Σχετικά με πρόσφατα edits στις παλιές ταινίες

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.733
Εχει ανοιχτει ηδη ενα θεμα σχετικα με αλλοιωσεις που εχουν γινει στις ταινιες της Καραγιαννης-Καρατζοπουλος. Εχω παρατηρησει κι εγω αλλαγες σε ταινιες, αλλα αφου δεν ξερω ποιας εταιρειας ειναι (δεν ξερω αν εχουν γινει μονο σε αυτης ή και σε αλλων εταιρειων) ειπα να ανοιξω αυτο το "γενικο" θρεντ.

Λοιπον, αυτο που εχω παρατηρησει και μου κανει εντυπωση, ειναι οτι καποιες σκηνες τις εχουν αλλαξει ετσι ωστε να επαναλαμβανονται. Τι εννοω: πχ πλανο του Παπαμιχαηλ να καπνιζει, πλανο της Βουγιουκλακη να μιλαει, και παλι το ιδιο πλανο του Παπαμιχαηλ που καπνιζει. Δεν μπορω να ξερω αν αυτο ειναι λαθος του μονταζ που υπηρχε απο την πρωτοτυπη ταινια η αν εχει να κανει με καποια παρεμβαση των τωρινων μοντερ.

Κατι αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι καποια σιωπηλα πλανα φαινονται για λιγο να προχωρανε σε αργη κινηση για πολυ λιγο. Δεν μπορω να ξερω αν αυτο προκειται για καποιο λαθος ή για παρεμβαση. Μια πιθανη εξηγηση που μπορω να φανταστω ειναι οτι καποια καρε του επομενου πλανου ειχαν καταστραφει και δεν μπορουσαν να ρετουσαριστουν, οποτε το προηγουμενο πλανο το "τραβηξαν" 1 με 1.5 δευτερολεπτο παραπανω για να καλυψουν το κενο, δημιουργωντας ετσι το αποτελεσμα της αργης κινησης.

Τελος, κατι αλλο, πιο καραμπινατο, ειναι σε "ενδιαμεσες" σκηνες, οπου πχ δειχνουν δρομους της Αθηνας και αυτοκινητα και απλα μουσικη, εχουν παρεμβαλλει με συγχρονες σκηνες, σε ασπρομαυρο :eek: Εδω πραγματικα ειναι που δεν μπορω να σκεφτω μια λογικη εξηγηση, περα απο το θεμα της καταστροφης των καρε που δεν μπορουσαν να δισωσουν.
 
Τα εχω δει κι εγω ολα αυτα που αναφερεις. Σε ταινιες του Καραγιαννη βεβαια και μπορει και σε ταινιες αλλων εταιριων. Οχι της Φινος Φιλμ σιγουρα.

Πες μας, αν θελεις και αν θυμασαι Rakeesh, καποιες απο αυτες της ταινιες περαν των ταινιων του Καραγιαννη οπου μπορω να πω πως εκει εχουμε εξαντλησει το θεμα.

Πλανα επαναλαμβανομενα και σε αργη κινηση δεν ειναι τιποτε αλλο απο...καλλιτεχνικες παρεμβασεις, αν κρινω απο την εταιρια Καραγιαννη τουλαχιστον. Και αυτο το λεω γιατι ευτυχως στο διαδικτυο υπαρχουν ακομα οι παλιες κοπιες καποιων ταινιων που αργοτερα υπεστησαν επεξεργασια και τα καρε δεν ειναι ουτε κατα διανοια κατεστραμμενα. Απλως καποιοι αρεσκονται στο να φυτρωνουν εκει που δεν τους σπερνουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Πλανα επαναλαμβανομενα και σε αργη κινηση δεν ειναι τιποτε αλλο απο...καλλιτεχνικες παρεμβασεις, αν κρινω απο την εταιρια Καραγιαννη τουλαχιστον. Και αυτο το λεω γιατι ευτυχως στο διαδικτυο υπαρχουν ακομα οι παλιες κοπιες καποιων ταινιων που αργοτερα υπεστησαν επεξεργασια και τα καρε δεν ειναι ουτε κατα διανοια κατεστραμμενα. Απλως καποιοι αρεσκονται στο να φυτρωνουν εκει που δεν τους σπερνουν.
Ισχυει ομως το εξης: οι σημερινες εταιρειες που κανουν τη συγχρονη επεξεργασια (ψηφιοποιηση, ρετουσαρισμα, μονταζ αν χρειαστει) χρησιμοποιουν ως πρωτη υλη τα πρωτοτυπα φιλμ που βρισκονται στις αποθηκες. Δεν χρησιμοποιουν τα αντιγραφα που βρισκονταν στη διαθεση των τηλεοπτικων σταθμων που βλεπαμε στις οθονες μας μεχρι πριν καποια χρονια (και μπορεις να δεις εσυ σημερα στο YouTube).

Ετσι λοιπον μπορει ενα τηλεοπτικο αντιγραφο που παιζοταν τοσα χρονια να φαινεται αρτιμελες, μπορει ομως απο τοτε να εχουν καταστραφει σημεια του πρωτοτυπου φιλμ, πανω στο οποιο δουλευει σημερα η τάδε εταιρεία.

