Ρετρό ονόματα

Είχαμε γειτόνισσα Ροδάνθη και Πελαγία. Επίσης καθηγήτρια αγγλικών αλλά και γειτόνισσα που την έλεγαν Αιμιλία. Ακόμη θυμάμαι 2 κυρίες με το όνομα Κρυστάλλω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To Πανωραία . Επίσης δεν νομίζω να φωνάζουν κάποιον σήμερα , Παναγή.
 
Γνώριζα κάποτε μία κοπέλα που τη φώναζαν Σάσα, κι όταν τη ρώτησα από πού βγαίνει μου είπε από το Κυράτσω, έτσι έλεγαν τη γιαγιά της :eek: Από τις λίγες περιπτώσεις που δικαιολογώ τα υποκοριστικά! Άλλα γυναικεία που θυμάμαι είναι το Λιλίκα από το Στέλλα, Δωροθέα, Πουλχερία (από το Λατινικό pulcher που σημαίνει όμορφος), Δοξασία που τη φωνάζανε και Δόξα ή Δοξούλα, Καλλιρόη, Μέλπω από το Μελπομένη, Δορκάδα, Λυδία, Θεώνη, Λένια από το Λεμονιά, Μαριτόνια (Μαρία & Αντωνία), Δανάη, Διαλεχτή, Μόσχω/Μοσχούλα, Αλκυόνη (που το λατρεύω). Επίσης, όπως έχουν αναφερθεί από άλλους τα ονόματα που πάντρευαν διάφορες λέξεις με το Ανθή, π.χ Ροδάνθη κτλ εγώ θυμάμαι το ίδιο πάντρεμα με τη λέξη Αυγή, όπως Ροδαυγή, Χαραυγή.

Από αντρικά θυμάμαι το Σκλαβούνος(!) και Κλεάνθης.
 
Εγώ και Πανωραία έχω γνωστή (η οποία δεν είναι και τόσο μεγάλη, γύρω στα 30 είναι), και Ροδάνθη είχα συμμαθήτρια -που την φωνάζανε όμως "Ροδούλα"- και μία "Κυπαρισσία" που ήταν μαθήτρια της μητέρας μου ξέρω (σήμερα η εν λόγω Κυπαρισσία είναι πολιτικός μηχανικός και έχει ηλικία κάπου στα 45-46) και επίσης έχω και γνωστή που φέρει το εντελώς παλιομοδίτικο όνομα "Εριφύλη". Το πιο όμως ρετρό και βουκολικό όνομα το είχε μία παλιά μου συμφοιτήτρια -πραγματική καλλονή, τουλάχιστον την εποχή που ήμασταν 20-κάτι- η οποία μου είχε πρωτοσυστηθεί ως "Σίσυ". Όταν τη ρώτησα από πού βγαίνει το "Σίσυ" μου απάντησε, χαμηλώνοντας τη φωνή της (προφανώς γιατί το όνομα ήταν αταίριαστο με την εξωτερική της εμφάνιση) "Συραγώ", εξηγώντας μου ότι ήταν της γιαγιάς της και συνηθιζόταν πολύ στο Πήλιο (η κοπέλα αυτή ήταν από το Βόλο). Είμαι βέβαιη ότι αν ψάξω, θα βρω κι άλλα.
 
Ήξερα κοπέλα με το όνομα Κλεάνθη και επίσης μια κυρία από Κοζάνη με το όνομα Μπινούλα που βγαίνει από το Μπίινα (όχι δεν είναι τυπογραφικό λάθος). Ξέχασα και του γείτονα μου τη μητέρα που τη λένε Παπαδιώ!
 
Επίσης, τώρα που το θυμήθηκα έχω συναντήσει δύο ή τρεις γυναίκες με το όνομα Κλεονίκη, δύο Ζαχαρούλες, που και τις δύο τις φώναζαν -τι άλλο;- Χαρά, μία Χαραλαμπία, μια Μοσχοβία και έναν Μαυρουδή (που τον φώναζαν "Δάκη")...
 
Ροδάνθη είχα και εγώ μια συνάδελφο, οπότε ίσως τελικά δεν είναι και τόσο σπάνιο. Βλέπω αρκετούς να το αναφέρουν.

Θα συνεισφέρω και εγώ όμως 2-3 "εξωτικά-ρετρο" που δεν είδα στις 7 σελίδες του thread. :)

Πεντζεχρή (μετατράπηκε με συνοπτικές διαδικασίες σε Μπέττυ) και Ανθοδέσμη (με εξίσου συνοπτικές διαδικασίες, Έμμυ)

Και τώρα δίπλα μου έχω μια αγαπημένη συνάδελφο που την λένε Μερόπη, το οποίο αν και αρχαιοελληνικό (ήταν μια από τις Πλειάδες) δεν είναι "in" όπως κάποια άλλα μοδάτα αρχαία ονόματα και οι περισσότεροι φαίνεται να το θεωρούν χωριάτικο οπότε πλέον σπανίζει.

Bonus ανάγνωσμα: μια ωραία έρευνα που πέτυχα για τα Ελληνικά ονόματα. Αν και έχει κάποιες στατιστικές αδυναμίες που και ο ίδιος ο συγγραφέας παραδέχεται, παραμένει ένα πολύ ενδιαφέρον και ενδεχομένως μοναδικό ανάγνωσμα και προσωπικά δίνω συγχαρητήρια στον συγγραφέα για την δουλειά του. Θα βρείτε πολλά ονόματα που εμπίπτουν στο πεδίο ενδιαφέροντος μας.
 
Ίσως δεν είναι ρετρό το όνομα που θα αναφέρω, στην Γ' Δημοτικού μια συμμαθήτριά μου λεγόταν ''Καλομοίρα'' και τη φώναζαν ''Εμιλυ'', πολλά χρόνια αργότερα είδα την ταυτότητά της και δεν είχε δύο ονόματα δηλαδή ''Καλομοίρα-Αιμιλία'' (Έμιλυ>Αιμιλία)...

Πάντως τα πιο συνηθισμένα ονόματα είναι Γιώργος και Μαρία...
 
Από τον αθλητικό χώρο υπήρξαν αρκετά σπάνια και ρετρό ονόματα : οι διαιτητές Ναούμ Μηντιούρης και Μάλαμας Τεβεκέλης, ο Μάρκελλος Σιταρένιος, ο Αγάπιος Καλταβερίδης. ο Πολύβιος (Πωλ) Χατζόπουλος κλπ.

Αλλά κυρίως στο χώρο των ηθοποιών-τραγουδιστών γίνεται ο χαμός : Πυγμαλίων Δαδακαρίδης, Ακίνδυνος Γκίκας, Ακύλλας Καραζήσης, Αγαπητός Μανδαλιός, Ταξιάρχης Χάνος, Ιερώνυμος Καλετσάνος, Καριοφυλλιά Καραμπέτη, Ωραιοζήλη Καραγιαννίδου, Φιλαρέτη Κομνηνού, παλιότερα Φιλοποίμην Φίνος, Τζαβαλάς Καρούσος, Αθηνόδωρος Προύσαλης, Ησαϊας Ματιάμπα, Χρυσοβαλάντης (Αυγενικός), Αυγερινός Σουλόπουλος, Λεονάρδος Λεονάρδος Μπουρνέλλης, Ραλλού Μάνου κλπ. Επίσης για διάφορους ανθρώπους της ραδιοφωνίας και τηλεόρασης, ο Βελισσάριος Σκουμπουρδής, ο Σιδερής (Ισίδωρος) Πρίντεζης, ο Λάσκαρης Αγοραστός, ο Ίκαρος Κανελλόπουλος, ο Ερρίκος Ανδρέου, ο Αθηναγόρας Κωστάκος, ο Ίων Νταϊφάς, ο Μανούσος Μανουσάκης, Σίμων Πάτροκλος κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα