Σχολικο Κουδουνι

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.887
Αντιδράσεις
3.887
Ντρρριιιιιννν,απο την μια το περιμεναμε χτυπωντας τα δαχτυλα στο θρανιο και απο την αλλη λεγαμε οτι χτυπησε πολυ γρηγορα οταν ηταν να επιστρεψουμε στις ταξεις.

Το μισησατε η το αγαπησατε βρε;

Πατηστε το να ξεθυμανετε.

School Bell Ring
 
Στις πρώτες τάξεις του δημοτικού, πρόλαβα για λίγο το κλασσικό κουδούνι (σαν αυτό στα δικαστήρια στις παλιές ταινίες). Μάλιστα όταν είχαμε γυμναστική, ζητούσαμε από την ιδιοκτήτρια του κυλικείου (αυτή το χτύπαγε), να μας κάνει την... μέγιστη τιμή να μας αφήσει, να το βαρέσουμε και εμείς. Ευλογημένος ήχος λύτρωσης..
 
Αν το πρόλαβα λέει; Είχαμε βρει μέχρι που είναι το κουμπί του. Η κυρία που το χτυπούσε (καθαρίστρια) πάντα ξεχνιόταν και είτε κάναμε λίγο μάθημα παραπάνω, είτε λίγο διάλειμμα παραπάνω. Κανένας δεν παραπονιόταν πάντως γιατί τότε δεν κρατούσαμε και χρόνο...
 
Στο Δημοτικό μας φώναζαν από το μεγάφωνο να βγούμε διάλειμμα (Διάλειμμα παρακαλώ, διάλειμμα όπως έλεγε χαρακτηριστικά μία κυρια από το γραφείο των δασκάλων). Αργότερα στο Γυμνάσιο είχαμε το ηλεκτρικό κουδουνι με τον διαπεραστικό ήχο. Το κλασικό κουδούνι (όπως το βλέπουμε στις παλιές ελληνικές ταινίες) το είχαμε μόνο σε περίπτωση διακοπής ρεύματος...Αξέχαστα χρόνια!!!
 
Εγω θυμαμαι στο δημοτικο ο δασκαλος διαλεγε ενα παιδι και πηγαινε να χτυπησει το κουδουνι.Αργοτερα εγινε με χρονοδιακοπτη.Και επειδη η ανιψια μου παει στο ιδιο με εμενα δημοτικο ακομα και τωρα χτυπαει καθορισμενες ωρες.Ακομα και Σ/Κ..
 
Και γω θυμάμαι την χρήση του κλασικού κουδουνιού μόνο σε περίπτωση διακοπής ρεύματος!
 
Παραδοξως δεν το θυμαμαι. Μαλλον δεν ειχε κοπει ποτέ το ρεύμα σε ώρα διαλείμματος :D
 
Το ηλεκτρικό κουδούνι βρισκόταν πίσω από την κεντρική πόρτα του σχολείου. Μια φορά μου είπε η δασκάλα στην Γ' Δημοτικού να το χτυπήσω. Ίσα που το έφτανα τότε. Μετά στα τέλη του δημοτικού πόσες φορές το κτυπήσαμε επίτηδες και να ξεχύνονται όλοι έξω και μετά ξανά πίσω.
 
Στο Δημοτικο θυμαμαι κουδουνι κανονικο! Μερικες φορες ισα-ισα που το ακουγαμε.

Δεν θυμαμαι ποιες χρονιες, μετα βαλανε ηλεκτρικο.

Ουτε το μισησα ουτε το αγαπησα....αδιαφορος...

Βεβαια μερικες φορες μας εχει σωσει, εκει που σε ρωτανε κατι και χτυπαει και ο καθηγητης πρεπει να δωσει τις τελευταιες οδηγιες...

Ουφ!
 
Στο δημοτικό το κουδούνι ήταν ένα μπουτόν, σε περίοπτη θέση έξω από το γραφείο των δασκάλων και του διευθυντή. Έστελναν συνήθως κάποιο παιδί από το κτίριο που ήταν το μπουτόν να το χτυπήσει. Το έχω χτυπήσει κι εγώ μερικές φορές. Αν κάποιος έκανε την ταρζανιά και το χτυπούσε άσχετη ώρα, η δασκάλα τσέκαρε το ρολόι της αν ήταν όντως ώρα διαλείμματος, κι αν δεν ήταν μας έλεγε ότι ήταν λάθος το κουδούνι, οπότε και ξενερώναμε με το false alarm, αν και δε θυμάμαι να συνέβαινε κάτι τέτοιο. κανονική κουδούνα είχαμε σε περίπτωση διακοπής ρεύματος. Στο γυμνασιολύκειο είχαν κοινό κουδούνι με χρονοδιακόπτη, οπότε όλα ρολόι.

Θυμάμαι, όμως, ότι στο δημοτικό είχαμε και σειρήνα πολέμου. Καμιά φορά της έκαναν δοκιμή (ακόμα της κάνουν) και δε μπορείτε να φανταστείτε το θόρυβο... Και νεκρό ανασταίνει...
 
Κι εγώ μία από τα ίδια, θυμάμαι το ηλεκτρικό κουδούνι και το κανονικό σε περιπτώσεις διακοπής ρεύματος. Το είχα χτυπήσει κάποιες φορές και μου άρεσε να το κάνω αυτό. Εγώ βέβαια είχα αποκτήσει τη φήμη της μεγάλης γρουσούζας, γιατί τις φορές που τύχαινε να αργήσει να χτυπήσει για να μπούμε μέσα μετά από το διάλειμμα, κάθε φορά που έλεγα: "Ωραία, άργησε να χτυπήσει το κουδούνι" αμέσως ακουγόταν το λατρεμένο ντριιιν! Η φήμη μου είχε εξαπλωθεί και πλέον μου απαγορευόταν από τα παιδιά να ξεστομίζω αυτές τις λέξεις, αν έβλεπαν ότι ετοιμαζόμουν να το πω, με αγριοκοίταζαν απειλητικά λέγοντας "μην τολμήσεις!":shtup:
 
Στο Δημοτικο προλαβα το ''κλασικο'' κουδουνι.


Μετα είχαμε τα μεγάφωνα και το ηλεκτρικο...



bell_0.jpg


 




koudouni4_753364592.jpg

bell_0.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα