Ρολογια καταδυσεων

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.733
Δεν ξερω ποσο ρετρο ειναι το θεμα γιατι σιγουρα υπαρχουν και σημερα.

Θυμαμαι φιλους και συμμαθητες που ειχαν ρολογια τα οποια ειχαν ενα περιστρφομενο δαχτυλιδι με αριθμους. Οσο κι αν τα κοιτουσα κι οσο κι αν στριβαμε το δαχτυλιδι, και οσο κι αν ρωτουσα, σαφη απαντηση δεν μπορεσα να παρω :D ενας κολλητος μου ελεγε χαζομαρες οπως οτι γυρναει μονο του και ακολουθει την κινηση του ηλιου κλπ :D γενικως ομως ηταν πολυ 'μουρη' οταν το φορουσε καποιο παιδι.

Αληθεια το δαχτυλιδι ξερει κανενας σε τι χρησιμευε;;; Μου εχει μεινει απορια
 
Δεν κανει κατι πολυ εφετζιδικο - απλα σου σωζει τη ζωη κατα την αναδυση - βαζεις (περιστρεφοντας τον) τον δεικτη της κορωνας στο λεπτο που πρεπει - οποτε δεν ξεχνιεσαι/μπερδευεσαι στις στασεις για αποσυμπιεση.
 
Πριν βγουν κινητα ,megapixels,ρολογια που τραβαν φωτο και παιζουν Mp3 τα αδιαβροχα ρολογια και το ποσο βαθια πηγαιναν ηταν ενα wow factor αναμεσα στους συμμαθητες σου.


Λες και θα κανες ποτε μακροβουτι στα 100-150 και 300 μετρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
herco είπε:
Δεν κανει κατι πολυ εφετζιδικο - απλα σου σωζει τη ζωη κατα την αναδυση - βαζεις (περιστρεφοντας τον) τον δεικτη της κορωνας στο λεπτο που πρεπει - οποτε δεν ξεχνιεσαι/μπερδευεσαι στις στασεις για αποσυμπιεση.
Το αυτό! :)

Περί το '80, θυμάμαι αχνά τον πατέρα μου να μου εξηγεί τις βασικές αρχές κατάδυσης, με όσο πιο απλά λογάκια γινόταν σε ένα..... εφτάχρονο! :)

Μέσα σε όλα, μου είχε εξηγήσει με ακριβώς τα ίδια λόγια, τι ρόλο παίζει το στεφάνι στο ρολόι του (το οποίο, αν θυμάμαι καλά, ήταν ένα seiko...)

Αργότερα, υπέπεσα κι εγώ στην παγίδα του εφέ! Τότε μεσουρανούσαν τα swatch σαν και αυτό περίπου:

SUIB414_b.jpg

Φανταστείτε το με λαχανί λουράκι, μπλε καντράν και πράσινο φωσφοριζέ στεφάνι! Ο ορισμός της καγκουριάς! :D

Με συντρόφευσε για αρκετά χρόνια, μέχρι που κάποια στιγμή αντικαταστάθηκε από ένα σαν κι αυτό:

Swatch-Black-N-Red-YCB4008AG-5.jpg

Σε πιο λιτή γραμμή, με μικρότερη κάσα, μαύρο καντράν και στεφάνι....

Και αυτό όμως με "άφησε" λόγω του βασικού προβλήματος που έχουν όλα τα swatch: το πλαστικό της ένωσης κάσας-λουριού, που σπάει πανεύκολα και φυσικά δεν φτιάχνεται....

Εξακολουθώ πάντως να έχω ένα παραπλήσιο ρολόι, μόνο που το στεφάνι το έχει εσωτερικά (rotary) και ρυθμίζεται από ένα knob ("κουρδιστίρι")! :)
 
Ηταν τοσο απλο τελικα. Κατι σαν αντιστροφη μετρηση :)

Οπως εχω δει προσφατα υπαρχουν και αλλου τυπου στεφανια, πολύ πιο περιπλοκα, που εχουν το σκοπο slide ruler και μπορουν να κανουν απο πραξεις μεχρι μετατροπες. Αν και απιστευτα μουρατα, δε νομιζω να ηταν ποτε μοδα

640px-Breitling-Navitimer.jpg
 
Rakeesh είπε:
Ηταν τοσο απλο τελικα. Κατι σαν αντιστροφη μετρηση :)
Οπως εχω δει προσφατα υπαρχουν και αλλου τυπου στεφανια, πολύ πιο περιπλοκα, που εχουν το σκοπο slide ruler και μπορουν να κανουν απο πραξεις μεχρι μετατροπες. Αν και απιστευτα μουρατα, δε νομιζω να ηταν ποτε μοδα

640px-Breitling-Navitimer.jpg
Μια αρκετά καλή και πολύ πιο φθηνή απομίμηση αυτού του συγκεκριμένου Breitling, είναι το ρολόι που περιέγραψα πιο πάνω (με το rotary - το εσωτερικό στεφάνι).

Το είχα αποθυμένο από τότε που το είχα δει στο χέρι ενός εκπαιδευτή μου, στην Αερολέσχη! Φυσικά, η τιμή του απλησίαστη....

Εδώ, το rotary χρησιμοποιείται για να υπολογίζεται η κατανάλωση καυσίμων, βάση της ταχύτητας του αεροσκάφους... Την ακριβή εξίσωση ή και τη γενικότερη λειτουργία του, δεν τη γνωρίζω....

Αφενός, διότι από τότε που τελείωσα με τα μαθήματα της Αερολέσχης περάσαν πολλά χρόνια και δεν ξανάδα τον εκπαιδευτή μου, αφετέρου διότι δε μου χρειάστηκε (και μεταξύ μας, σε κανέναν πιλότο σύγχρονου αεροσκάφους δεν χρειάζεται!)....
 
Πίσω
Μπλουζα