Ρομπότ της SOLPA

Eagle 1

RetroMasteR
Joined
31 Ιαν 2016
Μηνύματα
1.298
Αντιδράσεις
4.580
Παραθέτω μερικές φωτογραφίες από ένα ρομπότ της Solpa, made in Greece φυσικά. Είναι περίεργο σε σχήμα, διότι είναι σαν να αποτελεί τμήμα οχήματος. Δυστυχώς του λείπει η κεραία στο πάνω μέρος (ήταν σαν 2 δίσκοι ραντάρ από ότι γνωρίζω), η οποία περιστρεφόταν. Λειτουργεί με μπαταρίες.



και με έναν.... φίλο του από το Lost in Space.

 
Αετε,δεν σταματας να μας εκπλησεις....ευχαριστα βεβαιως-βεβαιως!!! :D

Γνωριζα οτι η Solpa ηταν γνωστη για τα στρατιωτακια της,

αγνοουσα τα high-tech/sci-fi παιχινιδια της!!! :sleep:

Σε ευχαριστουμε πολυ που το μοιραστηκες μαζι μας!!! :thumbup:
 
Πολύ όμορφο!

Ευχαριστούμε!

:flower:
 
Ωραία τα ρομπότ σου Αετέ. Ποιας χρονολογίας είναι; Για 70s τα κόβω...
 
Και γω για τα στρατιωτάκια την ήξερα πιο πολύ την Solpa. Όμορφο το ρομποτάκι! Δικό σου ήταν Αετέ ή μετέπειτα απόκτημα;

Θα επιθυμούσα και μια μίνι παρουσίαση για το λατρεμένο ρομπότ του Lost in space :)
 


stayros είπε:
Γνωριζα οτι η Solpa ηταν γνωστη για τα στρατιωτακια της,

αγνοουσα τα high-tech/sci-fi παιχινιδια της!!!

Σε ευχαριστουμε πολυ που το μοιραστηκες μαζι μας!!!
Ευχαριστώ για το σχόλιο Σταύρο. Και για εμένα ήταν έκπληξη όταν το ανακάλυψα το 1990. Είναι πολύ καλό και ποιοτικά και σχεδιαστικά. Λειτουργεί δε άψογα. Είχα ήδη τους καουμπόηδες και ινδιάνους, με προβληματική κάπως ποιότητα, οπότε δεν περίμενα τέτοιο ρομπότ.

Μια και τους ινδιάνους τους κάλυψε φωτογραφικά ο metalcandyman , βάζω με την ευκαιρία μόνο φωτογραφία του πίσω μέρους του κουτιού, που έχει ωραία λιθογραφία.

johnny19818 είπε:
Ωραία τα ρομπότ σου Αετέ. Ποιας χρονολογίας είναι; Για 70s τα κόβω...
Ευχαριστώ Johnny19818! Για το της Solpa δεν έχω βρει αναφορά, υποθέτω (με βάση τις αλλοιώσεις στο πλαστικό), ότι θα είναι των 70ς. Το B-9 του Lost in Space είναι στα μέσα των 90ς. Θα βάλω ξεχωριστό Post για αυτά.

Kambia είπε:
Και γω για τα στρατιωτάκια την ήξερα πιο πολύ την Solpa. Όμορφο το ρομποτάκι! Δικό σου ήταν Αετέ ή μετέπειτα απόκτημα;Θα επιθυμούσα και μια μίνι παρουσίαση για το λατρεμένο ρομπότ του Lost in space :)
Ήταν και για μένα έκπληξη όταν ανακάλυψα το ρομπότ της Solpa, γνώριζα για τα στρατιωτάκια μόνον. Δεν ήταν δικό μου παιχνίδι, το απέκτησα το 1990, όταν είχα πλέον αρχίσει συλλογή και ελληνικών παιχνιδιών. Θα ανοίξω σε πρώτη ευκαιρία τις 2 κούτες στην αποθήκη για να τα καταγράψω και φωτογραφήσω, οπότε θα επανέλθω σχετικά. Ίσως έχω και άλλα από Solpa, έχω καιρό να τα δω.

Χαίρομαι για το ενδιαφέρον αναφορικά με παιχνίδια Lost in Space. Μια και ήταν μία από τις αγαπημένες μου σειρές όταν ήμουν μικρός, έχω μαζέψει ορισμένα αντικείμενα. Τα φωτογράφησα και θα ανοίξω ξεχωριστό θέμα για καλύτερη παρουσίαση. Άλλωστε πέφτουμε και χρονικά μέσα στα πλαίσια του φόρουμ, μια και μερικά είναι από το 1985, άλλα στα μέσα των 90ς.

angel_grig είπε:
Aετε δεν παιζεσαι λεμε!!!
και

@BETTY BOOP

Σας ευχαριστώ πολύ!

20160302_213308.jpg
 
Τέλειο το Ρομπότ!... :)

Ίσως να είναι κατασκεύης του '80,αλλά το σχέδιο του θυμίζει αρκετα '70..
 
Κουίζ για δυνατούς λύτες: Solpa (Αφοι Σολακίδη) ή made in Japan (Yonezawa Toys)? :)

SOLPA-robot.jpg
 
Κουίζ για δυνατούς λύτες: Solpa (Αφοι Σολακίδη) ή made in Japan (Yonezawa Toys)? :)

SOLPA-robot-.jpg
 
H λογικη λεει...πρωτα Japan και μετα Solpa! ;)

Χωρις αυτο να σημαινει οτι μπορει να εχει γινει και το αναποδο!!! :eek:
 
Στο αρχικό ποστ του θέματος αυτού βλέπω σε μια φωτογραφία το κάτω μέρος του ρομποτ και γράφει made in Greece και το λογότυπο της Solpa! :wait2:

Ο επιμένων Ελληνικά.. Εγώ θα πω πρώτα Solpa Ελλάδα και μετά Ιαπωνία ! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NIOBH είπε:
Κουίζ για δυνατούς λύτες: Solpa (Αφοι Σολακίδη) ή made in Japan (Yonezawa Toys)? :)
Με άφησε άφωνο η ανακάλυψή σου ΝΙΟΒΗ!!!!!! Δεν το είχα δει έως τώρα, παρά την έρευνα που είχα κάνει. Είναι πάρα πολύ πιθανόν πλέον, ότι το δικό μου αποτελεί κόπια του αντίστοιχου ιαπωνέζικου. Σίγουρα πάντως η ιστορία τους συνδέεται..... Συχνά πυκνά οι παιχνιδοβιομηχανίες πουλούσαν καλούπια και δικαιώματα.

stayros είπε:
H λογικη λεει...πρωτα Japan και μετα Solpa! ;)
Χωρις αυτο να σημαινει οτι μπορει να εχει γινει και το αναποδο!!! :eek:
Συμφωνώ με τα λεγόμενά σου αγαπητέ.

circleag είπε:
Στο αρχικό ποστ του θέματος αυτού βλέπω σε μια φωτογραφία το κάτω μέρος του ρομποτ και γράφει made in Greece και το λογότυπο της Solpa!Ο επιμένων Ελληνικά.. Εγώ θα πω πρώτα Solpa Ελλάδα και μετά Ιαπωνία !
Παίζει και αυτό το σενάριο, αλλά είναι λιγότερο πιθανό. Συνήθως οι δικοί μας αγόραζαν καλούπια από τους ξένους για την παραγωγή και διάθεση στην Ελλάδα. Χαίρομαι πάντως που έχω το Ελληνικό!!!
 
Eagle 1 είπε:
Με άφησε άφωνο η ανακάλυψή σου ΝΙΟΒΗ!!!!!! Δεν το είχα δει έως τώρα, παρά την έρευνα που είχα κάνει. Είναι πάρα πολύ πιθανόν πλέον, ότι το δικό μου αποτελεί κόπια του αντίστοιχου ιαπωνέζικου. Σίγουρα πάντως η ιστορία τους συνδέεται..... Συχνά πυκνά οι παιχνιδοβιομηχανίες πουλούσαν καλούπια και δικαιώματα.
Ευχαριστώ Eagle 1! Η αλήθεια είναι ότι και τα 2 ρομπότ είναι "εμπνευσμένα" από το Space-Robo της γιαπωνέζικης TOMY (διαφορές: η κεραία & οι extra λειτουργίες)!

Αυτό προκύπτει από το ότι στη μια πλευρά του κουτιού της Solpa (ίσως και της Yonezawa), βλέπουμε να απεικονίζεται το διαστημικό σετ της TOMY του ʼ69 (space robo, space-pup και space UFO)! Το σετ ήταν τόσο πετυχημένο που είχε βγει και σε καρτ ποστάλ της εποχής!

Κάπου είχα διαβάσει, χωρίς να το έχω διασταυρώσει, ότι η Yonezawa (η οποία είχε παράδοση στην κατασκευή ρομπότ) είχε αγοράσει τα δικαιώματα για το συγκεκριμένο από την TOMY. Άρα μάλλον η Solpa ήταν αυτή που αντέγραψε το GX7 (πιθανώς σε δικό της καλούπι), το οποίο όμως έχει και αυτό μεγάλη συλλεκτική αξία.

TOMY sr.jpg

TOMY-r1.jpg

GX7-box.jpg

post-card.jpg
 
Νιοβη,οτι και να πω θα 'ναι λιγο...τα σεβη μου!!! :bow: :bow:

Οι πληροφοριες σου και το αρχειο σου εχουν εμπλουτισει κατα πολυ την ρετροκοινοτητα,

οχι μονο πανω στο παιχνιδι,αλλα και σε αλλα θεματα. Σε ευχαριστουμε!!! :thanx2:
 
NIOBH είπε:
Ευχαριστώ Eagle 1! Η αλήθεια είναι ότι και τα 2 ρομπότ είναι "εμπνευσμένα" από το Space-Robo της γιαπωνέζικης TOMY (διαφορές: η κεραία & οι extra λειτουργίες)!

Αυτό προκύπτει από το ότι στη μια πλευρά του κουτιού της Solpa (ίσως και της Yonezawa), βλέπουμε να απεικονίζεται το διαστημικό σετ της TOMY του ʼ69 (space robo, space-pup και space UFO)! Το σετ ήταν τόσο πετυχημένο που είχε βγει και σε καρτ ποστάλ της εποχής!

Κάπου είχα διαβάσει, χωρίς να το έχω διασταυρώσει, ότι η Yonezawa (η οποία είχε παράδοση στην κατασκευή ρομπότ) είχε αγοράσει τα δικαιώματα για το συγκεκριμένο από την TOMY. Άρα μάλλον η Solpa ήταν αυτή που αντέγραψε το GX7 (πιθανώς σε δικό της καλούπι), το οποίο όμως έχει και αυτό μεγάλη συλλεκτική αξία.
Είναι ξεκάθαρο πλέον το ιστορικό πλαίσιο με τη λεπτομερή σου έρευνα και το πολυδιάστατο αρχείο σου! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ! !!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα