Σχολικά Βιβλία στη συλλογή του ΙΕΠ!

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Επιτελους μετα απο τοσα χρονια καποιος φορεας εξιωθηκε να μαζεψει τα σχολικα εγχειριδια και να τα προσφερει μαζι σε μια εξαιρετικη τεχνικα αναζητηση (Βαθμιδα Εκπαιδευσης -> Μαθημα) προς μεταφορτωση (κατεβασμα)

Δεν εχω μαθει ακομα λεπτομερειες για το ΙΕΠ, βρισκεται παντως υπο το Υπουργειο Παιδειας.

Ευχαριστω το φιλο Lino Ventura στο Facebook group μας που το κοινοποιησε.

Καλο ταξιδι στις αναμνησεις!
 
Κι εγώ το ειδα αυτό, πολύ ενδιαφέρουσα κινηση, εχει βιβλία μέχρι το 1980...
 
Εγώ πάλι ελπίζω να επεκταθεί και να μην μείνει στο 1980 διότι δεν θα δω κανένα βιβλίο μου. :(
 
Γιατί πολλά βιβλία είναι ασπρόμαυρα;
 
Kambia είπε:
Ελπίζω να προστεθούν "Η γλώσσα μου" και τα "Εμείς και ο κόσμος" (δεν τα βρήκα στην αναζήτησή που έκανα)
Επειδή το ξεψάχνισα λίγο το λινκ, όταν το είδα τις προάλλες (αλλά δεν ήξερα αν εγείρει ζήτημα πνευματικών δικαιωμάτων το να το δημοσιεύσω εδώ, οπότε δεν το έκανα), από Γλώσσα έχει μόνο το δεύτερο τεύχος της Α δημοτικού, κι από Εμείς κι ο κόσμος έχει μόνο το μισό βιβλίο της πρώτης, με τον τίτλο "Μελέτη περιβάλλοντος". Από κει και πέρα το χάος... Επίσης, οι σαρώσεις σε κάποια βιβλία είναι ασπρόμαυρες, αλλά είναι αρκετές για να μας θυμίσουν πολλά. Αισθάνθηκα λίγο αρχαίος, γιατί κάποια από τα βιβλία που κάναμε μέχρι και το γυμνάσιο ήταν ήδη από τη δεκαετία του '70, αλλά χάρηκα όταν ξαναείδα κάποια βιβλία που είχε τύχει να σώσω από αυτά που είχε κρατήσει η μάνα μου από τα δικά της σχολικά χρόνια (και που παρότι τα είχε εκείνη κρατήσει, κάποιος της τα πέταξε, και ευτυχώς πήραμε πρέφα εγκαίρως τις μαύρες σακούλες με τον αδερφό μου, και σώσαμε μερικά... οικογενειακές ιστορίες...).

Αξίζει κανείς να δει και τα αναγνωστικά 1ης δημοτικού για τα παιδιά της Δυτικής Γερμανίας. Έχουν κάτι το μελαγχολικό...
 
Wally είπε:
Επιτελους μετα απο τοσα χρονια καποιος φορεας εξιωθηκε να μαζεψει τα σχολικα εγχειριδια και να τα προσφερει μαζι σε μια εξαιρετικη τεχνικα αναζητηση (Βαθμιδα Εκπαιδευσης -> Μαθημα) προς μεταφορτωση (κατεβασμα)
Δεν εχω μαθει ακομα λεπτομερειες για το ΙΕΠ, βρισκεται παντως υπο το Υπουργειο Παιδειας.

Ευχαριστω το φιλο Lino Ventura στο Facebook group μας που το κοινοποιησε.

Καλο ταξιδι στις αναμνησεις!
Καταπληκτική και ιδιαίτερα χρήσιμη ιστοσελίδα Wally, ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση. Έχω ένα παλιό αναγνωστικό-αλφαβητάριο του 1921/1922 (όχι, δεν ήμουν μαθητής τότε!) αλλά δεν το βρήκα, ίσως δεν το έβαλαν ακόμη. Θα τους στείλω τις φωτο να το εμπλουτίσουν. Παραθέτω μερικές φωτογραφίες του.



