Σαγιονάρες !!

ΑΑΑΑΑ! Αυτές οι σαγιονάρες με τον "δαχτυλοκόφτη" ή το "δίχαλο" ή όπως στο καλό λέγονται είναι ελεεινές! Οκ, όταν τις φοράνε οι γυναίκες δεν με ενοχλεί μιας και έχουν (συνήθως) πιο λεπτοκαμωμένα και λεπτεπίλεπτα πόδια και δάχτυλα. Αλλά όταν βλέπω άντρες με τις χοντροποδάρες τους και την τρίχα στο χοντρό δάχτυλο να τις φοράνε σκάω στα γέλια μέσα μου. Είναι πολύ αστείο θέαμα, σχεδόν όσο και το πέδιλο με την κάλτσα. Ακόμα και σαν παιδί τις έβρισκα κακόγουστες, αστείες και άβολες.
 
Έτσουζαν και πιο πολύ από τις παντόφλες, όταν άρπαζες καμιά από αυτές ( δεν ήμουν και φρόνιμο παιδί)... :D
 
pegasus με το νυχι στο βγαλσιμο που λεγε κι ο Βασιλακης..

στην τριπολη μας ειχαν δωσει τις θρυλικες καφε μασιφ πλαστικες..(retro-collectors item)

η σαγιοναρα ηταν οικοδομικο υλικο για το χτισιμο του κιτσ,που θελει αγωνα,πως να το κανουμε..
 
Για όσους, της Ε93 σειράς, θυμούνται εκείνο το βραδινό επισόδιο στην Τρίτη μοίρα στην Τρίπολη, που έκανε το μοίραρχο να έρθει 11 η ώρα στη μονάδα και να μας βγάλει έξω προσκλητήριο με τη σαγιονάρα. ήταν ό,τι πιο αστείο μου έχει τύχει στο στρατό.

Ο βαρύς, στρατιωτικός ήχος της αρβύλας του "ψαρά" που δονούσε το δάπεδο στο "ανάπαυση-προσοχή", αντικαταστάθηκε εκείνη τη στιγμή με ένα αστειότατο "χλιτς-χλατς", που με τη βία κρατάγαμε τα γέλια μας...
 
Όσοι έχουν κάνει πλωτά στον στρατό, θα ξέρουν γιατί μιλάω:εκπαίδευση με κανονική παραλλαγή, μετά μπανάκι στην θάλασσα και όλη μέρα με σαγιονάρα, σορτσάκι και φανέλι!Ακόμη και η αναφορά γινόταν έτσι! (Εγώ πήγα στην Ρόδο, στο Χαράκι). [Για όσους δεν ξέρουν, τα πλωτά είναι ότι μπαίνουμε σε μια βάρκα με παραλλαγή, όπλο κλπ. η μόνη δυσκολία είναι ότι τσαλαβουτάς με τα άρβυλα στην θάλασσα και γίνεσαι ΜΟΥΣΚΕΜΑ. Γινεται και καλά, ότι αν κάνουν οι Τουρκοι κάτι σε στυλ Ίμια, θα μπούμε σε μια βάρκα να πάμε εκεί.Υποτίθεται ότι θα αντέχαμε 2-3 μέρες με το νερό που θα έιχαμε στο παγούρι, μια και στην βραχονησίδα δεν υπάρχει τίποτα].
 
Πάντως είναι διαχρονικό παπούτσι. Ειδικά τώρα οι ποικιλίες και τα σχέδια είναι απίστευτα!

Αυτές που ήταν πραγματικό χάλι πάντως ήταν εκείνες οι παντόφλες οι λαστιχένιες με τις ρίγες (συνήθως μπλε-άσπρες),

τώρα που το ρετροσκέφτομαι. Οι σαγιοναρούλες μ'αρέσουν.
 
Εγω ψάχνω να βρω αυτες με την ριγα στην γυναικεια εκδοχη με την μαργαριτα αν ξερει κανεις που τις πουλανε...
 
Κι εγώ όταν βλέπω αγόρια και άντρες να φοράνε σαγιονάρες, το βρίσκω αστείο...Γενικά η λέξη ''σαγιονάρα'' δεν μου αρέσει, προτιμώ τη λέξη ''παντόφλα''...(!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα από τα αντικείμενα που σιχαίνομαι σε αυτή τη ζωή. Εκτός ότι με το παραμικρό κοβόταν το μπροστινό που κρατούσε τα δάκτυλα οπότε αχρηστευόταν αμέσως, οι αμέτρητες σαβούρες όταν ιδρώναν τα πόδια και γλυστρούσαν δεν λέγονταν. Επίσης το πόδι είναι τελεως απροστάτευτο από εξωτερικούς παράγοντες όπως χώμα, χόρτα, έντομα, ζώύφια κτλ.
 
johnny19818 είπε:
Ένα από τα αντικείμενα που σιχαίνομαι σε αυτή τη ζωή. Εκτός ότι με το παραμικρό κοβόταν το μπροστινό που κρατούσε τα δάκτυλα οπότε αχρηστευόταν αμέσως, οι αμέτρητες σαβούρες όταν ιδρώναν τα πόδια και γλυστρούσαν δεν λέγονταν. Επίσης το πόδι είναι τελεως απροστάτευτο από εξωτερικούς παράγοντες όπως χώμα, χόρτα, έντομα, ζώύφια κτλ.
Μαζι σου...ειδικα απο τοτε που περασε ενα καρφι μεσα απο την παντοφλα(σε οικοδομη που παιζαμε) δεν ξαναφορεσα τιποτα ανοιχτο..

Ειχα και κατι σανδαλια και κοπηκανε και στεναχωρηθηκα..

Μετα μονο παπουτσια με χριτς-χρατς(velcro)
 
Εμενα ειναι οι αγαπημενες μου το Καλοκαιρι, τις αλλες τις απλες τις φορουσα παλιοτερα..

Ανεκαθεν σιχαινομουν τα πεδιλα, που εκλειναν με τετοιο πραγματακι οπβς οι ζωνες, δε ξερω πως λεγεται..

Βεβαια, σαγιοναρες αλλαζω 3-4καθε χρονο, γιατι οντως, κοβεται η διχαλα, ειδικα αν δεν ειναι καλη ποιοτητα κι ακριβες..των 5 ευρω!!
 
Χαιρετώ την ρετροπαρέα! Λοιπόν, αν η σαγιονάρα του πρώτου ποστ ήταν 30 χρόνων το 2012, αυτή που είδα σήμερα του πότε μπορεί να είναι; Για να τα πάρουμε απ' την αρχή, εδω και δυο μέρες ψάχνω μανιωδώς σαγιονάρες για το κολυμβητήριο (αντιολισθητικές) με διχάλα. Κι εκεί που κάπου είχα καταλήξει για να τις αγοράσω αύριο, στο δρόμο για το σπίτι πετυχαίνω ένα μαγαζάκι μικρό και ξεχασμένο, από αυτά που ούτε ξέρεις πως επιβιώνουν ακόμη σε ένα δρόμο όπως η Αχαρνών, και είχε απ' έξω κρεμασμένα ενα σωρό τέτοια ζευγάρια σαν της πρώτης φωτογραφίας, με μπλε ή κίτρινη διχάλα, κλεισμένα στις (τεράστιες) σακούλες τους. Η σόλα τους όμως είναι του ενός με ενάμιση εκατοστού κι όχι διπλή. Κι εδώ θέλω τα φώτα σας γιατί εγώ δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς. Είναι της ίδιας περιόδου ή μεταγενέστερες; Εννοείται ότι τις έχω στο μυαλό μου απ΄το απόγευμα και αν είναι όντως τόσο παλιές, μόνο και μόνο για την ιστορία, λέω να τις τσιμπήσω.
 
さようなら!!!(Σαγιόοναρα στα γιαπωνέζικα-σημαίνει αντίο). Βγήκαν άραγε από τη γιαπωνέζικη λέξη, όπως οι καμικάζι 「神風」kami kaze,θείος άνεμος-ήταν ένας τυφώνας ο οποίος κατάστρεψε τον κορεατικό στόλο όταν πήγαινε να κατακτήσει την Ιαπωνία. Το πιο σπαστικό πράγμα στον στρατό ήταν όταν άλλοι φαντάροι "δανείζονταν" τις σαγιονάρες σου, χωρίς φυσικά να σε ρωτήσουν, και όταν ερχόταν η ώρα να σηκωθείς, δεν είχες τρόπο να πας να πλυθείς να ξυριστείς κλπ, εκτός και αν εσύ με την σειρά σου "δανειζόσουν" τις σαγιονάρες ενός πιο νέου φαντάρου ή κάποιου που έκανε νυχτερινή αντιπυρική περιπολία και κοιμόταν την μέρα.κατά τα άλλα αναπαυτικότατες και βολικότατες!
 
caprice είπε:
Η καφέ πλαστική ανδρική σαγιονάρα που είναι;
Προβολή συνημμένου 50892

(πηγή φωτό: bestprice.gr)

Ήταν σαν και αυτή αλλά όπου γραμμούλες είχε τρυπούλες. Επίσης διάβασα ότι έδινε σαγιονάρες ο στρατός παρόμοιες με της φωτογραφίας μάρκας Buffalo. Ισχύει;
Στο στρατό έδιναν μάρκα ΟΛΥΜΠΟΣ.
 
Αυτές που ήταν πραγματικό χάλι πάντως ήταν εκείνες οι παντόφλες οι λαστιχένιες με τις ρίγες (συνήθως μπλε-άσπρες),
Νομίζω οτι έχετε πάρει χαμπάρι ότι αυτές οι παντόφλες έχουν γυρίσει στη μόδα και μάλιστα υπάρχουν και πανάκριβες μάρκες. Οι νεαροί τις θεωρούν και πολύ καλόγουστες.
 
Απαραίτητο αξεσουάρ η σαγιονάρα για το καλοκαίρι. Θυμάμαι μου προκαλούσε γέλιο όταν έβλεπα μερικούς Γερμανούς τουρίστες να φορούν σαγιονάρα/πέδιλο με άσπρη κάλτσα.

Φορανε ακομη και αμερικανοι τη σημερον.
Για εμας ''σαγιοναρα'' ηταν η καφε η Βufallo,αυτην φοραγαν στις οικοδομες,την εβλεπες και σε ψαραδες ακομη, μετα την συναντησα στον ΕΣ.

Επίσης αξιομνημόνευτα είναι και τα ξύλινα τσόκαρα που ήταν στη μόδα την δεκαετία του 80. Όταν περπατούσες έκαναν θόρυβο.

Υπηρχαν τελη του '70 μερικες νεες στο χωριο που τα φοραγαν οταν πηγαιναν για μπανιο, ακουγοντουσαν απο εκατο μετρα μακρια ομως απο το αλατι ξεραινονταν-κοβονταν το δερμα απο πανω στο πλαϊ. Δυστυχως εχω φαει ξυλο απο την μανα μου με αυτα, ατυχως ο αδερφος μου εφαγε μια και τον χτυπησε στον αγκωνα,ξεραθηκε οπως λεγαμε τοτε, κοκκινισε πρηστηκε το χερι και απο τον φοβο της η μανα μου δεν μας ξαναχτυπησε με αυτα.
 
Αυτά εγώ το 2012

Γιατί ρε παιδιά ρετρό η σαγιονάρα? Κοντεύει να γίνει επίσημο υπόδημα στην Ελλάδα το καλοκαίρι. Και τις απεχθάνομαι (αρνούμαι να φορέσω).
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις. Πριν 5-6 χρόνια προσχώρησα στις τάξεις των διχαλοσαγιοναρούχων. Ήταν η συγκεκριμένη μάρκα με τη συγκεκριμένη σόλα που με έπεισε όταν τη δοκίμασα, διότι ήταν αφάνταστα άνετη.

Αλλά ο κατήφορος δεν τελείωσε εκεί. Φέτος στις εν Ελλάδι διακοπές μου πήρα crocs. Διότι όσο γερνάς τόσο μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ ποδιού και εδάφους θέλεις, και ο σαγιονάρες ξεκινάν λεπτές και γίνονται λεπτότερες. Χώρια το γλυστρημα του υγρού ποδιού.
 
Αυτά εγώ το 2012


Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις. Πριν 5-6 χρόνια προσχώρησα στις τάξεις των διχαλοσαγιοναρούχων. Ήταν η συγκεκριμένη μάρκα με τη συγκεκριμένη σόλα που με έπεισε όταν τη δοκίμασα, διότι ήταν αφάνταστα άνετη.

Αλλά ο κατήφορος δεν τελείωσε εκεί. Φέτος στις εν Ελλάδι διακοπές μου πήρα crocs. Διότι όσο γερνάς τόσο μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ ποδιού και εδάφους θέλεις, και ο σαγιονάρες ξεκινάν λεπτές και γίνονται λεπτότερες. Χώρια το γλυστρημα του υγρού ποδιού.

Και του χρόνου να είσαι καλά!

Βρε συ @elephadas έρχεσαι απο την άλλη μεριά του Ατλαντικού και δεν είπες τίποτα;

Οποτε με το καλό μας ξανάρθεις με τη χάρη του Θεού στην Ελλάδα ενημέρωσε μας να κάνουμε και μια συνάντηση η ρετροπαρεα κάπου για καφεδάκι και γιατί όχι και μασαμπουκα (έτσι όπως κάναμε και τον παλιό καλό καιρό).

Να σε γνωρίσουμε επιτέλους και απο κοντά! :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και να χάσετε κάθε ιδέα? Καλύτερα μυστηριώδης άγνωστος.

Είχα αναφέρει σε διάφορα θέματα στα οποία είχα γράψει τον Ιούλιο ότι ήμουν Ελλάδα. Αλλά δεν ήμουν Αθήνα. Λιαζόμουνα στη Νότια Εύβοια σαν Βρετανός πρωθυπουργός και δεν έχω αυτοκίνητο εν Ελλάδι, κι αν είχα θα φοβόμουνα να βγω στους δρόμους χωρίς πανοπλία παραγεμισμένη με φελιζόλ έτσι που οδηγούν οι Έλληνες.
 
Πίσω
Μπλουζα