Ρετρό ραδιοφωνικά κουίζ [και αίνιγμα]

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
922
Πολλές ραδιοφωνικές εκπομπές της πρώιμης εποχής (εννοώντας δεκαετία ' 80) είχαν διασκεδαστικά και μερικές φορές επιμορφωτικά παιχνίδια με δώρα. Σε τοπικούς σταθμούς της επαρχίας, τα δώρα ήταν π.χ. προσφορές από βιβλιοπωλεία κλπ Εν πάση περιπτώσει, ξέθαψα μια κασέτα - ηχογράφηση με μια τέτοια ραδιοφωνική- εκπομπή παιχνίδι και γιατί όχι; βάζω το κουίζ εδώ:

Αν υπάρχουν σπόνσορες για δώρο, με πμ παρακαλώ :p

Ραδιοφωνική εκπομπή από σταθμό της Βόρειας Ελλάδας το 1989. Πρόκειται για ένα ραδιοφωνικό παιχνίδι, με τη συμμετοχή ακροατών διά τηλεφώνου. Όποιος δεν έβρισκε το κουίζ που έβαζε ο παρουσιαστής, τους πυροβολούσε με ένα μηχάνημα με κουμπιά που κυκλοφορούσε τότε σε μπρελόκ και έβγαζε διαπεραστικούς ήχους. Η εκπομπή λεγόταν "Μην πυροβολείτε τους λιγνούς"! Ο σταθμός δεν είχε καλή εμβέλεια εκείνη την περίοδο, και γι' αυτό δεν ακούγεται και τόσο καλά...

Το αίνιγμα που είχε βάλει στην εν λόγω εκπομπή ο παρουσιαστής, ήταν

"Χρυσαφένιο πηγαδάκι, χίλιοι πίνουν και ένας το στραγγίζει".

Τι είναι;

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μετά το screenshot από το διαγωνισμό του alkis21, βρήκαμε τρόπο να καούμε πάλι.....

Το έχω προσεγγίσει, αλλά κολλάω κάπου...
 
Το αίνιγμά σου, με στοίχειωσε χθες, όλη μέρα αγαπητέ!

Το μόνο που πιστεύω πως βρήκα είναι το:

"χίλιοι πίνουν" = χείλη πίνουν

Είμαι στη σωστή κετεύθυνση;
 
Εγώ μόλις το είδα και κόλλησα... :(
 
Το Δισκοπότηρο της Θείας Κοινωνίας είναι;
 
Λοιπόν, θα απαντήσουν τα υπόλοιπα δύο βίντεο. Κοιτάξτε το δεύτερο (σόρυ ακούστε ήθελα να πω) με γκεστ σταρ την κουμπάρα!

 
Μπράβο, Omen for ever!




Ακούστε το τρίτο και τελευταίο μέρος της εκπομπής (προς το τέλος και το σήμα λήξης της). 1989.

 
Πίσω
Μπλουζα