Ρετρό ραδιόφωνο

Εγώ την περίοδο 91-92, αν θυμάμαι καλά, άκουγα μαζί με φίλους στον τοπικό σταθμό του Παλαιού Φαλήρου την εκπομπή "Μια Νυχτερίδα στο Μπλουτζίν μου". Τρομερός τίτλος!

11.00 - 12.00 το βραδυ με πολύ metal μουσική και 2 παρουσιαστές τρελούς. Είχαμε παει και στο στούντιο 3-4 φορές και κάναμε εκπομπή μαζί. Διαγωνισμοί μουσικών γνώσεων, αφιερώσεις. Πολύ καλή εποχή τότε.
 
dim είπε:
Ξεκινησα να ακουω ραδιοφωνο συστηματικα το 1989...jeronimo groovy...ακομα τα στουντιο ηταν στην Ηλιουπολη(θυμαμαι και το τηλεφωνο ακομα!!!)...εκπομπη εκεινης της εποχης "Φασολια για δυο".μεσημερι Σαββατου ή Κυριακης.Παρουσιαστες Μηνας Λαβαντης και Δημητρης Μανωλοπουλος(ισως κανω λαθος στον 2ο)....
Ο καλύτερος ραδιοφωνικός σταθμός!

Πήγαινα συχνά σε πάρτυ και beach πάρτυ του. Μάλιστα πήγαινα στο πρώτο γυμνάσιο και λύκειο την Ηλιούπολης, δηλαδή το σχολείο ακριβώς πάνω από τον Jeronimo. Είχα κατασταλάξει ότι επρόκειτο για τον καλύτερο σταθμό, πριν μάθω πού βρισκόταν...

Την πρώτη εκπομπή "Φασόλια για δύο" αφότου ξανάρχισε κάποια στιγμή, την είχα γράψει σε δύο κασέτες. Τη μία τη δάνεισα και φυσικά χάθηκε, την άλλη την έχω ακόμα!!!!!!

Μάλιστα κατά σύμπτωση ξέρω πώς ο Μηνάς Λαβάντης διάλεξε αυτό το καλλιτεχνικό επίθετο. Στο σχολείο του είχε έναν άραβα συμμαθητή, τον Λαβάντ. Δεν κάνω πλάκα, έτυχε να έχει καθηγήτρια μια θεία μου, και μάλιστα έχουν ακόμα φιλικές σχέσεις.

"Ραψωδία GTI", χα χα χα
 
Splash Fm Θεσσαλονίκη (ποιος θυμάται τον Μάνθο Ελευθεριάδη; )...Ατέλειωτα ξενύχτια... :)

Super Fm 108 Θεσσαλονίκη...Ατέλειωτη ηλεκτρονική μουσική στις καλύτερες εποχές της!Πραγματικό μουσικό σχολείο για την πόλη σε καιρούς που το ίντερνετ ήταν για τους λίγους...Μπράβο στους παραγωγούς που έκαναν πραγματικά φιλότιμες προσπάθειες να μας ανοίξουν τα μάτια (Σίμο Ριχάρδο, Van N, Pale Penguin και όλα τα άλλα παιδιά που δεν θυμάμαι) RESPECT

RIP οι δύο τελευταίοι σταθμοί εδώ και χρόνια...:mad:
 
Γύρω στο 93 άκουγα στο "Ράδιο Αθήνα" γύρω στις 1 - 2 το βράδυ έναν τρομερό τύπο. Μανώλης Καρμοίρης λεγόταν και η εκπομπή του ε'ιχε τον τίτλο "από αμόρσα σε μονό" Από μουσική έπαιζε κάτι 50ς - 60ς τα αποία δεν με πολυενδιέφεραν, αλλά ο λόγος του ήταν τρομερός. Τα έχωνε και στον Κουρή (ιδιοκτήτη) που δεν πλήρωνε και γενικώς έλεγε πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα .
 
Κλασικά θυμάμαι την "Ποτούλα" και τον "Πίπη" στον ΣΚΑΙ 100,4

τον Κώστα Μυλώνα σε όλη την διαδρομή του (Διάυλο 10, Rock Fm, Top Fm κλπ)

και πολύ Jeronimo 88,9
 
Ρετρό Ραδιόφωνο

Καταρχήν μήπως θα πρέπει να μπει μια ξεχωριστή κατηγορία για το ρετρό ραδιόφωνο;

Τι θυμήθηκα τώρα; Όταν πήγαινα γυμνάσιο ήταν η άνοιξη της λεγόμενης "ελεύθερης ραιδοφωνίας". Ο ένας σταθμός άνοιγε μετά τον άλλο, πολλές εκπομπές μοίραζαν μπλουζάκια και άλλα συναφή. Μία εκπομπή που άκουγα μετά μανίας ήταν το "Χωρίς Ανάσα" με τον Κ. Μυλωνά τα μεσημέρια από τον Δίαυλο 10 (υπάρχει ακόμα αυτός ο σταθμός; ήταν διαδημοτικός). Είχα κερδίσει κι ένα μπλουζάκι και πήγα να το πάρω, όπως και χιλιάδες άλλοι την ημέρα της γιορτής του (21 Μαίου) στα γραφεία του σταθμού. Εκεί γινόταν διαδήλωση, χιλιάδες άτομα είχαν κατακλύσει τον σταθμό ενώ αστέρια της εποχής, όπως η Πωλίνα ήταν στο στούντιο....

Εγώ πάντως μπλουζάκι δεν πήρα και επειδή φορούσα ένα στενό παντελόνι σκίστηκε κι έγινα ρεζίλι...έφυγα κακήν κακώς! :eek:
 
Θυμάμαι μιά νυχτερινή εκπομπή σε πειρατικό-κο-κο σταθμό-ο-ο, ένα καλοκαίρι του ΄88 στην Καρδίτσα.

Είχαν καλεσμένο έναν τύπο, ψυχολόγο μαλλον, που θα εξηγούσε όσο πιο επιστημονικά γινόταν, όνειρα των ακροατών.

Μετά από αρκετή ώρα,παίρνει ένας και λέει "βλέπω συνεχώς στον ύπνο μου μια γνωστή μου κοπέλα".

" Την αγαπάς;"

"Ναι..."

"Ε, γιαυτό την βλέπεις."

Ήταν το μοναδικό τηλεφώνημα της εκπομπής.
 
θυμαμαι το 96 που διαβαζα για πανελληνιες το βραδυ ακουγα μια εκπομπη στυλ μυλωνα που επαιρναν τηλ διαφοροι και ελεγαν τα ψυχοψαχτικα τους..ο παραγωγος γεγοταν δαμιανος μπιστιολας.
 
Ραδιόφωνο

Τι θα λέγατε για μια ενότητα με θέμα το Ραδιόφωνο; Προγράμματα, εκπομπές, ραδιοφωνικοί σταθμοί κτλ;

Εδώ η αρχή μίας από τις αγαπημένες μου εκπομπές στον Top FM: Δούρειος ήχος (1989)

http://www.youtube.com/watch?v=qXHsrHQcJXE
 
άκουγε κανείς στη 10ετια του 80 τη βραδυνή εκπομπή ΣΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΟΥ ΓΑΛΑΞΙΑ του Γιώργου Πήττα?
 
Ασχετο αλλα ,μηπως αυτο το θρεντ πρεπει να ενωθει με το ᾽ρετρο ραδιοφωνικες εκπομπες'?
 
Το μουσικό θέμα του Καλειδοσκόπιου ήταν ένα σχεδόν ορχηστρικό, που είχε μόνο ένα στίχο, "Oh, I'm going home". Tη ραδιοφωνική επιμέλεια (και αυτό το όνομα ακουγόταν τελευταίο και δεν άλλαζε με τα χρόνια) είχε ο Γρηγόρης Κωνσταντή Μασσαλάς (ποιος ???).
 
am.jpg

παλιο αυτοκολλητο που ειχε κυκλοφορησει το 1988 ο Αμβρακια fm οταν ανοιξε τοτε
 
εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά τα πρωινά δελτία ειδήσεων στο κρατικό ραδιόφωνο τέλη 80ς (1987 με 1989 τα θυμάμαι πιο πολύ) που ήταν σε πολλές γλώσσες (αγγλικά ,γαλλικά κτλ) και για κάθε χώρα είχε ένα σηματάκι αρχής (πχ για το αγγλόφωνο είχε ένα κομμάτι με φλάουτο αν δεν κάνω λάθος),για το γαλλικό ένα με ακκορντεόν κτλ.Τα θυμάμαι αυτά τα δελτία γιατί κάθε πρωί πρίν φύγουμε για σχολείο τότε,ο πατέρας μου έβαζε ραδιόφωνο για να ακούσει τα πρωινά νέα (καθοτι δεν υπήρχαν πρωινές ενημερωτικές εκπομπές στην τηλεόραση όπως τώρα).Μου ήρθε σαν σκέψη σήμερα που ξύπνησα πρωί να πάω στο γυμνάσιο που είχα φοιτήσει να πάρω ένα αντίγραφο απ' το απολυτήριο γυμνασίου που είχα χάσει εδώ και χρόνια...Κι όμως ήταν χαρακτηριστικά αυτά τα ξενόγλωσσα ραδιοφωνικά δελτία που μου έχουν χαραχτεί στην μνήμη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά τα πρωινά δελτία ειδήσεων στο κρατικό ραδιόφωνο τέλη 80ς (1987 με 1989 τα θυμάμαι πιο πολύ) που ήταν σε πολλές γλώσσες (αγγλικά ,γαλλικά κτλ) και για κάθε χώρα είχε ένα σηματάκι αρχής (πχ για το αγγλόφωνο είχε ένα κομμάτι με φλάουτο αν δεν κάνω λάθος),για το γαλλικό ένα με ακκορντεόν κτλ.Τα θυμάμαι αυτά τα δελτία γιατί κάθε πρωί πρίν φύγουμε για σχολείο τότε,ο πατέρας μου έβαζε ραδιόφωνο για να ακούσει τα πρωινά νέα (καθοτι δεν υπήρχαν πρωινές ενημερωτικές εκπομπές στην τηλεόραση όπως τώρα).Μου ήρθε σαν σκέψη σήμερα που ξύπνησα πρωί να πάω στο γυμνάσιο που είχα φοιτήσει να πάρω ένα αντίγραφο απ' το απολυτήριο γυμνασίου που είχα χάσει εδώ και χρόνια...Κι όμως ήταν χαρακτηριστικά αυτά τα ξενόγλωσσα ραδιοφωνικά δελτία που μου έχουν χαραχτεί στην μνήμη...
Τα θυμαμαι κι εγω ολα αυτα τα ξενογλωσσα δελτια ειδησεων και μαλιστα ακριβως απο την ιδια εποχη. Οι περισσοτεροι εδω μεσα ειμαστε 40 και κατι, γι' αυτο.

Το αγγλοφωνο κομματι ειναι το μονο που ερχεται στον νου μου στην εντελεια. Ειναι σαν να το ακουσα μολις χθες! Εχει καταγραφει στο υποσυνειδητο μου σαν κατι που εχει απολυτη σχεση με το πρωινο ξυπνημα. Σαν εγερτηριο, ας πουμε! Αυτο και το ορχηστρικο απο τη Συννεφουλα του Σαββοπουλου που ηταν το σημα μιας εκπομπης που εβαζε η μητερα μου οταν ημουν πρωινη στο σχολειο.
 
ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΗΧΟΣ με τον Πανούση να σατυρίζει τα πάντα  τον πρωτοάκουσα 1992 στον flash και ήταν τόση η τρέλλα μου με τις εκπομπές του που τις έγραφα σε κασσέτες στη συνέχεια έκοβα τα τραγούδια και κράταγα τα σχόλια με αποτέλεσμα να έχω 97 κασέτες με εκπομπές της περιόδου πριν το 97.
 
Πίσω
Μπλουζα