Σοκολάτες ΜΕΛΟ

ocap

RetroN00b
Joined
6 Δεκ 2010
Μηνύματα
1
Αντιδράσεις
0
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ειναι παραξενο που εχουμε κανει τοσες αναφορες στην ΜΕΛΟ αλλα ποτε δεν ανοιχθηκε δικο της thread! :)

Καλωσηρθες ocap!
 
Ειχε ειπωθει τοτε οτι η σοκολατοβιομηχανια εκλεισε γιατι δεν τηρουσε τους κανονες καθαριοτητος και υγιεινης.

Συμφωνα με τα τοτε λεγομενα ειχαν βρεθει σκουληκια μεσα στα αμυγδαλα που εμπαιναν στις σοκολατες. Τωρα κατα ποσον ηταν αληθεια ολα αυτα....αυτο ειναι αλλο ζητημα.
 
ψαχνω χαρτακια της ΜΕΛΟ

Αγαπητοί φίλοι, φαίνεται ότι δεν είμαι ο μόνος που θυμάται και συζητά για παλιά καλά πραγματάκια, μικρά και καθημερινά τότες, αλλά πόσο σημαντικά τελικά που στιγμάτισαν εποχές. Χάρηκα που σας βρήκα και ελπίζω να συμβάλω κι εγώ όσο μπορώ.

Επειδή διάβασα κάτι για τη σοκολάτα ΜΕΛΟ και επειδή λένε πως στο Ιντερνέτ βρίσκεις τα πάντα λέω να δοκιμάσω την τύχη μου. Μετά από πολλά πολλά χρόνια ψάχνοντας τα παλιά μου πράγματα είδα πως από το πρώτο άλμπουμ με τα χαρτάκια της ΜΕΛΟ που είχε τις ενδυμασίες και τις σημαίες των κρατών που λείπουν 6-7 που φαίνεται ήταν σπάνια.

Αν κάποιος τα έχει θα εκτιμούσα να μου τα έστελνε σκαναρισμένα. Έτσι για να δω και πως ήταν. Τα χαρτάκια που μου λείπουν είναι το Α(?), το 10 (Αυστραλία), το 68 (Λιβερία), το 70 (ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ), το 94 (Ουρουγουάη) το 100 (Πολωνία) και τέλος το 108 (Σαουδ. Αραβία).

Το δεύτερο άλμπουμ το έχω συμπληρώσει (κάτι σαν πάζλ με εικόνες από κράτη) και έχω τα περισσότερα από τους ήρωες ΝΤΙΣΝΕΪ (δεν υπήρχε άλμουμ??)

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια...
 
Γεια σας... ψάχνω ορισμένα χαρτάκια που μου λείπουν από αυτό το άλμπουμ της σοκολάτας ΜΕΛΟ έστω και σκαναρισμένα... Στο λινκ βρήκα ήδη ένα και χάρηκα πολύ, την Αυστραλία. Αυτά που μου λείπουν πλέον είναι τα Α, 10, 68, 70, 94, 100 και τέλος το 108. Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια. Ευχαριστώ
 
Ειχε ειπωθει τοτε οτι η σοκολατοβιομηχανια εκλεισε γιατι δεν τηρουσε τους κανονες καθαριοτητος και υγιεινης.

Συμφωνα με τα τοτε λεγομενα ειχαν βρεθει σκουληκια μεσα στα αμυγδαλα που εμπαιναν στις σοκολατες. Τωρα κατα ποσον ηταν αληθεια ολα αυτα....αυτο ειναι αλλο ζητημα.
Δεν αληθεύει αυτό. Εξαγοραστηκε το 80-82 απο τον Νταβο που είχε την BINGO. Εκλεισε το 90-92 οταν ολες οι επιχειρησεις του Νταβου πηραν την κάτω βολτα.

Το εργοστάσιό της στον Κηφισσό αγορασε ο Γιώτης.
 
Πίσω
Μπλουζα