Σκληρός δίσκος Transcend 4TB μη αναγνωρισμένος

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Να ρωτήσω κάτι μήπως μπορείτε να βοηθήσετε ; Συνέδεσα έναν εξωτερικό δίσκο Transcend 4TB στον υπολογιστή-μου StoreJet 25H3 αλλά παρότι ο υπολογιστής έβγαλε μύνημα πως η συσκευή ανεγνωρίσθη , ο δίσκος δεν εμφανίζεται στον "Υπολογιστή-μου" .
Ίσως έχει σημασία πως τον συνέδεσα σε θύρα USB 3 , ενώ παρατηρώ επάνω στο κουτί πως αναγράφει USB 3.1 .
Επίσης , αν έχει σημασία , ο υπολογιστής τρέχει Win7 .
Το περίεργο είναι πως μπορώ με δεξί κλικ στο σχετικό εικονίδιο να τον απενεργοποιήσω και να τον καταργήσω με ασφάλεια , σαν να δουλεύει στην εντέλεια .
Επίσης , δοκίμασα και πήγα : Device Manager > Disk management , και εκεί μου βγαίνει μύνημα λέγον το εξής :
 
Τελευταία επεξεργασία:
Οχι δεν εχει σημασια οτι ειναι usb3, windows 7 κλπ.

Ο δισκος υποτίθεται οτι εχει δεδομενα μεσα;

Αν οχι, τοτε μαλλον ειναι αφορμαριστος. Πρεπει να τον κανεις initialize, partition και μετα format.

Προσοχή στο initialize (στο σημειο που εχεις βαλει το screenshot), θα πρεπει να επιλεξεις GPT.

Αν υποτίθεται οτι εχει δεδομενα, τοτε δοκιμασε τον και καπου αλλου. Αν παλι κανει το ιδιο, τοτε ειτε εχει προβλημα hardware ή εχει προβλημα το filesystem.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο ειδικο διαγνωστικό για αυτον τον δισκο, οποτε έλεγξε τον με το hdtune.

Αν σου πει οτι ειναι ok ο δισκος τοτε η Transcend δινει ενα εργαλειο ανακτησης δεδομενων.

Επισης προσπαθησε να χρησιμοποιεις το image upload του forum γιατι οι φωτογραφιες στα imgur κλπ εχουν την ταση να εξαφανίζονται.
 
Ναι , έχει δεδομένα μέσα . Ό,τι τον ηγόρασα (και μέσα σε αυτόν μου αντέγραψαν τα δεδομένα από έναν παλιότερο δίσκο) .
Τότε αύριο θα περάσω από το μαγαζί να ρωτήσω .
Σε ευχαριστώ ORIC για την απάντηση !
 
Πέρασα λοιπόν από το κατάστημα και μου είπαν πως ο δίσκος δεν αναγνώζεται διότι έχει διαμορφωθεί σε GPT , το οποίο αναγνωρίζεται μόνο σε Win10 . Οπότε θα χρειασθεί επαναδιαμόρφωση σε MBR και θα μου ξαναντιγράψουν τα δεδομένα .
 
Περιεργα μας τα λενε... Τα windows 7 μπορουν να διαβασουν δισκους φορμαρισμενους σε GPT.

Εξάλλου αν φορμαρουν τον δισκο 4tb σε MBR θα εχει μεγιστη χωρητικότητα 2TB και τα υπόλοιπα θα πανε χαμένα.

Ολα αυτα τα αναλύει η microsoft εδω.
 
Και εμένα περίεργα μου φαίνονται . Πάντως μόλις έξω εξελίξεις θα σου πω .
 
Πίσω
Μπλουζα