμορτισερ σαν της φωτο του exetlaiou - οποτε μαλλον παμε για R26/R27
Εεεεεεε ναι......

Τραγική παράληψη από την μεριά μου!

Είναι όντως ή R26 ή R27.

Πάντως η σέλα είναι από παπί.....
 
Πίσω
Μπλουζα