Ρύθμιση κεφαλής CD32 για καλύτερη ανάγνωση

cyberknight

RetroActive
Joined
1 Mαϊ 2009
Μηνύματα
220
Αντιδράσεις
8
Πρόσφατα είχα πρόβλημα με το CD32 μια και δεν μου διάβαζε ISO's που είχα κάψει παρότι ήταν ίδιου τύπου και μάρκας με τα παλιότερα που είχα δημιουργήσει τα οποία διάβαζε ακόμα κανονικά. Παρατήρησα ότι παρότι ήταν πανομοιότυπα τα καινούργια ήταν κατά τι ελαφρύτερα ( προφανώς φτιαγμένα σε άλλη εργοστασιακή μονάδα ) και άρχισα να ψάχνω για λύση. Τελικώς βρήκα αυτόν τον οδηγό : http://www.ianstedman.co.uk/Amiga/Page19902/CD32_Info/index/index.html .

Μετά από λίγες προσπάθειες τώρα έχω ρυθμίσει την κεφαλή σε μια ισορροπημένη κατάσταση όπου διαβάζει τα πάντα. Παραθέτω τον οδηγό για όποιον συναντήσει το ίδιο ή παραπλήσιο πρόβλημα. ;)
 
ΩΡΑΙΟΣ!! σιγουρα πολυ καλο ειδηκα σε εκεινους που εχουν ntsc
 
Ακριβώς η περίπτωση μου μια και ξέχασα να το αναφέρω :D . Το CD32 μου είναι αμερικάνικο (NTSC).
 
ενα απο τα ποιο θεϊκα μηχανηματα κατα την δικη μου αποψη,κριμα που δεν επιασε οσο θα επρεπε.....
 
Τα λάθη της Commodore ως εκείνη την στιγμή το είχαν καταδικάσει άσχετα με το αν ήταν καλό ή όχι, μια που η εταιρία ήταν καταδικασμένη ήδη :( . Νομίζω όμως πως βγήκαμε off - topic και θα μας μαλώσουν ;)
 
Πίσω
Μπλουζα