20160225_095631.jpg

20160225_095457.jpg

20160225_095435.jpg

20160225_095514.jpg

20160225_095809.jpg

20160225_095542.jpg

20160225_095603.jpg

20160225_095705.jpg

20160225_095842.jpg
 
nwntas είπε:
Επειδή το ξεψάχνισα λίγο το λινκ, όταν το είδα τις προάλλες (αλλά δεν ήξερα αν εγείρει ζήτημα πνευματικών δικαιωμάτων το να το δημοσιεύσω εδώ, οπότε δεν το έκανα), από Γλώσσα έχει μόνο το δεύτερο τεύχος της Α δημοτικού, κι από Εμείς κι ο κόσμος έχει μόνο το μισό βιβλίο της πρώτης, με τον τίτλο "Μελέτη περιβάλλοντος". Από κει και πέρα το χάος... Επίσης, οι σαρώσεις σε κάποια βιβλία είναι ασπρόμαυρες, αλλά είναι αρκετές για να μας θυμίσουν πολλά. Αισθάνθηκα λίγο αρχαίος, γιατί κάποια από τα βιβλία που κάναμε μέχρι και το γυμνάσιο ήταν ήδη από τη δεκαετία του '70, αλλά χάρηκα όταν ξαναείδα κάποια βιβλία που είχε τύχει να σώσω από αυτά που είχε κρατήσει η μάνα μου από τα δικά της σχολικά χρόνια (και που παρότι τα είχε εκείνη κρατήσει, κάποιος της τα πέταξε, και ευτυχώς πήραμε πρέφα εγκαίρως τις μαύρες σακούλες με τον αδερφό μου, και σώσαμε μερικά... οικογενειακές ιστορίες...).

Αξίζει κανείς να δει και τα αναγνωστικά 1ης δημοτικού για τα παιδιά της Δυτικής Γερμανίας. Έχουν κάτι το μελαγχολικό...

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Nwnta.

Με Πνευματικά δικαιώματα δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
nwntas είπε:
Επειδή το ξεψάχνισα λίγο το λινκ, όταν το είδα τις προάλλες (αλλά δεν ήξερα αν εγείρει ζήτημα πνευματικών δικαιωμάτων το να το δημοσιεύσω εδώ, οπότε δεν το έκανα), από Γλώσσα έχει μόνο το δεύτερο τεύχος της Α δημοτικού, κι από Εμείς κι ο κόσμος έχει μόνο το μισό βιβλίο της πρώτης, με τον τίτλο "Μελέτη περιβάλλοντος". Από κει και πέρα το χάος... Επίσης, οι σαρώσεις σε κάποια βιβλία είναι ασπρόμαυρες, αλλά είναι αρκετές για να μας θυμίσουν πολλά. Αισθάνθηκα λίγο αρχαίος, γιατί κάποια από τα βιβλία που κάναμε μέχρι και το γυμνάσιο ήταν ήδη από τη δεκαετία του '70, αλλά χάρηκα όταν ξαναείδα κάποια βιβλία που είχε τύχει να σώσω από αυτά που είχε κρατήσει η μάνα μου από τα δικά της σχολικά χρόνια (και που παρότι τα είχε εκείνη κρατήσει, κάποιος της τα πέταξε, και ευτυχώς πήραμε πρέφα εγκαίρως τις μαύρες σακούλες με τον αδερφό μου, και σώσαμε μερικά... οικογενειακές ιστορίες...).

Αξίζει κανείς να δει και τα αναγνωστικά 1ης δημοτικού για τα παιδιά της Δυτικής Γερμανίας. Έχουν κάτι το μελαγχολικό...
Σε ποια σελίδα βρίσκεται το βιβλίο Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ Α' ΤΑΞΗ;
 
το β' τευχος του βιβλίου Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΟΥ για την Α' Δημοτικού το συνάντησε κανένας; Βρηκα μονο το α' τευχος του βιβλίου και στο εξωφυλλο επάνω δεξιά, ειναι ο αριθμός 2 (νόμισα ότι βρηκα το β' τευχος)...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφου την εκαναν την δουλεια που την εκαναν,ποσο δυσκολο θα ηταν να ειναι με χρωμα(πχ α δημοτικου ασπρομαυρο)?Μια ψηφιακη επεξεργασια για να σβηστουν μουτζουρες κλπ επισης δεν θα εβλαπτε...Απο την αλλη βεβαια, αφου υπαρχουν παλι καλα..

