Ρετρό μνήμες Αγίου Βαλεντίνου!

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.787

:wub: :wub:Happy Valentine's Day:wub: :wub:
attachment.php


attachment.php







Μιας και σημερα εχουν την τιμητικη τους οι απανταχου ερωτευμενοι

και γιορταζει ο μικρος φτερωτος θεος του ερωτα... :heartcloud: ...ειπα να

ανοιξω ενα σχετικο θεματακι και να σχολιασουμε/συζητησουμε τις ρετρο

μνημες που εχουμε απο ετουτη την μερα...την Μερα του Αγιου Βαλεντινου!!!
attachment.php
 
Ταβέρνα "Η βίλλα του άρχοντα" στην Κυψέλη (δεν υπάρχει πια, αλλά ο Θεός ξέρει αν θυμάμαι πού ήταν), και λογαριασμός 5200 δρχ. στα δύο άτομα. Αυτά πρέπει να ήταν το 1988 ή 1989.
 
Οι πολύυυ ρετρό μνήμες περιλαμβάνουν πασατέμπο και παγκάκι σε κάποιο - σχετικά απομακρυσμένο - παρκάκι, μπαλόνια καρδιές με τα γνωστά "I love U for ever" (δεν πρέπει να έχει υπάρξει πιό ψεύτικο μήνυμα... :p ), διάφορα ρομαντικούλικα αρκουδάκια με παραπονιάρικο ύφος τύπου " Γιατί είσαι τόσο σκληρή μαζί μου... εγώ γίνομαι χαλι (χωρίς τόνο) για σένανε... " και καρτούλες με μουσική [από ένα γνωστό (εκείνη την εποχή) έργο, ο τίτλος του οποίου μου διαφεύγει τώρα... :( ] κατάμεστες από καρδούλες πληγωμένες από τα βέλη του έρωτα που στάζαν αίμα (μπλιάχ...)

 


Από την απόλυτη ξενερωσιά σ' έσωζαν τα σοκολατάκια
. Ευτυχώς...
 
Ποτέ δεν θυμάμαι να γίνεται ιδιαίτερο θέμα η συγκεκριμένη γιορτή στα εν Ελλάδι σχολεία μου, μάλλον με αδιαφορία αντιμετωπίζονταν. Τα δύο πρώτα χρόνια του Γυμνασίου όμως που ήμουν στο Βέλγιο, ήταν τεράστιο event. Ίσως γιατί συστεγαζόμασταν με Αμερικάνικο. Θυμάμαι ότι αφήναμε κάρτες στα lockers των κοριτσιών, αλλά δεχόμασταν κι όλας - σε αντίθεση με εδώ, που η υποχρέωση για κάρτα θαυμαστή βαραίνει σχεδόν αποκλειστικά τα αγόρια αν δεν κάνω λάθος. Είχε βρει κι εγώ μερικές στο locker μου, ΟΛΕΣ ΑΝΥΠΟΓΡΑΦΕΣ! :( Από τότε σκέφτηκα ότι δεν θα καταλάβω ποτέ τις γυναίκες.. μα τι νόημα έχει να αφήνεις ανυπόγραφη κάρτα και να παιδεύεται ο άλλος να φανταστεί από ποια προέρχεται;
 
Θυμάμαι στο δημοτικό, στις μικρές τάξεις δεν ξέραμε τι εστί ''Βαλεντίνος''. Στις μεγαλύτερες τάξεις καθώς και στο Γυμνάσιο και Λύκειο μάθαμε για το μικρό θεό του έρωτα που ρίχνει τα βέλη του και...αρχίσαμε σιγά-σιγά τις γλύκες. Εκείνη την ημέρα έστω και για πλάκα, λέγαμε ''χρόνια πολλά''.
 
Από την "Άνοιξη του Χρηματιστηρίου" (1998) και έπειτα άρχισαν να αλλάζουν τα πράγματα προς το χειρότερο. Λίγο το Κωστοπουλέϊκό lifestyle, λίγο ο Σημιτικός "εκσυγχρονισμός", λίγο η τεχνολογία και έδεσε το γλυκό. Αυτό που έβαλε "ταφόπλακα" ήταν ο υπερκαταναλωτισμός με τα κάθε λογής δάνεια.
 
Κοιταω και ξανακοιταω τον δημιουγο του θεματος......:augenrollen:


Αποκλειεται να ειχα ανοιξει τετοιο θεμα!!!!!!!!!!!:shtup:
:eek: :burn: :eek: :burn: :eek: :shtup:

Το λεω με σιγουρια γιατι την φωτο την ειχα ποσταρει καπου στα playmobilοθεματα!!!!!! ;)

Πειτε γρηγορα ποιος ευθυνεται γι αυτο....... :armed:

Ποιος εκανε την καλικαντζαρια???!!!!:mad:

Πειτε γιατι θα γινει μαχη......Πυρομαχικα υπαρχουν μπολικα.....κουραμπιεδες,μελομακαρονα κλπ.....:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
stayros είπε:
Πειτε γρηγορα ποιος ευθυνεται γι αυτο....... :armed:

Ποιος εκανε την καλικαντζαρια???!!!!:mad:

Πειτε γιατι θα γινει μαχη......Πυρομαχικα υπαρχουν μπολικα.....κουραμπιεδες,μελομακαρονα κλπ.....:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
Απο σημερα και βασιλοπιτα. Ελα που κανεις τον ανηξερο τωρα. Εχεις ανοιξει 800 θεματα και μεσα σε αυτα ειναι και το παρον. Ε, βεβαια περνανε τα χρονια. Ου γαρ ερχεται μονον :p
 
johnny19818 είπε:
Απο σημερα και βασιλοπιτα.
Ναι,ναι....και με φλουρι Κωσταντινατο μεσα......:biglaugh:

johnny19818 είπε:
Ελα που κανεις τον ανηξερο τωρα. Εχεις ανοιξει 800 θεματα και μεσα σε αυτα ειναι και το παρον. Ε, βεβαια περνανε τα χρονια
Ρε συ,αληθεια λεω.....ΑΥΤΟ,δεν ειναι θεμα δικο μου!!!!! :eek:

Καποιος/α απο την διαχειριση εχει βαλει το χερακι του σε αυτο!!!!!!!!!!

johnny19818 είπε:
Ου γαρ ερχεται μονον :p
Α να χαθεις παλιοπαιδο.....και σε ειχα συμπαθησει!!!!!! :p
 
stayros είπε:
Κοιταω και ξανακοιταω τον δημιουγο του θεματος......:augenrollen:


Αποκλειεται να ειχα ανοιξει τετοιο θεμα!!!!!!!!!!!:shtup:
:eek: :burn: :eek: :burn: :eek: :shtup:
Να είσαι καλά Σταυρή που μ' έκανες κ γέλασα :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 
stayros είπε:
Κοιταω και ξανακοιταω τον δημιουγο του θεματος......:augenrollen:


Αποκλειεται να ειχα ανοιξει τετοιο θεμα!!!!!!!!!!!:shtup:
:eek: :burn: :eek: :burn: :eek: :shtup:

Το λεω με σιγουρια γιατι την φωτο την ειχα ποσταρει καπου στα playmobilοθεματα!!!!!! ;)

Πειτε γρηγορα ποιος ευθυνεται γι αυτο....... :armed:

Ποιος εκανε την καλικαντζαρια???!!!!:mad:

Πειτε γιατι θα γινει μαχη......Πυρομαχικα υπαρχουν μπολικα.....κουραμπιεδες,μελομακαρονα κλπ.....:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Aν σου πω Σταύρο ότι ακριβώς αυτό σκέφτηκα όταν είδα σήμερα το θέμα και έριξα μια ματιά στον δημιουργό του; Μου φάνηκε περίεργο που είναι δικό σου :animlaugh: Τέλος πάντων, μιας και ξεθάφτηκε, όποιου και να είναι ( :p ) ας πω κι εγώ τις δικές μου αναμνήσεις. Δεν γίνονταν σπουδαία πράγματα στο σχολείο, αλλά σίγουρα τη θυμούνταν τα παιδιά αυτήν την γιορτή, και μερικά αγοράκια-κοριτσάκια αντάλλαζαν δώρα μεταξύ τους. Θυμάμαι τα αρκουδάκια, τις καρδούλες, τα λουλούδια κι όλα αυτά. Εγώ ήμουν από αυτούς που απείχαν συνειδητά, γιατί αν και μου άρεσαν οπτικά αυτά που έβλεπα να κυκλοφορούν τέτοια μέρα, πάντα με εκνεύριζε αυτή η γιορτή των εμπόρων.
 
and1 είπε:
Να είσαι καλά Σταυρή που μ' έκανες κ γέλασα :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

perlastar είπε:
Aν σου πω Σταύρο ότι ακριβώς αυτό σκέφτηκα όταν είδα σήμερα το θέμα και έριξα μια ματιά στον δημιουργό του; Μου φάνηκε περίεργο που είναι δικό σου :animlaugh:

