Σινεμά Drive In

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
276
Την Κυριακή που μάς πέρασε πήγα εκδρομή μέχρι τον Παρνασσό με το πούλμαν του εκδρομικού γραφείου !!! Την ώρα που το πούλμαν περνούσε έξω από την Αυλώνα [ή Κακοσάλεσι] πρόσεξα, σε κάτι χωράφια, μια τεράααστια οθόνη, κυριολεκτικά "στη μέση του πουθενά" !!! Κι όταν αναρωτήθηκα : "εεεπ, τι πράμα ειν' αυτό, από πού ξεφύτρωσε ???", μού έδωσε την απάντηση η ένδειξη στο πίσω μέρος της τεράστιας οθόνης : Σινεμά Drive In !!! "Τι λες βρε παιδί μου ... άραγε αυτό το Drive In λειτουργεί ???" σκέφθηκα .... Έτσι, μού ήρθε η "φλασιά" να ανοίξω το παρόν τόπικ [δεδομένου ότι εδώ στο retromaniax "ό,τι θυμάμαι χαίρομαι" .... ] ....

Τα σινεμά drive in, στα οποία έβλεπες ταινία από το κάθισμα του αυτοκινήτου σου, τα γνωρίσαμε, κυρίως, από τις παλιές αμερικάνικες ταινίες, ιδίως από αυτές που αναφέρονταν στα 50ς !!! Σε αυτές τις ταινίες ήταν "συνυφασμένα" με την ... "απελευθέρωση" της νεολαίας από τα "στεγανά" του οικογενειακού περιβάλλοντος : Ο "μοντέρνος" νέος που διαφωνεί συνεχώς με τους γονείς του, ακούει ροκενρόλ, παίρνει το αμάξι του μπαμπά [ξέρετε, αυτά τα 50ς μοντέλα], βάζει στη θέση του συνοδηγού το κορίτσι του και ... πάνε μαζί στο drive in σινεμά !!! Κάποια στιγμή, τα εν λόγω σινεμά "μεταφυτεύθηκαν" και στην Ελλάδα [όπως, άλλωστε, καθετί "αμερικάνικο"], αλλά ... δεν νομίζω ότι "έπιασαν" !!! Προφανώς δεν ταίριαξαν με την "ιδιοσυγκρασία" του Έλληνα !!! Παρόλα αυτά, έχει υποπέσει στην αντίληψή μου η .... "καταγραφή" τους σε μία ταινία και σε ένα τραγούδι !!!

Πρώτα απ' όλα, κάνει την εμφάνισή του στην ταινία "Από πού πάνε για τη χαβούζα" [1978], σε σκηνοθεσία του πολύ σπουδαίου μας σκηνοθέτη Θόδωρου Μαραγκού με πρωταγωνιστή τον πολυαγαπημένο μας Θανάση Βέγγο !!! Η ταινία αυτή αποτελεί μία από τις ωραιότερες παιδικές μου αναμνήσεις, όταν πήγαμε οικογενειακώς στο σινεμά για να τη δούμε !!! Σε εκείνη την ηλικία [7-8 ετών] μού είχε κάνει εντύπωση η σκηνή στο drive in σινεμά : Μπαίνει ο Βέγγος με το βυτιοφόρο του "Αχόρταγος" [Αχόρταγος ruleeeeesss !!!] - με το οποίο έβγαζε το ψωμάκι του κάνοντας εκκενώσεις βόθρων - στο drive in και ... τα αποτελέσματα είναι ξεκαρδιστικά !!! Έσβησε η μηχανή του Αχόρταγου τη στιγμή ακριβώς που περνούσε μπροστά απ' την οθόνη και .... χάλασε από τους θεατές - οδηγούς τις καλύτερες σκηνές [με αρκετό sex φυσικά :sealed: :sealed:] !!!

Άλλη μνεία σε drive in σινεμά βρίσκουμε σε τραγούδι του Τζίμη Πανούση, στο κωμικο - τραγικό - σατυρικό - σπαρακτικό "Εγώ" !!! Αυτό το τραγούδι εμείς "των 80ς οι εκδρομείς" το μάθαμε από εκείνη τη φοβερή κασέτα "Μουσικές Ταξιαρχίες Hard Core Ζωντανή Ηχογράφηση στο Κύτταρο", την οποία την ακούγαμε κρυφά από τους γονείς μας και από τους καθηγητές μας [ολίγον οφφτόπικ : σε σχολική εκδρομή το 1985, μέσα στο πούλμαν είχαμε μαζευτεί με τους συμμαθητές μου γύρω από το κασετόφωνο και ... ακούγαμε από την εν λόγω κασέτα το "Γ.... γιατί χανόμαστε" !!! Και την ώρα που το τραγούδι έφτανε στις "κακές λέξεις", χαμηλώναμε την ένταση !!! Και έρχεται ο καθηγητής των Θρησκευτικών, που μάς συνόδευε και μάς ρωτά : "αυτό το ωραίο τραγουδάκι τι λέει ???" "Τραγουδάτε γιατί χανόμαστε κύριε" !!!!, του απάντησα :p :p ... τέλος οφφτόπικ] !!! Λοιπόν, από αυτή τη .... "μυθική" κασέτα των Μουσικών Ταξιαρχιών να ποιο τραγούδι κάνει λόγο για drive in σινεμά :

!!! Το τραγούδι αυτό [όπως, επίσης, και η προαναφερθείσα ταινία] μάς "πληροφορεί" σχετικά με το είδος των ταινιών που έπαιζαν, συνήθως, τα εν λόγω σινεμά εκείνη την εποχή : "σ' ένα ντράιβ ιν που παίζει πορνό" .......
Τέλος, το μόνο Drive in σινεμά που έχει υποπέσει στην αντίληψή μου βρισκόταν στη Χαλκιδική, στην περιοχή Καλύβια [μεταξύ 1ου και 2ου ποδιού, κοντά στη Γερακινή] !!! Αυτό βρισκόταν δίπλα στο εξοχικό των θείων μου, όπου, κάποιες φορές, πηγαίναμε οικογενειακώς για διακοπές !!! Θυμάμαι την εποχή που έπιασε στη Θεσσαλονίκη και στα πέριξ της το μεγάλο μπουρίνι, το οποίο προκάλεσε ένα σωρό καταστροφές και θανάτους σε εκείνες τις περιοχές, τη θεία μου να μάς διηγείτε : "Σκεφθείτε, την ώρα του μπουρινιού, ο κόσμος χανόταν, αλλά ... ήρθαν στο διπλανό drive in σινεμά φορτηγά, αγροτικά αυτοκίνητα κλπ και ... τσαντίστηκαν επειδή, λόγω των καιρικών συθηκών, το βρήκαν κλειστό !!! Μα τόσο πια παθιασμένοι, να μη χάσουν την ταινία ??? " ????
 
Θυμαμαι που ως πιτσιρικαδες χωρις internet και λοιπες σημερινες πολυτελειες, ψαχναμε στην εφημεριδα να δουμε τι παιζει στα σινεμα (και χαζευαμε τις υπεροχες κινηματογραφικες διαφημισεις στις εφημεριδες).

Οποτε επεφτε το ματι μου στην στηλη των drive-in μου φαινεται οτι τα περισσοτερα παιζαν συνεχως την ιδια ταινια : "Ρασπουτιν Οργια στα Τσαρικα Παλατια".

Προφανως ειχαν ενα τιτλο κραχτη ισως διοτι δεν μπορουσαν να ανεβαζουν τους τιτλους καθε τσοντας που επαιζαν λογω λογοκρισιας...

Αραγε αυτη η ταινια ηταν οντως τσοντα ή ειχε και ιστορικο υποβαθρο?

Που θα βρουμε ενα παλιο φυλλο εφημεριδας ωστε να δουμε που βρισκοντο τα drive-in?
 
Γεματος ηταν ο κοσμος - απο το 75 ως το 85 περιπου. Μονο στην Αττικη ειχε 4 ή 5 στην Εθνικη Οδο - και ενα στη Βαρη, που προλαβα να παω. Με την καθιερωση του video, δυστυχως, εξαφανιστηκαν αμεσα.
 
Εγώ πάντως έχω δει ένα πηγαίνοντας προς το Terra Vibe , μη σας πω οτι είναι σχεδόν απέναντι δε θυμάμαι , θυμάμαι την τεράστια οθόνη στη μέση του χωραφιού...
 