Ξεφυλλισα την φυσικη πειραματικη και χημεια που ειχα στην 6η δημοτικου ( του 1979)..μοιαζει πολυ πιο προσφατο απο ο,τι ειναι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κρίμα και μπήκα όλο χαρά και τα πέρασα όλα (τα σχολικά βιβλία, όχι όλες τις χιλιάδες :) ) Δεν υπάρχουν ακόμα παρά μονοψήφιος αριθμός απ' όσα είχαν στο σχολείο οι γεννημένοι περίπου το '80. Μερικά ακόμα είναι ίδια σε περιεχόμενο, αλλά όχι στην έκδοση (=γλώσσα/γραμματοσειρά). Φυσικά πάρτυ για τους λίγο παλαιότερους!
 
Εγω βρηκα αρκετα απο τα βιβλια που ειχα μικρος..Γεωγραφια, Ιστορια, Νεα Ελληνικα, Φυσικη...και ξεκινησα Δημοτικο το 1980 οπου τα βιβλια ειναι πλεον δυσευρετα (δεν ειχαμε Γλωσσα Μου κτλ)

Ισως ασπρομαυρα υπαρχουν λογω του οτι καποια απο αυτα κυκλοφορουν εμπορικα (εικασια) ή το πρωτοτυπο ηταν φωτοτυπια...

Μπορει οποιος μπορει να εχει μια επικοινωνια με τον φορεα να δουμε αν ειναι εν εξελιξη η δραστηριοτητα ή οτι εγινε εγινε a la Αρχειο ΕΡΤ...
 
nwntas είπε:
Επειδή το ξεψάχνισα λίγο το λινκ, όταν το είδα τις προάλλες (αλλά δεν ήξερα αν εγείρει ζήτημα πνευματικών δικαιωμάτων το να το δημοσιεύσω εδώ, οπότε δεν το έκανα), από Γλώσσα έχει μόνο το δεύτερο τεύχος της Α δημοτικού, κι από Εμείς κι ο κόσμος έχει μόνο το μισό βιβλίο της πρώτης, με τον τίτλο "Μελέτη περιβάλλοντος". Από κει και πέρα το χάος...
Πράγματι, κι εγώ μόνο αυτά είναι που γνωρίζω, κρίμα που όλα τα άλλα είναι παλαιότερα. Τη Γλώσσα την είχα θυμηθεί και την είχα χορτάσει ήδη από τις εικόνες που είχαν δημοσιευτεί στο φόρουμ, οπότε κατέβασα μόνο τη Μελέτη Περιβάλλοντος που πραγματικά μου είχε λείψει αφάνταστα, και ένιωσα μεγάλη νοσταλγία ξαναβλέποντας αυτές τις εικόνες μετά από τόσα χρόνια.
 
ειδα ολα τα βιβλία της συλλογής ΙΕΠ και βρήκα μερικά που ειχα στο σχολείο, ευχαριστήθηκα πολύ!

Πράγματι όπως ειπε και ο nwntas παραπάνω, τα βιβλία της Α' Ταξης για τα Ελληνόπουλα της Δυτικής Γερμανίας έχουν θλιμμένα προσωπάκια στις φιγούρες που εικονίζονται στις σελίδες... :flower:
 
BETTY BOOP είπε:
Πράγματι όπως ειπε και ο nwntas παραπάνω, τα βιβλία της Α' Ταξης για τα Ελληνόπουλα της Δυτικής Γερμανίας έχουν θλιμμένα προσωπάκια στις φιγούρες που εικονίζονται στις σελίδες... :flower:
Με συγκλόνισε η εικόνα του συνοριακού ελέγχου στην αρχή του βιβλίου, οι επαναλαμβανόμενες αναφορές στην Ελλάδα με μια γλυκόπικρη αίσθηση, η αδυναμία των παιδιών να συνεννοηθούν με τα παιδιά στη Γερμανία, τα παιδιά που κρυώνουν στην αίθουσα... Θυμήθηκα τον καθηγητή που μου έκανε γερμανικά, που μεγάλωσε στη Γερμανία, και παρότι δεν μας είχε κάνει εκτενείς αναφορές στα παιδικά του χρόνια, είχα καταλάβει ότι πέρασε δύσκολα.
 
Πίσω
Μπλουζα