Σε αυτη την περιπτωση, θεωρητικα θα γινοταν να εισαχθουν τα σωστα καρε απο καποιο τηλεοπτικο αντιγραφο. Αυτο ομως οχι μονο θα ηταν κοπιαστικό, αλλα και μπορει να εμφανιζονταν αλλα τεχνικα προβληματα (το σημερινο ρετουρασμα γινεται σε διαφορετικα μεγεθη και ποιοτητα απο τις προδιαγραφες των τηλεοπτικων αντιγραφων, που δημιουργηθηκαν 30-40 χρονια πριν) οποτε η πιο απλη και οικονομικη σε καθε περιπτωση λυση, θα ηταν αυτο που λεω, δηλ. να τεντωθουν καποιες σκηνες, ή να γινουν καποια copy-paste ωστε να καλυφθουν τα κενα. Με ο,τι δυσαρεστο αυτο συνεπαγεται
 
Κοιτα, επειδη μεχρι στιγμης εχω δει σημεια και τερατα οσον αφορα το ζητημα της τεχνικης επεξεργασιας, δε νομιζω πως ολα αυτα τα ευτραπελα των ελληνικων ταινιων οφειλονται σε κατεστραμμενες σκηνες. Εχουν γινει λαθη χοντροκομμενα, απαραδεκτα και ασυγχωρητα που καλλιστα θα μπορουσαν να αποφευχθουν και αυτο δεν εγινε. Λαθη που προδιδουν προχειροτητα, ελλειψη γνωσης και αγαπης προς το αντικειμενο και ελλειψη σεβασμου προς τους θεατες και την πολιτιστικη μας κληρονομια. Δε χρειαζεται να τα αναφερω ενα - ενα εδω. Ο καθενας μπορει να τα διαβασει πηγαινοντας στο θεμα με τις αλλοιωσεις ταινιων του Καραγιαννη.

Εαν οντως υπηρχαν αυτα τα κατεστραμμενα καρε, τοτε θα ειχαμε αντιστοιχο θεμα και για τις ταινιες του Φινου.
 
Mερικες επεξεργασιες βγηκαν καλες αλλα στις περισσοτερες εγιναν ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ συμφωνω με οτι λετε.

Ειδα το "Θανασακης ο Πολιτευομενος" και εφριξα. Σχεδον αλλη ταινια!
 
bambinella 100 είπε:
Εαν οντως υπηρχαν αυτα τα κατεστραμμενα καρε, τοτε θα ειχαμε αντιστοιχο θεμα και για τις ταινιες του Φινου.
Οπως ειπες οι ταινιες του Φινου δεν εχουν υποστει ποσφατη επεξεργασια, οποτε βλεπουμε ακομα τις εκδοσεις/αντιγραφα που δημιουργηθηκαν πριν 20-30 χρονια. Αυτο ομως δε λεει τιποτα για την κατασταση που ειναι σημερα τα πρωτοτυπα φιλμ (εαν υπαρχουν), τα οποια θα απαιτουνταν εαν καποια εταιρεια προχωρουσε σε καινουργο ρετουσαρισμα. Εαν γινει κατι τετοιο, πιθανοτατα (ω μη γενοιτο) να εχουν υποστει καποιες καταστροφες.

Τελος παντων, απλα προσπαθουσα να βρω μια λογικη εξηγηση για αυτα που βλεπουμε. Σε καμια περιπτωση δε θελω να "υπερασπιστω" αυτους που εκαναν τις αλλοιωσεις, ποσο μαλλον εαν και εφοσον προεβησαν σε αισχρες "εικαστικες παρεμβασεις". Δεν εχω συγκεκριμενη αποψη, γιατι κατι ετοιο θα απαιτουσε να συγκρινω μια πρωτοτυπη ταινια με μια προσφατα ρετουσαρισμενη.
 
Δεν ειπα πως οι ταινιες του Φινου δεν εχουν υποστει προσφατη επεξεργασια. Το αντιθετο.

Εχουν υποστει προσφατη επεξεργασια απο την εταιρια Graal και μαλιστα με υπερυψηλη ευκρινεια, δηλαδη εικονα 4Κ.
 
Εχτερ παρατηρησα αλλη μια παραξενη κατασταση στην ταινια Μοντερνα Σταχτοπουτα. Συγκεκριμενα οταν η Βουγιουκλακη ηταν πρωτη φορα στο γραφειο του Παπαμιχαηλ και ερχεται και ενας φιλος του (μαλλον ο Ξενιδης) και συζητουν. Στην ταινια που ειδα, η Βουγιουκλακη τους βλεπει πισω απο ενα ενυδρειο και χασκογελαει. Μου φανηκε εντελως ψευτικη σκηνη (για τους λογους που περιγραφω στο αρχικο ποστ) και σιγουρα πρεπει να ηταν προσφατη σφηνα.
 
Rakeesh είπε:
Εχτερ παρατηρησα αλλη μια παραξενη κατασταση στην ταινια Μοντερνα Σταχτοπουτα. Συγκεκριμενα οταν η Βουγιουκλακη ηταν πρωτη φορα στο γραφειο του Παπαμιχαηλ και ερχεται και ενας φιλος του (μαλλον ο Ξενιδης) και συζητουν. Στην ταινια που ειδα, η Βουγιουκλακη τους βλεπει πισω απο ενα ενυδρειο και χασκογελαει. Μου φανηκε εντελως ψευτικη σκηνη (για τους λογους που περιγραφω στο αρχικο ποστ) και σιγουρα πρεπει να ηταν προσφατη σφηνα.
Υπάρχει και στην πρωτότυπη κόπια.
 
Α μαλιστα.. ειμαι ομως σιγουρος οτι εχει υποστει καποια επεξεργασια σε αυτο το σημειο
 
Πίσω
Μπλουζα