Ρετρό πιστωτικές κάρτες (Credit Card)

AA+

RetroMaNiaC
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
666
Αντιδράσεις
32
[edit] dead imageshack photo [edit]

Ωρίστε και οι ρετρό πιστωτικές κάρτες. Μάλιστα το σλόγκαν συνεχιζόταν από πίσω με μια έξυπνη ατάκα:

2)But I am never wrong

3)Am I your type ?

4)But why take the risk

Το ένα δεν ήταν κάρτα αλλά είχε κι'αυτό πλάκα... Θερμοαγώγιμο υλικό που έπερνε χρώμα ανάλογα την θερμοκρασία σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πω την επάνω αριστερά την κάρτα την είχα....!!!!!!!!Πότε δεν θυμαμαι να πω 87!!Εκεί περίπου!
 
εγώ μικρός θυμάμαι την Εθνοκάρτα,που είχε ο πατέρας μου αρκετά χρόνια (τουλάχιστον μέχρι το 1994 περίπου). Μάλιστα τα 2-3 τελευταία χρόνια μας έστελναν και ένα περιοδικό με προτάσεις για αγορές σε καταστήματα κτλ.
 
εγώ μικρός θυμάμαι την Εθνοκάρτα,που είχε ο πατέρας μου αρκετά χρόνια (τουλάχιστον μέχρι το 1994 περίπου). Μάλιστα τα 2-3 τελευταία χρόνια μας έστελναν και ένα περιοδικό με προτάσεις για αγορές σε καταστήματα κτλ.
Τι μου θύμισες τώρα...

Κι η μάνα μου είχε πιστωτική κάρτα στα 90's και παρότι δεν τη χρησιμοποιούσαμε ιδιαίτερα, μας έστελναν κι εμάς αυτό το περιοδικό της Εθνοκάρτας, που νομίζω ήταν τριμηνιαίο, και ήταν φουλ στη διαφήμιση συνεργαζόμενων επιχειρήσεων. Θυμάμαι και το κόμικ με τον Αζόρ στην τελευταία σελίδα, όπως επίσης ότι όταν πάλιοναν τα τεύχη, τα χρησιμοποιούσα για να κόβω εικόνες και να κάνω κολλάζ. Είχαμε κάμποσα, αλλά στην ανακαίνιση που κάναμε το 2000 έφυγαν με συνοπτικές διαδικασίες προς την ανακύκλωση. Μπορεί να βρω κανένα ξέμπαρκο κάποια στιγμή, αλλά χλωμό.

Επίσης, θυμάμαι τα παλιά μηχανήματα "POS" που είχαν αυτό το "συρταρωτό" μηχανισμό, που έβαζαν μια χάρτινη φόρμα, από πάνω την κάρτα, και μετά περνούσαν αυτό το συρταρωτό από πάνω από τη φόρμα.

Μπορεί να θυμάμαι και λάθος, γιατί η αλήθεια είναι ότι το είχα δει ελάχιστες φορές να γίνεται, καθώς η μάνα μου δεν ψώνιζε παρά σπάνια με πιστωτική, γι' αυτό και στα τέλη των 90's την έκοψε για να μην πληρώνει άδικα τη συνδρομή.
 
Τι μου θύμισες τώρα...

Κι η μάνα μου είχε πιστωτική κάρτα στα 90's και παρότι δεν τη χρησιμοποιούσαμε ιδιαίτερα, μας έστελναν κι εμάς αυτό το περιοδικό της Εθνοκάρτας, που νομίζω ήταν τριμηνιαίο, και ήταν φουλ στη διαφήμιση συνεργαζόμενων επιχειρήσεων. Θυμάμαι και το κόμικ με τον Αζόρ στην τελευταία σελίδα, όπως επίσης ότι όταν πάλιοναν τα τεύχη, τα χρησιμοποιούσα για να κόβω εικόνες και να κάνω κολλάζ. Είχαμε κάμποσα, αλλά στην ανακαίνιση που κάναμε το 2000 έφυγαν με συνοπτικές διαδικασίες προς την ανακύκλωση. Μπορεί να βρω κανένα ξέμπαρκο κάποια στιγμή, αλλά χλωμό.

Επίσης, θυμάμαι τα παλιά μηχανήματα "POS" που είχαν αυτό το "συρταρωτό" μηχανισμό, που έβαζαν μια χάρτινη φόρμα, από πάνω την κάρτα, και μετά περνούσαν αυτό το συρταρωτό από πάνω από τη φόρμα.

Μπορεί να θυμάμαι και λάθος, γιατί η αλήθεια είναι ότι το είχα δει ελάχιστες φορές να γίνεται, καθώς η μάνα μου δεν ψώνιζε παρά σπάνια με πιστωτική, γι' αυτό και στα τέλη των 90's την έκοψε για να μην πληρώνει άδικα τη συνδρομή.
Απλά ήταν μηχάνημα που έβαζες την κάρτα και από πάνω καρμπονιζέ χαρτί τριπλότυπο. Ο έμπορος -υπάλληλος του καταστήματος περνούσε με ταχύτητα και πιέζοντας την κινητή μπάρα από πάνω και καθώς τα στοιχεία της κάρτας ήταν ανάγλυφα, αποτυπώνονταν στο καρμπονιζέ χαρτί . Ο έμπορος μετά τα πήγαινε στην τράπεζα. Περισσότερες λεπτομέρειες δεν θυμάμαι.
 
ναι σωστά έτσι ήτανε γιατί παλιά η νονά μου και η μάνα μου είχαν ελληνογερμανικό βιβλιοπωλείο, και είχαμε αυτό το POS. φυσικά δεν ήταν online όπως τώρα και αν έκλεβε κάποιος την πιστωτική κάποιου έκανε "πάρτι" μιας και δεν υπήρχε τρόπος να ακυρωθεί. είχαμε μια λίστα με κλεμμένες κάρτες και αυτό ήταν. έπρεπε να θυμηθείς να κοιτάξεις την λίστα και αν. αν την είχαν κλέψει στη Γερμανία τρέχα γύρευε. και πάλι αν είχαν ξεπεράσει το όριο ή οτιδήποτε;
 
Πίσω
Μπλουζα