Στην περιοχή που μένω υπάρχουν 3, εγκαταλελειμμένα πλέον, drive in. Το ένα από αυτά έπαψε να λειτουργεί κατά το '93. Μάλιστα ήταν τόσο κοντά στο δρόμο που έκανε το δρομολόγιό του το λεωφορείο που μπορούσες να δεις σκηνές της ταινίας που έπαιζε. Τα πιτσιρίκια κολλούσαν στην αριστερή πλευρά του λεωφορείου και οι πιο ντροπαλοί στην δεξιά :p

Αν βολέψει θα βγάλω μερικές φωτογραφίες της τωρινής τους κατάστασης.
 
Mαστα ,ειχα την εντυπωση οτι υπηρχαν μονο στο Αμερικα,κοιτα να δεις...
 
Πρόλαβα ένα εντελώς μέσα στην Αθήνα (πιο εντελώς δε γίνεται), δίπλα από τη Σπύρου Λούη στο Ολυμπιακό Στάδιο. Λειτουργούσε και μετά τα εγκαίνια του ΟΑΚΑ το 1982.

Eίχε και κάτι ελιές έξω από τη μάντρα, που είχαν "γυαλίσει" από το ανέβα-κατέβα των "λαθραίων" θεατών...

Eπίσης θυμάμαι από τις αναφορές στις εφημερίδες, που βάζαν τότε το πρόγραμμά τους, κάποιο στο Αγρίνιο (η εφημερίδα έγραφε "Κόμβος Λεπενούς").
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και βέβαια δεν θα μπορούσαν να λείπουν κι από την επαρχία. "Γαλαξίας" drive-in, μετά το Αγρίνιο, στην Εθνική Οδό προς Άρτα. Ήταν στις δοξες του τη δεκαετία του '80. Κι εγώ θυμάμαι, παιδάκι τότε, ότι χαιρόμουν που όλες οι εφημερίδες είχαν στις λίστες των σινεμά και την πόλη μου (οποία αθωότης!).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
...Και στο Ηράκλειο, στο Κοκκίνη Χάνι, κοντά σε μια πίστα αναρρίχησης, που πήγα μια φορά κι έκανα αναρρίχηση, όταν ήμουν νέος και δεν είχα μπάκα!
 
Είχαμε και εδώ στη Λάρισα πριν κάτι χρόνια , το οποίο έπαιζε μόνο πορνό (φανταστείτε τι θα γινότανε... #) ) , αλλά φυσικά δεν υπάρχει πια ούτε εδώ...
 
Λοιπον αυτο διπλα στο ΟΑΚΑ ηταν κλασικ.. Μετα απο ματσακι ,η πριν απο Ομπρε,λιγη τσοντουλα σκαρφαλωτη..Δε θυμαμαι πως το λεγαν*,αλλα σε εφημεριδες της εποχης,μπορουν να βρεθουν

και ονοματα και τοποθεσιες καθως στους κινηματογραφους,αναφεροταν και τα ντραιβ-ιν..

Επισης στη Λ.Σπατων ,στις αρχες, στο Γερακα δηλαδη,υπηρχε ενα και η οθονη υπαρχει ακομα αν και εχει γινει μαντρα οικοδομων..

Το πιο ακυρο αν και ηταν πολυ φιλοδοξο προτζεκτ,το βλεπουμε ακομα οπως γυριζουμε απο ΕλΒενιζελ, λιγο πριν την εξοδο Σπατων στην Αττικη Οδο.

Δεξια,πανω σ ενα λοφακο βλεπεις μια μεγαλη περιφραξη και κλιμακωτα επιπεδα στην κατωφερεια του λοφου..

ε,εκει ηταν το Παιανια Ντραι ιν..πολλαααα χρονια πριν...στη μεση του πουθενα δηλαδη.αν μπορειτε να φανταστειτε την περιοχη 25 χρονια πριν..

Λεγαν τοτε ,οτι ηρθε ενας απ το αμερικα και ειχε κανει επενδυση κλπ και ηταν αναλογο με αυτα στο γιουεςεη κλπ..

ακλαφτο πηγε,ηθελες χαρτη να το βρεις,αρκουδες δεν ειχε η περιοχη,ετσι δεν παταγε κανεις ..

*Αθενς ντραιβ ιν!πηρα το χαπι για το αλτζχαιμερ!
 
Καλησπερα!!!!

Kambia είπε:
Στην περιοχή που μένω υπάρχουν 3, εγκαταλελειμμένα πλέον, drive in. Το ένα από αυτά έπαψε να λειτουργεί κατά το '93. Μάλιστα ήταν τόσο κοντά στο δρόμο που έκανε το δρομολόγιό του το λεωφορείο που μπορούσες να δεις σκηνές της ταινίας που έπαιζε. Τα πιτσιρίκια κολλούσαν στην αριστερή πλευρά του λεωφορείου και οι πιο ντροπαλοί στην δεξιά :p Αν βολέψει θα βγάλω μερικές φωτογραφίες της τωρινής τους κατάστασης.

Μηπως μπορεις να μου πεις , για ποια περιοχη αναφερεσαι και σε ποιους δρομους ηταν αυτα τα σινεμα ?

Σε ευχαριστω προκαταβολικα,

Κωνσταντινος
 
έχω ακούσει για το drive in, είναι να βλέπεις ταινία μέσα στο αυτοκίνητο, από μια μεγάλη οθόνη...στη μέση του πουθενά...προφανώς υπήρχαν τεχνικοί που πρόβαλαν την ταινία μόλις μαζευόταν κόσμος...ήταν καθορισμένες οι προβολές, δινόταν πρόγραμμα ταινιών, υπήρχαν καντίνες γύρω...;;; Δεν έχω δει ποτέ ταινία σε drive in...δεν νομίζω να υπάρχει στις μέρες μας...
 
Το μεγάλο πρόβλημα που έπρεπε ν' αντιμετωπιστεί ήταν η ήχος, γι αυτό και υπήρχε ηχείο δίπλα σε κάθε θέση στάθμευσης. Νομίζω μάλιστα ότι το ηχείο αυτό ήταν φορητό, κι έτσι ο καθένας το έπαιρνε μαζί με το εισιτήριό του, και το συνέδεε στο κολωνάκι δίπλα στη θέση που θα καθόταν.

Στην πρόσφατη ταινία "Magic hour" του Κώστα Καπάκα, υπάρχουν πλάνα σε αρκετά ρετρό σημεία της περιοχής Θήβας-Λειβαδιάς (π.χ. βενζινάδικο Purfina), κι έχει και πλάνα στο αντίστοιχο drive-in της Αθηνών-Λαμίας, μετατραπέν βεβαίως σε...βοσκοτόπι...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σημερινή φωτογράφηση από τον δρόμο Καλαμάτας-Μεσσήνης. Όποτε πέρναγα από εδώ ήθελα να σταματήσω και να φωτογραφήσω. Χώθηκα στο πλαϊνό δρομάκι αλλά δεν μπόρεσα να κατέβω από το αυτοκίνητα. Γύρω γύρω με περικύκλωσαν άγρια σκυλιά και έκαναν την εμφάνιση τους άτομα Ρομά από τις παρακείμενες καλύβες με όχι και τόσες καλές διαθέσεις,

Στο drive in δεν υπάρχει άλλο ίχνος ταμπέλας που να δηλώνει την ονομασία του και η καμπίνα προβολής έχει γκρεμιστεί. Στο χωράφι φυτεύονται λαχανικά. Προφανώς κανείς δεν θέλει να μιλά για αυτό λόγω του «αμαρτωλού» παρελθόντος.

Μόνο η σκουριασμένη οθόνη υποδηλώνει την ύπαρξη του.

Επίσης εγκατελειμένη και η σιδηροδρομική γραμμή την οποία ως Έλληνες πολίτες την πληρώσαμε χρυσή.

rcn5vl.jpg


2i747xw.jpg


ATTACH%5D


:(



rcn5vl.jpg

2i747xw.jpg

29pq0eq.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Στοιχειωμένο Σινεμά της Ελλάδας

[video=youtube_share;RFdcY4lMxqk]

 
Πίσω
Μπλουζα