Ρετρό "πλούσια" Χριστούγεννα...

panp

Banned
Joined
25 Μάρ 2012
Μηνύματα
1.469
Αντιδράσεις
196
Ειλικρινά χωρίς καμιά διάθεση μιζέριας, ανοίγω αυτό το θέμα για να θυμηθούμε πόσο πιο "πλούσια" ήταν τα Χριστούγεννα κάποτε, και να συγκρίνουμε με το σήμερα. Θέλετε να θυμηθείτε πράγματα που κάνατε/βιώνατε τέτοιες μέρες, τα οποία σήμερα σας ακούγονται έως και...αστεία;

Ας ξεκινήσω :

- Δώρο Χριστουγέννων : εκτός φυσικά από το χρηματικό αντίκρυσμα, πολλές εταιρίες κάναν δώρο στους υπαλλήλους τους μια ολόκληρη γαλοπούλα, ή άλλοτε τους έστελναν σε κάποιον συμβεβλημένο ράφτη να φτιάξουν ένα κουστούμι ! Ναι, μη γελάτε, αυτά τα έχω δεί με τα μάτια μου ! Αφήνω που επίσης γίνονταν γιορτές για τα παιδιά των υπαλλήλων, με προσφορά δώρων !

- Βαρέλια τροχονόμων : Αυτό φυσικά δεν το έζησα, αλλά μου έχει μεταφερθεί από τους γονείς μου. Την εποχή που οι τροχονόμοι στα χαρακτηριστικά σημεία του κέντρου στέκονταν μέσα στα γνωστά "βαρέλια", πολλές εταιρίες αλλά και απλός κόσμος περνούσαν και τους άφηναν συσκευασίες με τρόφιμα, ως ένα "ιδιότυπο" δώρο για τις υπηρεσίες που προσέφεραν όλο το χρόνο. Κάποια τέτοιο πλάνα έχω δει σε κινηματογραφικά "Επίκαιρα".

-Δώρο οδοκαθαριστών/σκουπιδιάρηδων/ταξιτζήδων : Αδιανόητο μια εποχή να μην ανοίξεις την πόρτα του σπιτιού σε τέτοιες επισκέψεις, ή να μην πάρεις ταξι τις γιορτές για να "αποφύγεις" αυτό το δώρο, το οποίο με περισσή ευχαρίστηση απέδιδες στους συγκεκριμένους επαγγελματίες.

-Κάλαντα : Το "Μας τά'παν άλλοι" το έλεγες αφού είχες πληρώσει τουλάχιστον 5-6 γκρουπάκια παιδιών. Άσε που άνοιγες από τις 6 το πρωί, ακόμα και μέσα στον ύπνο σου, θεωρώντας το γούρι. Σήμερα οδεύουμε προς την κατάργηση του εθίμου, κι αν βρεθούν παιδάκια και χτυπήσουν το κουδούνι, αν ανοίξουμε την πόρτα μια φορά όλη τη μέρα είναι ζήτημα...

-Ταξίδια στο εξωτερικό : Αρκετοί, παλιότερα, στην ερώτηση "που θα πάτε τα Χριστούγεννα" είχαν να σου απαντήσουν κάτι συναρπαστικό. Υπάρχουν ακόμα και σήμερα ταξιδιώτες, αλλά η συνήθης απάντηση είναι πια "Που να πάμε, εδώ..."

-Διάσημοι στολισμοί : Η καταπληκτική φάτνη στο Πασαλιμάνι τη δεκαετία 80, τα δέντρα Αβραμόπουλου κλπ. Να ζήσουμε να τα θυμόμαστε...

- Τα λαχεία των παιδιών : Ένα Πρωτοχρονιάτικο λαχείο για κάθε μέλος της οικογένειας ερχόταν από τα χέρια του πατέρα, μαζί με την προτροπή να διαλέξουν (τα κριτήρια ήταν συνήθως...χρωματικά !). Τώρα, ανεξάρτητα με το προσδοκόμενο αποτέλεσμα, οι πωλήσεις Κρατικού Λαχείου μειώνονται ολοένα τα τελευταία χρόνια, και το κόστος του ανεβάινει...

-Παραγγελία Βασιλόπιτας : Η Βασιλόπιτα της οικογένειας παραγγελόταν στο οικείο ζαχαροπλαστείο της γειτονιάς ως μια ξεχωριστή "δουλειά" των ημερών. Τώρα τα πράγματα πιο τυποποιημένα, πιο γρήγορα, πιο φτηνά...

Θα θέλατε να θυμηθειτε;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα κάλαντα τα περίμενα με μεγάλη ανυπομονησία...

 


Ξυπνούσα από τα άγρια χαράματα για να πάω να κοινωνήσω και μετά αλωνίζαμε όλη τη γειτονιά, αρχικά με την Κριό και έπειτα - όταν... μεγάλωσε...
:p - με τον ξάδερφό μου σχεδόν μέχρι το μεσημέρι...

 


Τα φράγκα που βγάζαμε ήταν πάρα πολλά -και όταν τα έμαθα στη μελόντικα
ακόμη περισσότερα- αλλά δε φτουρούσαν για περισσότερο από κάτι ώρες...

 


Ήταν και τα μαγαζιά ανοιχτά... όλος ο κόπος μας γινόταν παιχνίδια, λιχουδιές και δώρα τόσο για εμάς όσο και για τους φίλους και τους συγγενείς μας...
626gdau.gif
Τα δώρα για την οικογένεια έβρισκαν το χώρο τους δίπλα στη φάτνη μέχρι τα μεσάνυχτα που τα προσφέραμε με την προσμονή και ελπίδα να κάνουν τους αγαπημένους μας να ξετρελλαθούν στη θέα τους
greenstars.gif
όσο εμείς στην αγορά τους...


Το ίδιο συνέβαινε και την παραμονή της Πρωτοχρονιάς...


 


Και σήμερα... κάπως έτσι γίνεται μόνο που τα δώρα είναι λιγότερο πλούσια, περισσότερο πρακτικά και δυστυχώς όλα τελειώνουν την παραμονή των Χριστουγέννων...


(εμμμ...
2lxwef8.gif
όχι δεν τολμώ να βγω να πω τα κάλαντα αλλά το παχυλό δώρο που παίρνουμε το έχω ήδη ξοδέψει πριν το δω για να γκρινιάζω μετά που δεν έχω να πληρώσω λογαριασμούς...
au.gif
)
 
Και φυσικά ο έρανος που γινόταν στη τάξη ( δημοτικό), για το δώρο της καθαρίστριας. Δεν ξέρω αν γίνεται ακόμα...
 
RIO είπε:
Και φυσικά ο έρανος που γινόταν στη τάξη ( δημοτικό), για το δώρο της καθαρίστριας. Δεν ξέρω αν γίνεται ακόμα...
Mε έστειλες ! Τον έχω προλάβει ακόμα και...στο Γαλλικό Ινστιτούτο (pour les femmes de menage)!

Και φαντάζομαι ούτε κατά διάννοια θε θα μαθαίνονται πια στα Δημοτικά το "Απολυτίκιο" και το "Κοντάκιο" των Χριστουγέννων.

Είπαμε, δε θα μιζεριάσουμε όμως. Ακόμα κι αν πια γεμίζουμε το κάτω μέρος του δέντρου πολλές φορές με...άδεια περιτυλιγμένα κουτιά !

Επίσης την εποχή του εράνου γινόταν και η καθιερωμένη ανταλλαγή δώρων στο σχολείο (ή και σε φροντιστήρια), όπου μαζεύονταν δώρα όσα και τα παιδιά, και με νούμερα που ανακατεύονταν ο καθένας έπαιρνε δώρο που είχε διαλέξει "στα τυφλά" κάποιος συμμαθητής !

Και ξέρετε τι ακόμα πάει να εκλείψει; Εκείνα τα γεμάτα θέατρα στις 26 Δεκεμβρίου, το "Τριανταένα" (καθ' όσον κέρδισε πολύ έδαφος ο πιο...κερδοφόρος και σύντομος ανταγωνιστής του, "21"), οι προσκλήσεις για ρεβεγιόν σε σπίτια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Τα κάλαντα τα περίμενα με μεγάλη ανυπομονησία... 


Ξυπνούσα από τα άγρια χαράματα για να πάω να κοινωνήσω και μετά αλωνίζαμε όλη τη γειτονιά, αρχικά με την Κριό και έπειτα - όταν... μεγάλωσε...
:p - με τον ξάδερφό μου σχεδόν μέχρι το μεσημέρι...

 


Τα φράγκα που βγάζαμε ήταν πάρα πολλά -και όταν τα έμαθα στη μελόντικα
ακόμη περισσότερα- αλλά δε φτουρούσαν για περισσότερο από κάτι ώρες...

 


Ήταν και τα μαγαζιά ανοιχτά... όλος ο κόπος μας γινόταν παιχνίδια, λιχουδιές και δώρα τόσο για εμάς όσο και για τους φίλους και τους συγγενείς μας...
626gdau.gif
Τα δώρα για την οικογένεια έβρισκαν το χώρο τους δίπλα στη φάτνη μέχρι τα μεσάνυχτα που τα προσφέραμε με την προσμονή και ελπίδα να κάνουν τους αγαπημένους μας να ξετρελλαθούν στη θέα τους
greenstars.gif
όσο εμείς στην αγορά τους...


Το ίδιο συνέβαινε και την παραμονή της Πρωτοχρονιάς...


 


Και σήμερα... κάπως έτσι γίνεται μόνο που τα δώρα είναι λιγότερο πλούσια, περισσότερο πρακτικά και δυστυχώς όλα τελειώνουν την παραμονή των Χριστουγέννων...


(εμμμ...
2lxwef8.gif
όχι δεν τολμώ να βγω να πω τα κάλαντα αλλά το παχυλό δώρο που παίρνουμε το έχω ήδη ξοδέψει πριν το δω για να γκρινιάζω μετά που δεν έχω να πληρώσω λογαριασμούς...
au.gif
)
Με καλυψε η αγαπητη Χουανιτα! :D
 
Και φυσικά ο έρανος που γινόταν στη τάξη ( δημοτικό), για το δώρο της καθαρίστριας. Δεν ξέρω αν γίνεται ακόμα...
Γινεται γινεται...

το "Τριανταένα" (καθ' όσον κέρδισε πολύ έδαφος ο πιο...κερδοφόρος και σύντομος ανταγωνιστής του, "21"), οι προσκλήσεις για ρεβεγιόν σε σπίτια...
αυτά συν το κουμ καν και για εμάς αυτό με φασόλια αντί για μάρκες:

show_image_in_imgtag.php
 
Κι εγώ είχα ακούσει για τα δώρα του τροχονόμου, επίσης στο Δημοτικό φέρναμε δωράκια την τάξη, τα βάζαμε σε σάκο, ένα παιδί γινόταν Άγιος Βασίλης και τα μοίραζε στα παιδιά.

Στο Γυμνάσιο είχαμε τον κουμπαρά του Φιλόπτωχου ταμείου της τάξης.
 
Πίσω
Μπλουζα