Στα πλοκάμια της μαφίας

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
526
La Piovra (1984) mini σειρά του Damiano Damiani με πρωταγωνιστή τον Michele Placido στο ρόλο του αστυνομικού επιθεωρητή Corrado Cattani (εναντίον του συνδικάτου της σικελιάνικης μαφίας - γνωστής και ως ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ). Παίχτηκε από ΕΡΤ μέσα δεκαετίας 1980 και μας καθήλωνε με τη δράση του και με την μουσική του Ennio Morricone.

lapiovradzl3.jpg


 
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙΣ ΣΕΙΡΕΣ ΣΤΑ ΠΛΟΚΑΜΙΑ ΤΗΣ ΜΑΦΙΑΣ. ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙΣ ΣΕΙΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣΩ
 
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙΣ ΣΕΙΡΕΣ ΣΤΑ ΠΛΟΚΑΜΙΑ ΤΗΣ ΜΑΦΙΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΙΧΤΗΚΕ ΤΟ 1984 ΣΤΗΝ ΕΡΤ. ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?
 
Καλώς ήλθες στο forum...

Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με μικρά γράμματα,όπως όλοι μας,και να διορθώσεις το post σου,καθότι τα κεφαλαία δείχνουν ότι "φωνάζεις"...

Ύστερα,περίμενε να απαντήσει κάποιος,αν ξέρει κάτι,δε χρειάζεται να ξανα-postάρεις,λέγοντας το ίδιο πράγμα...

(εξ' ου και σβήστηκε το δεύτερο post σου...)
 
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙΣ ΣΕΙΡΕΣ ΣΤΑ ΠΛΟΚΑΜΙΑ ΤΗΣ ΜΑΦΙΑΣ. ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΙΣ ΣΕΙΡΕΣ
 
Amorgo κάνε μια βολτούλα από τους κανονισμούς και γράφε σε παρακαλώ με μικρά γράμματα καθώς τα κεφαλαία σημαίνουν οτι φωνάζεις :)
 
Την έβλεπε ο μπαμπάς μου τη σειρά. Εμένα μου άρεσε ο τίτλος και τον παραλλήλιζα με το "Στα σύνορα της φαντασίας" (τη γνωστή μας "Ζώνη του Λυκόφωτος"....) Μπρρρ.....
 
Κι ότι αναρωτιόμουνα ...

"Είναι δυνατόν να μην υπάρχει thread με τα "Πλοκάμια της Μαφίας";

Τη σειρά αυτή την πέτυχα σε κάποια επανάληψή της στη δεκαετία του 90΄και μου φάνηκε εξαιρετικά καλοφτιαγμένη.

Θυμάμαι ότι είχε δυο κύκλους.

Ο πρώτος (1984) ξεκινά με τη μετάθεση του Κοράντο Κατάνι στη Σικελία. Κουβαλάει μαζί του τη φήμη του αδιάφθορου και μια μπερδεμένη οικογενειακή κατάσταση λόγω της γεμάτης ένταση σχέσης του με τη γυναίκα του Έλσε. Η προσπάθειά του να ξεδιαλύνει την υπόθεση μιας δολοφονίας στην οποία εμπλέκεται η Μαφία τον κάνει να χάσει σταδιακά τα πάντα. Για μένα ήταν ένα σοκ το επεισόδιο στο οποίο αποκαλύπτεται ότι η έφηβη κόρη του, κατά την απαγωγή της από τους μαφιόζους που ήθελαν να τρομοκρατήσουν τον πατέρα της, είχε βιαστεί από τον φύλακά της :( . Κάπου εκεί η ρομαντική άποψη που μου είχε αφήσει η οικογένεια Κορλεόνε, έγινε καπνός ...

Ιδιαίτερα εύστοχη ήταν η τελευταία σκηνή. Ο Κατάνι είναι καλεσμένος σ' έναν γάμο αστυνομικού. Ο γάμος γίνεται σε μια από αυτές τις κατοικίες - φρούρια (σα φυλακή ουσιαστικά) που μένουνε οι οικογένειες αστυνομικών και δικαστών που εργάζονται στο σώμα κατά της Μαφίας. Βγάζει έναν λόγο στην υγεία του ζευγαριού όπου συγχαίρει τη νύφη για την απόφασή της ν' ακολουθήσει τον άντρα της στη ζωή που κάνει και κλείνει (τον λόγο του και τη σειρά) με τα λόγια "γιατί χρειάζεται θάρρος να ζήσει κάποιος όπως εσείς, όπως όλοι εσείς".

Ο δεύτερος κύκλος είναι με τη δράση του Κατάνι στα ανώτερα κλιμάκια της Μαφίας, μακριά από τη δράση στους δρόμους της Σικελίας, στους οικονομικούς εγκεφάλους στο Μιλάνο. Ο Κατάνι βρίσκεται στο όριο της επαγγελματικής του ιδιότητας και της ανάγκης του για προσωπική εκδίκηση. Το πράγμα μπερδεύεται ακόμα περισσότερο όταν εμπλέκεται συναισθηματικά με την κόρη του αρχιμαφιόζου, την οποία έχει εξ αρχής προσεγγίσει ως στόχο πρόσβασης στο όλο κύκλωμα.

Και οι δύο κύκλοι μου έχουν αφήσει μια αίσθηση "νουάρ", σκηνές ρεαλιστικές αλλά και γεμάτες συναίσθημα και βέβαια μια υπέροχα ιταλική αντρική παρουσία, αυτή του πρωταγωνιστή Μικέλε Πλάσιντο :flower: .
 
Πίσω
Μπλουζα