Σφραγισμένες κασέτες 464

maxouli

RetroActive
Joined
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
568
Αντιδράσεις
142
Λένε οτι αν δεν ξέρεις τι έχεις, μόνο τότε είσαι πλούσιος. Ε λοιπόν, είμαι πλούσιος (συλλέκτης - μέχρι εκεί :p ).


Μετά από χρόνια ρετρό - απραξίας, λόγω διαφόρων θεμάτων, επαγγελματικών κλπ (Phil δεν σε έχω ξεχάσει), είπα να ασχοληθώ πάλι με την μεγάλη μου αγάπη, το Amstrad. Η αφορμή μου δόθηκε όταν έφερα το Amstradάκι στην προβολή της ταινίας "το κομπιούτερ του θανάτου", όπου έκανα ανασκαφή, βρήκα και το Am-drive, θυμήθηκα πως συνδέεται, έτρεξα και μερικά demos. Αμέσως μετά κοιτάζοντας σε ένα συρτάρι, βλέπω κάτι κουτιά από κασέτες. Ήταν σφραγισμένες και μη, κασέτες Amstrad και μία Spectrum. Μερικά παιχνίδια έτρεχαν και σε Commodore από την πλευρά Β. Δεν μπορώ να θυμηθώ πώς βρέθηκαν στην κατοχή μου, πιθανολογώ οτι τις αγόρασα από τον ITALODISCO πριν από 6-7 χρόνια. Αν θυμάται ποιός μου τις πούλησε, να το πεί τώρα!



Έτσι αποφάσισα να τις παρουσιάσω, να δούμε όλοι πώς ήταν τα γνήσια παιχνίδια της εποχής εκείνης, γιατί μεταξύ μας, δούλευαν οι 60άρες denon αβέρτα.


 


Ξεκινάμε με τον James Bond



attachment.php
attachment.php


 


Μετά πάμε σε μία συλλογή με 2 παιχνίδια. Θυμάται κανένας αυτήν την εταιρεία; Σαρανταρίδης Α.Ε.



attachment.php
attachment.php


 


Εδώ έχουμε μια συλλογή από 3 κλασσικά παιχνίδια σε 1 κασέτα, invaders pacman και brakeout. Το κουτί ήταν ανοιχτό, έτσι βλέπουμε και το ερωτηματολόγιο της GreekSoftware. Θα παρατηρήσατε οτι η ηλικία 15-26 λείπει και οτι τα παιδιά μέχρι 15 χρονών υπάρχει περίπτωση να είναι παντρεμένα.



attachment.php


 

 


Πάμε στο The Deep (άγνωστο παιχνίδι)



attachment.php
attachment.php


 

 


DEFCOM (άλλο άγνωστο)



attachment.php
attachment.php


 

 


Άλλη μια συλλογή με 2 κασέτες. Το κουτί ήταν ανοιχτό. Θα παίζουν άραγε;



attachment.php


 


Κάπου εδώ, θα έχετε απορία, αν όλα αυτά τρέχουν. Το δοκίμασα χωρίς να έχω καμία ελπίδα οτι θα παίξουν, αλλά δεν υπολόγισα ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ.



Μετά από 30 χρόνια, κομπιούτερ και κασέτα δουλεύουν ρολόι. Χωρίς καμία συντήρηση στο datacorder.



attachment.php


 

 


Evening Star



attachment.php
attachment.php


 

 


Το θρυλικό Exolon. Για μένα, από τα καλύτερα παιχνίδια.



attachment.php


 

 


Το Gauntlet 2. Η ΑΕΠΙ παραμονεύει.



attachment.php
attachment.php


 

 


L.E.D. STORM δηλαδή Liquid Emitting Diode STORM



attachment.php


 

 


MARAUDER



attachment.php
attachment.php


 

 


Το φοβερό Road Blaster. Και αυτό ανοιχτό.



attachment.php
attachment.php



attachment.php


 

 


Side Arms. Ακριβά τότε τα παιχνίδια. 1800 δρχ καμία 25αριά ευρώ σημερινά. Αλλά είπαμε, denon.



attachment.php
attachment.php


 

 


Άλλος θρύλος εδώ, το Rygar. Σφραγισμένο και ωραίο. Είναι τόσο ωραίο, που σκέφτομαι του Αγίου Νικολάου να το κάνω δώρο στον exetlaio που τον λένε Κωνσταντίνο.



attachment.php
attachment.php


 

 


Rolling Thunder



attachment.php
attachment.php


 

 


Tarzan. Εδώ έχουμε και Ελληνικό manual. Ο χρόνος διαστέλλεται ανάλογα με το ξύλο που τρώει ο Ταρζάν. Κάτι σαν το interstellar.



attachment.php
attachment.php
attachment.php


 

 


Vindicators



attachment.php
attachment.php


 

 


Και το παιχνίδι του Spectrum, Tour De Force. Διακρίνεται μία μουσταρδί απόχρωση στα screenshots.



attachment.php
attachment.php
 
Δεν είμαι σίγουρος αλλά μήπως σου είχα δώσει ένα δύο γνήσια παινχίδια για τον 464 τότε που ήρθες και πήρες το nomad;
 
Τώρα που το λές, με κάτι το είχες συνοδέψει το nomad. Αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να θυμηθώ, εδώ είχα ξεχάσει οτι υπάρχουν οι κασέτες. Τώρα πιά, δεν είμαι σίγουρος για τίποτα. Γεράσαμε
 
Άστα, και εγώ έχω την εντύπωση πως κάτι επιπλέον σου είχα δώσει εκτός από το nomad (έχω την εντύπωση πως ήταν 464 κανούργια παιχνίδια) αλλά και εγώ δεν θυμάμαι επίσης! Εδω μου είπαν πως κάποτε είχα πουλήσει 2 Amiga 1000 και όσο και αν προσπαθώ, δεν θυμάμαι τίποτα και έχω φρικάρει άσχημα.
 
Και εγω σου θυμησα την Α500plus που εδωσες σε γνωστό μου, ουτε αυτην την θυμοσουν!
 
Το The Deep επικο παιχνιδι,δεν θυμαμαι που το πρωτοειδα (arcades,homes) αλλα θυμαμαι που το ξανασυναντησα για 2η φορα,ηταν στο Die Hard Arcade σε saturn που σε αφηνε να το παιξεις για να κερδισεις credits για το main παιχνιδι.


Επι τουτου ανοιξα και εγω κατι δισκετες που ειχα να ανοιξω 30 χρονια τωρα και λειτουργουσαν ,ηταν κατι demos για ST απο το Games-X περιοδικο και μετα απο πολυ καιρο χρειαστηκαν,επιβεβαιωνεται ο παππους Ααρντυ που λεει χρονια τωρα ,δεν πεταμε τιποτα.



Επικο θρεντ αν και θα τις προτιμουσα τις κασσετες... 3d να βλεπαμε και το κενο που πιανανε στον χωρο ,τωρα ειναι καπως σαν να βλεπουμε αφισσες.

Ειπα οτι μου αρεσε πολυ,το'πα.

 

 

Και μενα Μαριε μου'χες δωσει ενα Falcon
 
Ωραιος ο Maxouli.

Αρκετα απο αυτα ειναι και εξαιρετικα παιχνιδια!
 
Εντάξει, πρέπει να έχω αμνησία δεν εξηγείται αλλιώς.

 


By the way, έχω ακόμη κανα δυό σφραγισμένα παιχνίδια για 464. Το βραδάκι θα ποστάρω φωτογραφίες εδώ.


 

 

Πες μου τώρα πως είχε περάσει από τα χέρια μου Atari να τρελαθώ τελείως..
 
Παιδιά μη λετε όλη την ώρα ότι δε θυμάστε γιατί νιώθω ότι μπήκα στο φόρουμ των ΚΑΠΗ.

Α, νομίζω οι χιλιάρες του Μαριου ηταν δικές μου αν και δε θυμάμαι να είχα ποτέ.
 
Mπαα αστειευομαι.
 
Δεν είχα ποτέ Amstrad ή άλλο Η/Υ στα παιδικά μου χρόνια. Αυτόν όμως, τον είχε ένας συμφοιτητής μου και τον έβγαζε πότε πότε από την ντουλάπα και τον βλέπαμε. Πολύ ωραία τα ευρήματα σου maxouli.
 
Παντως ειναι παιχνιδια για μια ζωη*

*Με την επικα αργη ταχυτητα φορτωματος του 464 (το πιο αργο κασετοφορτωμα αραγε?), για να τα φορτωσεις ολα αυτα θα χρειαστεις μια ζωη μουαχαχαχαχα
 
Wally είπε:
*Με την επικα αργη ταχυτητα φορτωματος του 464 (το πιο αργο κασετοφορτωμα αραγε?), για να τα φορτωσεις ολα αυτα θα χρειαστεις μια ζωη μουαχαχαχαχα
Αυτο που στην πραγματικοτητα μετραει, ειναι το μεγεθος του παιχνιδιου και ποσο απο αυτο φορτωνει και κραταει στην μνημη. Στα 128αρια, ενα μεγαλο ποσοστο του παιχνιδιου φορτωνοταν απο την αρχη στη μνημη, και το loading time ηταν μεγαλο. Τα μικρα παιχνιδια οπως π.χ. οσα επαιζαν στον 16ΚΒ spectrum ειχαν φυσικα λιγοτερα data, αρα ηθελαν λιγοτερο χρονο. Ακομα και οι ταχυτητες loading ηταν "ρυθμιζομενες", ολοι θα θυμουνται τους "fast loaders" του C64. Και φυσικα για δοκιμαστε να φορτωσετε καποιο μεγαλο-ποιοτικο παιχνιδι σε msx2 με κασετοφωνο σε κανονικη ταχυτητα, εκει να δειτε ποσους αγωνες PRO θα παιξετε μεχρι να φορτωσει.
 
Aφού κατάφερα να θυμηθώ που τα είχα βάλει..αυτά λοιπόν είναι τα παιχνίδια που έχω για τον 464 και δεν έχουν ανοιχτεί ποτέ. Είναι ακόμη με τις ταινίες ασφαλείας. Αρκετά από αυτά έπαιζα στον 6128. Ειδικά τα Trantor, Cybernoid, Zynaps, Savage και Exolon. Μιλάμε για ώρες ατελείωτες.

attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Πολυ ομορφα.


Εχω και εγω την παρακατω απο το
Amstrad Action #100.

 


PRODPIC-34606.jpg
 
Eξαιρετικές οι photos απο τις συλλογές των φίλων Maxouli & Telonio, με πληθώρα απο πασίγνωστα games. Congratulations, gentlemen. :thumbup:

Oσο για το ΑΑ #100 covertape που postαρε ο Aardvark (και το οποίο περιλαμβάνει το καλύτερο computer game όλων των εποχών), απλά respect. :worship:

Wally είπε:
Με την επικα αργη ταχυτητα φορτωματος του 464 (το πιο αργο κασετοφορτωμα αραγε?), για να τα φορτωσεις ολα αυτα θα χρειαστεις μια ζωη μουαχαχαχαχα
Aυτοί οι σπεκτρουμάδες, όλο τα ίδια και τα (γ)ίδια. :p

Ας μην ομιλούν περί "αργού φορτώματος" όσοι είχαν κάνει άθλημα το πέταγμα της τάπας των βαρελιών... :tease:
 
telonio είπε:
Αρκετά από αυτά έπαιζα στον 6128. Ειδικά τα Trantor, Cybernoid, Zynaps, Savage και Exolon. Μιλάμε για ώρες ατελείωτες.
Ομοίως, Exolon και Zynaps.

Γουστάρω τα σφραγισμένα!
 
Πίσω
Μπλουζα