Σας αρέσει αυτή η δουλειά;

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
277
Περί τα τέλη 70ς / αρχές 80ς παιζόταν στην τηλεόραση και μια εκπομπή ... επαγγελματικού προσανατολισμού !!! Λεγόταν "Σας αρέσει αυτή η δουλειά" ??? Στην εκπομπή αυτή η δημοσιογράφος που την επιμελούταν [δεν θυμάμαι το όνομά της] παρουσίαζε σε κάθε επεισόδιο και ένα διαφορετικό επάγγελμα !!! Επίσης, έπαιρνε συνεντεύξεις και από διάφορους πολίτες - απλούς και "ανώνυμους" - οι οποίοι ασκούσαν το επάγγελμα που παρουσιαζόταν !!! Αυτοί μιλούσαν για τις δυσκολίες, τα καλά και τα άσχημα της δουλειάς τους και όλα τα συναφή !!!

Ο λόγος που θυμάμαι αυτήν την εκπομπή είναι ο εξής : Στο επεισόδιο που παρουσιάσθηκε το επάγγελμα του "γιατρού" ένας από τους συνεντευξιαζόμενους ήταν και ο παιδίατρός μου !!! ΄Θυμάμαι τη "φάση" : 'Ημουν ήρεμος και χαλαρός στο δωμάτιό μου [τέλη 70ς / αρχές 80ς] και ξαφνικά ακούω τη μητέρα μου : "έλα να δεις, τρέξε, στην τηλεόραση αυτή τη στιγμή είναι ο γιατρός σου, ο κύριος Σμ. !!! " !!! Και, πράγματι, η παρουσιάστρια της εκπομπής είχε βρει τον κύριο Σμ. στο ιατρείο του [εκεί όπου πηγαίναν κι εμένα για εξετάσεις ως παιδάκι] και τού πήρε συνέντευξη για 'το πώς είναι η δουλειά του, η ειδικότητά του" κλπ [ας μην ξεχνάμε, άλλωστε, ότι το να "βγεις στο γυαλί" εκείνη την εποχή ήταν "μεγάλη υπόθεση" !!! ] !!! Εκτός από το ότι ο τόοοτε παιδίατρός μου απάντησε μια χαρά στις ερωτήσεις, δεν θυμάμαι τίποτε άλλο από αυτήν την εκπομπή ...
 
Πίσω
Μπλουζα