Τι να πω.....παραδινομαι....σηκωνω τα χερια ψηλα.....23_2_46.gif
 
Aφου ξεθαφτηκε το θεμα ας ποσταρω και γω.Πολλα θα μπορουσα να γραψω αλλα αυτο που θυμαμαι παρα πολυ εντονα ειναι ενα γεγονος στην πρωτη λυκειου που τα ειχα με μια κοπελα ονοματι Μαγδα.Οι γονεις της ελειπαν εκεινο το βραδυ απο το σπιτι και αφου παρκαρα το XT 600 τον παπαγαλο που ειχα τοτε σε ενα στενο πιο κατω απο το σπιτι μη με παρουν και χαμπαρι και αφου ειχα παει σβηστος μεχρι εκει ανεβηκα πανω στο σπιτι τελικα.Αφου αραξαμε λιγο για τα περετερω ηρθε η ωρα να βγουμε εξω και να παμε σε ενα κλαμπακι που μας περιμενε η παρεα.Με την μαγδα για χρονια ολοκληρα ηταν ερωτευμενος ενας συνομηλικος μου ο οδυσσεας που απλα πηγαινε δευτερα λυκειου γιατι κερδιζε χρονια αλλα η μαγδα ουτε να τον φτυσει.Η μαγδα 2 χρονια πιο μικρη πηγαινε ιδια ταξη με την αδερφη αυτου του τυπου οποτε αυτος την εβλεπε αρκετες φορες την μερα και δεν εφτανε αυτο αλλα ο παππους της μαγδας με τον παππου του ηταν κολλητοι και το να συμπεθεριασουν οι οικογενειες τους ολο και το σιγοψιθυριζαν λογαριαζοντας ομως χωρις την μαγδα.Λιγο πριν βγουμε εξω ακουμε χτυπημα στην πορτα και γω κρυβομαι μην ειναι κανενας παππους της αλλα τελικα ηταν ο οδυσσεας που κρατουσε μια ανθοδεσμη.Μολις τον ρωτησε η μαγδα τι θελει της εδωσε την ανθοδεσμη και της εδωσε και ενα χαρτι και το μονο που της ειπε ηταν να το διαβασει για να δει πως νοιωθη αυτος για εκεινη και μετα απο αυτο εφυγε.Μολις μπηκε η μαγδα μεσα και αφου πρωτα του αραδιασε μερικα μπινελικια αμεσως ανοιξε το καπακι της σομπας και πεταξε μεσα τα λουλουδια και το χαρτι με αυτα που της εγραφε.Εκεινη την στιγμη με φανηκε πολυ αστεια η ολη φαση αλλα μετα που το ξανασκεφτηκα οταν τα ξημερωματα επεσα για υπνο τον λυπηθηκα καπως.Φυσικα εμενα δεν με μιλουσε και οταν συναντιομασταν στο δρομο αλαζε πορεια γιατι τα ειχα εγω με την μαγδα και οχι αυτος.Πραγματικα πολυ σκληρη απορριψη και ηττα για τον οδυσσεα που για χρονια ολοκληρα ηταν ερωτευμενος με την μαγδα και με εμεινε στο μυαλο αυτο το σκηνικο εκεινο το βραδυ του αγιου βαλεντινου.

Επισης δυο χρονια μετα στην τριτη λυκειου την μερα του αγιου βαλεντινου τρακαρα με την μηχανη η καλητερα με χτυπησε ενας μεθυσμενος εσπασα το ποδι μου και κατεληξα στο νοσοκομειο.Η πλακα ειναι πως τακιμιασα με μια νοσοκομα απο κει μεσα λιγα χρονια μεγαλητερη απο μενα και παρα το σπασιμο του ποδιου ειχε και κατι καλο η υποθεση χαχαχαχαχαχα :D
 
Αφου λοιπον κανατε την καλικαντζαρια και μου χρεωσατε θεμα που δεν εχω ανοιξει.... :tsktsk:

Μιληστε βρε...ποιος το εκανε? Δεν θα πονεσετε..... :armed: :takethat: :bash: :frypan: :armed:
...ας το υποστηριξω τουλαχιστο οπως μπορω..... :D

Happy Valentine's Day to all!!!!!

:wub: :wub: :wub:

attachment.php


 
Εγώ προσωπικά δε γιόρταζα ποτέ τη συγκεκριμένη μέρα αυτό που γιορτάζει κάποιος κόσμος,αντ' αυτού έχω καθιερώσει

dfsdfsdfs.jpeg

"Happy Valentine's (Jill)Day"!!!
 
ε λοιπόν έλεγα σήμερα να ανοίξω νεο θεμα για τον Αγιο Βαλεντίνο!

με αναζήτηση ειδα οτι ηδη υπάρχει τέτοιο θέμα!

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

για την ημερα του Αγίου λοιπόν θυμαμαι να κυκλοφορούν πολλά πολλά άνθη, μπαλόνια σε σχήμα καρδιάς με σχετικό μηνυματάκι, γλυκά/πάστες σε σχήμα καρδιάς, σοκολατάκια σε σχήμα καρδιάς και γεμιση φράουλας, αρκουδάκια με καρδούλες...ο παραλήπτης φυσικά δεν ήμουν ποτέ εγώ!

Νευρίαζα όταν μου έλεγαν χρονια πολλά εκεινη την ημέρα...ήμουν σοβαρό παιδάκι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα