Ρετρό σημειωματάριο απ' το κατηχητικό

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Τυχαια ανακαλυψα ενα σημειωματαριο που ειχα απ το κατηχητικο (οχι του σχολειου) .Καθε Σαββατο πηγαιναμε για κατηχηση στη ΓΕΧΑ οσα κοριτσια θελαμε

Προβολή συνημμένου 129601Προβολή συνημμένου 129602Προβολή συνημμένου 129603Προβολή συνημμένου 129604Προβολή συνημμένου 129605Προβολή συνημμένου 129607Προβολή συνημμένου 129609Προβολή συνημμένου 129610Προβολή συνημμένου 129611Προβολή συνημμένου 129613Προβολή συνημμένου 129614Προβολή συνημμένου 129615Προβολή συνημμένου 129616Προβολή συνημμένου 129617Προβολή συνημμένου 129618Προβολή συνημμένου 129619Προβολή συνημμένου 129620Προβολή συνημμένου 129621Προβολή συνημμένου 129622

μερικα απ τα συνθηματα* που γραφαμε στο σημειωματαριο λιγο πριν τελειωσει η κατηχηση

Προβολή συνημμένου 129606 Προβολή συνημμένου 129612Προβολή συνημμένου 129623

το συνθημα της χρονιας 1990- 1991

Προβολή συνημμένου 129608

* το συνθημα ηταν κατι σαν κεντρικη ιδεα που βγαζαμε μετα το μαθημα της κατηχησης
 
Ωραίο εύρημα Κατερίνα. Για κάποια χρόνια πήγαινα κι εγώ στο (λεγόμενο) πνευματικό κέντρο αρκετές Κυριακές για εκκλησιασμό αλλά και καθημερινή όταν γινόταν κάποια συνάντηση. Σημειωματάριο όμως τέτοιο δεν είχαμε. Μου έκανε εντύπωση το "Αγωνιστικό έτος".

Το γράμμα "π" το γράφεις σαν τον πατέρα μου και μοιάζει με το "ω" :)
 
johhny νομιζω οτι και τα αγορια τα Σαββατα πηγαιναν στη ΓΕΧΑ (θυμαμαι που τα βλεπαμε απο μακρια) αλλα ηταν σε διαφορετικες αιθουσες απο μας τα κοριτσια και ισως εκαναν κατηχητικο διαφορετικη ωρα,πιο νωρις απο μας.Δεν ξερω αν ειχαν κι αυτα σημειωματαρια,λογικα θα ειχαν,δε νομιζω να ηταν αποκλειστικα για κοριτσια

το γραμμα "π" το εκανα ετσι εκεινη την περιοδο,απο τοτε εχω αλλαξει αρκετα το γραφικο μου χαρακτηρα,αν δεν ηξερα οτι το σημειωματαριο ειναι δικο μου μαλλον δε θα αναγνωριζα τα γραμματα μου.
 
Ωραίο εύρημα...ευχαριστούμε!
 
katerinak είπε:
johhny νομιζω οτι και τα αγορια τα Σαββατα πηγαιναν στη ΓΕΧΑ (θυμαμαι που τα βλεπαμε απο μακρια) αλλα ηταν σε διαφορετικες αιθουσες απο μας τα κοριτσια και ισως εκαναν κατηχητικο διαφορετικη ωρα,πιο νωρις απο μας.Δεν ξερω αν ειχαν κι αυτα σημειωματαρια,λογικα θα ειχαν,δε νομιζω να ηταν αποκλειστικα για κοριτσια
Μια φορά μας είχαν δώσει την ιερά σύνοψη σε μικρό βιβλιαράκι με ένα υποκίτρινο χρώμα. Θυμάσαι να είχατε εσείς τέτοιο;
 
johnny19818 είπε:
Μια φορά μας είχαν δώσει την ιερά σύνοψη σε μικρό βιβλιαράκι με ένα υποκίτρινο χρώμα. Θυμάσαι να είχατε εσείς τέτοιο;

τετοιο βιβλιαρακι δεν εχω,δε θυμαμαι να μας εδιναν βιβλιαρακια,το πολυ καμμια εικονιτσα χαρτινη αλλα κι αυτη σπανια
 
Εμάς μας δινανε αυτές τις εικονιτσες Κατερινα, τις βρήκα σε ένα μοναστήρι που επισκέφτηκαν τώρα τελευταία! Εμείς αγοραζαμε ένα τετράδιο όπου τις κολλουσαμε και τις ζωγραφιζαμε, οποίος δε είχε το καλύτερο τετράδιο κέρδιζε πολλά δώρα στο τέλος της χρονιάς.

IMG_20190922_122213.jpg
 
Ποιος ηλίθιος έβαλε τάβλες πάνω από γκρεμούς και μάλιστα με ασυνόδευτα παιδάκια στην περιοχή (γιατί φοράνε νυχτικά?), αντί να βάλει συρματόπλεγμα? (Το αριστερό παιδάκι μάλλον είχε άπειρο προστάτη άγγελο κι έπεσε στον γκρεμό, διότι πατάει σε συννεφάκι, παρατηρώ). Ο μεσαίος άγγελος δεν ήξερε ότι πρέπει να μείνει αόρατος? Διότι τα παιδάκια γατζώνονται πάνω του άρα τον βλέπουν.

Στο Κατηχητικό της εποχής μου στο τέλος κάθε ιστοριούλας μας έδιναν (και γράφαμε στο σημειωματάριο) ένα δίδαγμα κι ένα ρητό. Για το ρητό εδώ δεν ξέρω, αλλά το δίδαγμα είναι προφανές: Παιδάκια, δεν χρειάζεται να αποφεύγετε γκρεμούς και μάλιστα γεφυρωμένους από τάβλες. Βουρ επάνω τους και ο προστάτης άγγελος θα φροντίσει να μην πάθετε τίποτε.
 
Δυστυχώς παιδιά μία εκ των κυρίων που μας έκανε κατηχητικό έπαθε άνοια ελαφρά , δεν με θυμοτανε με τίποτα! Τις εικονιτσες όμως μου τις έδωσε να ναι καλα
 
Πίσω
Μπλουζα