Στον δάσκαλό μας... με αγάπη (1969)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.375
Αντιδράσεις
49.451
Στον δάσκαλό μας... με αγάπη (1969)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Στον_δάσκαλό_μας..._με_αγάπη

Δραματική περιπέτεια του 1969 παραγωγής Ανδρέα Ιωαννάτου , σε σκηνοθεσία Όμηρου Ευστρατιάδη , σενάριο Γιάννη Παπανικολόπουλου και μουσική Γιώργου Θεοφιλόπουλου. Πρωταγωνιστούν ο Άγγελος Αντωνόπουλος , η Νίκη Τριανταφυλλίδη , ο Βασιλάκης Καίλας , ο Γιάννης Αργύρης κ.α. Η ταινία έκοψε 16.931 εισιτήρια και ήρθε 95η ανάμεσα στις 108 ταινίες της χρονιάς.


Υπόθεση : Η προσπάθεια που καταβάλλει ο νέος δάσκαλος του χωριού για να εκτελέσει σωστά το έργο του και να μορφώσει τα παιδιά, έχοντας να αντιμετωπίσει τις προκαταλήψεις των χωρικών.

[edit] deadpic [/edit]

[video=youtube_share;TfrT42rq2D8]http://youtu.be/TfrT42rq2D8

Οι τίτλοι της ταινίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχει δικιο ο RIO!

Δυο χρονια πριν την ταινια, μια αλλη ταινια με παρεμφερη τιτλο και πρωταγωνιστη τον Sidney Poitier ειχε γνωρισει πολυ μεγαλη επιτυχια. To Sir with love.

Θελησαμε κι εμεις λοιπον να μιμηθουμε τον τιτλο και ολιγον τι το θεμα του αγγλικου φιλμ, μπας και αδραξουμε την ιδια επιτυχια.

Αποτελεσμα;

Το μονο κοινο αναμεσα στις δυο ταινιες εμεινε ο τιτλος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως διάβασα σε γειτονικό θέμα, η συγκεκριμένη ταινία προβάλλεται την άλλη τετάρτη στην ΔΤ.

Εντύπωση μου έκανε που πρώτο αποτέλεσμα στο Google είναι η... αγγλόφωνη ταινία. Μας πήραν χαμπάρι που λέμε.
 
Διαφημιστικό της ταινίας

 


148.jpg
148.jpg
 
Αυτή την ταινία την έβαζε συχνά πυκνά η ΕΤ2 επί Μητσοτάκη (πρεσβύτερου) εκεί 1991-92. Επίσης δεν ξέρω μήπως είναι απ' τις τελευταίες (αν όχι η τελευταία) με τον Καϊλα σε ρόλο εφήβου...
 
Ήταν ας πούμε κατά κάποιο τρόπο ελληνικό ριμέικ της ταινίας με τον Πουατιέ ή ομοιότητα μόνο στον τίτλο;
 
Ήταν ας πούμε κατά κάποιο τρόπο ελληνικό ριμέικ της ταινίας με τον Πουατιέ ή ομοιότητα μόνο στον τίτλο;

Μονο στον τιτλο. Στην ταινια με τον Πουατιε προβληματικοι ηταν οι μαθητες. Στην δικη μας ταινια προβληματικος ηταν ο ενηλικος αδελφος του Καϊλα. :)
 
Πάντως εκείνη την σεζόν 1991-92 την έβαζε τόσο συχνά (και εκτάκτως πολλές φορές αντί κάποιας άλλης ταινίας εκτός προγράμματος) που μου είχε δώσει αρχικά την εντύπωση ότι ήταν κάποια ξεχασμένη ελληνική σειρά της ΥΕΝΕΔ
 
Πίσω
Μπλουζα