Σειρά αγγλικών λογοτεχνικών βιβλίων: Classic English Literature [Fekas Classics]

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.897
Στο φροντιστηριο Αγγλικων (δε θυμαμαι σε ποια ταξη) η καθηγητρια μας ειχε παραγγειλει ενα απ τα 4 βιβλια μιας λογοτεχνικης σειρας που περιειχε (περιληπτικα) μυθιστορηματα διασημων συγγραφεων.Καναμε μαθημα πανω σ αυτο για ενα διαστημα.

Το δικο μας βιβλιο ειχε μπλε εξωφυλλο και νομιζω ενα καστρο ζωγραφισμενο.Απ τα περιεχομενα θυμαμαι μονο 5 διηγηματα : "ευτυχισμενος πριγκηπας" που ηταν το αγαπημενο μου,"Ροβινσωνας Κρουσος","Δρ Τζεκιλ και Μιστερ Χάιντ","The Nightingale and the Rose" και "The Selfish Giant",

Λογικα,το βιβλιο πρεπει να το εχω στη βιβλιοθηκη.

Δυστυχως- προς το παρον -δε μπορεσα να βρω τον τιτλο στο διαδικτυο για να προσθεσω καμμια φωτογραφια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν βρεις το βιβλίο στη βιβλιοθήκη, ανέβασε μερικές σελίδες αν μπορείς!! Θα ήθελα να του ρίξω μια ματιά!! :)
 
Κατερινα, πιστευω αυτο ειναι το βιβλιο που ψαχνεις..

attachment.php


attachment.php


attachment.php


Ειναι ενα βιβλιο απο την σειρα Longman Classics που αποτελουσε υλικο διαβασματος και εμπλουτισμου λεξεων, χωρισμενο σε διαφορα stages. Τα υπολοιπα που ανεφερες (Ροβινσωνας Κρουσος, Τζεκυλ & Χαιντ) ηταν ξεχωριστα βιβλιαρακια σαν αυτο, ενω οι υπολοιπες ιστοριουλες που θυμασαι βρισκονται μεσα σε αυτο το βιβλιο. Οπως και εσυ, ετσι και εμας μας παροτρυναν τοτε να παρουμε βιβλια απο την σειρα, αν και εμενα μου φορτωσαν 50 συνολικα βιβλια της Longman (10 απο καθε stage) και 100 απο την Penguin Readers (σειρες 1-6). Κυκλοφορουν ακομα σημερα με τα νεα illustration, απλα εχουν μικροδιαφορες (πολλα βιβλια ειναι χωρισμενα αλλα της Longman και αλλα της Penguin), καθως η δικια μου σειρα της Longman Classics ειχε 5 stages, ενω τωρα υπαρχουν μονο οι τεσσερεις πρωτες.

Eδω ειναι η σειρα οπως κυκλοφορει και σημερα (αν και η Ελληνικη αγορα δεν διαθετει αρκετα απο αυτα):

http://caisllmc.no.sapo.pt/Teacher_Subject_Headings/ESL%20Class%20Sets.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr ευχαριστω για την απαντηση,το βιβλιο που καναμε στο φροντιστηριο σιγουρα δεν ηταν αυτο.Υπαρχει πιθανοτητα να προκειται για τον ιδιο εκδοτικο οικο

Παντως ολες οι ιστοριουλες που εγραψα στο αρχικο ποστ περιλαμβανονται σε ενα βιβλιο και οχι σε ξεχωριστα βιβλιαρακια,ειμαι σιγουρη

Αν δεν κανω λαθος,ενα χαρακτηριστικο του βιβλιου αυτου ηταν οτι οι γραμματοσειρες ειχαν κι αυτες γαλαζιο χρωμα οπως και το εξωφυλλο και οπισθοφυλλο του βιβλιου.Δεν ξερω αν κατι αντιστοιχο γινοταν και με τους αλλους τομους
 
καταφερα και βρηκα το βιβλιο και μαλιστα ειναι απο ελληνικο εκδοτικο οικο!

20.JPG

τελικα οι γραμματοσειρες δεν ειχαν γαλαζιο χρωμα

Οι ιστοριες των Dr Jekyll και Mr Hyde , Robinson Crusoe και Swiss Family Robinson ειχαν τα περισσοτερα κεφαλαια στο βιβλιο

Μου αρεσαν ομως περισσοτερο οι ιστοριες του Oscar Wilde

1.JPG

3.JPG

4.JPG

2.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

13.JPG

14.JPG

15.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο εύρημα δεν θυμάμαι όμως αυτά τα βιβλία...είχα κι εγώ βιβλιαράκια με ιστορίες στα Αγγλικά για εξάσκηση στη γλώσσα...
 
Έχω τα ίδια αλλά σε κόκκινο και κίτρινο. Αυτό που είχα κάνει εγώ θυμάμαι το κόκκινο είχε μέσα το Lord Jim του Joseph Conrad και το Rebecca της Daphne du Maurier, ενώ το κίτρινο που ήταν για μια τάξη πιο κάτω είχε το Pride and Prejudice της Jane Austen μεταξύ άλλων.
 
QueenofHearts είπε:
Έχω τα ίδια αλλά σε κόκκινο και κίτρινο. Αυτό που είχα κάνει εγώ θυμάμαι το κόκκινο είχε μέσα το Lord Jim του Joseph Conrad και το Rebecca της Daphne du Maurier, ενώ το κίτρινο που ήταν για μια τάξη πιο κάτω είχε το Pride and Prejudice της Jane Austen μεταξύ άλλων.
αν ειναι ευκολο μπορεις να βγαλεις καμμια φωτογραφια;
 
Κι εγώ είχα αυτά τα βιβλία καί το Excalibur, τα κάναμε στις Β και C senior. Μαζί ήταν και κάποια βιβλία με σύγχρονες λογοτεχνικές ιστορίες όπως το Fire in the forest. Στην D senior είχαμε τα έργα του Σαίξπυρ στο πρωτότυπο. Να πώ την αλήθεια τα βιβλία αυτά δεν μου άρεσαν γιατί ήταν γραμμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να συμβαδίζουν με το μάθημα, πχ τους χρόνους που μαθαίναμε κι έτσι έχαναν την μαγεία του "λογοτεχνικού" βιβλίου και μετατρεπόταν σε βαρετά εγχειρίδια. Άσε που μέχρι να περάσει η εβδομάδα και να φτάσουμε στο επόμενο κεφάλαιο ξεχνούσαμε την πλοκή! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα