Σύνδεση 100MB ZIP DRIVE σε AMSTRAD PC1512

cauldron

RetroActive
Joined
9 Αύγ 2007
Μηνύματα
419
Αντιδράσεις
18
Στο πλαίσιο της συνεχούς εξερεύνησης των δυνατοτήτων επέκτασης του PC 1512( :sleep: ) και μετά την προσθήκη ενός 3,5" drive, ανακάλυψα τη δυνατότητα επιτυχούς σύνδεσης ενός παράλληλου ZIP DRIVE της IOMEGA. Το εν λόγω drive συνδέεται στην παράλληλη θύρα του 1512 και λειτουργεί με ειδικές δισκέτες των 100 ΜΒ. Στην ουσία χρησιμεύει ως εξωτερικς σκληρός δίσκος που σε περιβάλλον DOS 3.3 αναγνωρίζεται σαν 3 partitions των 32ΜΒ ως C: D: και E: . Αυτός ο χώρος είναι αρκετά ικανοποιητικός για αποθήκευση πολλών χρήσιμων αρχείων και με μόνο μία δισκέτα των 100ΜΒ μπορεί να πει κανείς ότι λύνεται τo σημαντικό πρόβλημα του χώρου. Να θυμήσω ότι ο PC1512 είχε κυκλοφορήσει με σκληρούς δίσκους των 20 και 30 ΜΒ.

Για να αναγνωριστεί το drive χρειάζεται ένας driver palmzip.sys ο οποίος φορτώνεται κατά την εκκίνηση από μία δισκέτα στο drive A (μέσω του config.sys). Με το utility ZIPMAN 1.40 γίνεται το partitioning μιας δισκέτας σε 3 μέρη των 32 MB. Τα partitions αναγνωρίζονται και από το GEM. Η ταχύτητα του drive είναι μεγαλύτερη από αυτή του floppy, αλλά πολύ μικρότερη από αυτή ενός σκληρού δίσκου.

Ακολουθούν φωτό. Όλα τα προγράμματα(και το GEM) τρέχουν μέσα από το C:

picture.php


STREET FIGHTER
picture.php


GEM 2.2
picture.php


MAC

picture.php
 
Ωραίος!!! Μ'αρέσουν κατι τέτοια! :D Το εκανα και Υπομνημα γιατί μαλλον θα ενδιαφέρει και αλλους μια τέτοια λύση και είναι και απόδειξη ότι δουλεύει. Σίγουρα θα παίζει και σε 1640.

Και μού΄ρθε και μια ιδέα, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή. Εάν εχει IDE controller το σύστημά σου, να βάλεις εναν IDE-to-SD adapter και να βαλεις και μια SD/MMC π.χ. 128 ή 256 ΜΒ και να τη σετάρεις σα σκληρό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπαρχουν zip drives που καταληγουν σε IDE.

Εχω ενα στην Α1200 μου. Το συνδεεις κανονικα σαν σκληρο, και απλα αλλαζοντας δισκακι (100ΜΒ) αλλαζεις και λειτουργικο σε 1 λεπτο. Πολυ καλο για backup, εχεις ενα δισκακι για καθε λειτουργικο και καθαρισες.

Υ.Γ. πολυ γουσταρω το 1512, ειδικα σε τετοια κατασταση!
 
Rygar είπε:
Ωραίος!!! Μ'αρέσουν κατι τέτοια! :D Το εκανα και Υπομνημα γιατί μαλλον θα ενδιαφέρει και αλλους μια τέτοια λύση και είναι και απόδειξη ότι δουλεύει. Σίγουρα θα παίζει και σε 1640.

Και μού΄ρθε και μια ιδέα, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή. Εάν εχει IDE controller το σύστημά σου, να βάλεις εναν IDE-to-SD adapter και να βαλεις και μια SD/MMC π.χ. 128 ή 256 ΜΒ και να τη σετάρεις σα σκληρό.
Δεν έχει IDE αλλά σκοπεύω στο μέλλον να του βάλω αυτό . Αλλά με αυτόν τον adapter Rygar το σύστημα θα γίνει φοβερό!

Είναι έκπληξη το οτι δουλεύει γιατί σύμφωνα με την ΙΟΜEGA οι ελάχιστες απαιτήσεις είναι DOS 4.x or later και 80286-CPU or better . Αλλά χάρη στο αρχείο PALMZIP.SYS (το οποίο αγόρασα παρακαλώ!!) έγινε το θαύμα!
 
mike είπε:
Υ.Γ. πολυ γουσταρω το 1512, ειδικα σε τετοια κατασταση!

Και ποιος δεν το γουστάρει....

Αχ! Οι παλιές αγάπες ποτέ δεν ξεχνιούνται μιας και εμένα ήταν και ο πρώτος μου υπολογιστής.
 
Εχεις απαιτησεις DOS 4.x και 286 ?

Μια χαρα παιζει σε WB 3.1 και 68020 της Α1200 !!!
 
Μετά από συννενόηση με τον φίλο cauldron δοκίμασα και γω να προσαρτήσω ένα Iomega Zip Drive στον Amstrad 1512 μου.

Δυστυχώς όμως έφαγα πανηγυρική ήττα διότι το Zip Drive είναι 250άρι και ο driver που υποστηρίζεται είναι μόνο για τα 100άρια...

Αυτό το αναφέρω για να μην παιδευτεί κανένας άλλος όπως παιδεύτηκα εγώ...

[edit] Αγγελία στο αντίστοιχο υποφόρουμ [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
cutlaroc είπε:
Μετά από συννενόηση με τον φίλο cauldron δοκίμασα και γω να προσαρτήσω ένα Iomega Zip Drive στον Amstrad 1512 μου.
Δυστυχώς όμως έφαγα πανηγυρική ήττα διότι το Zip Drive είναι 250άρι και ο driver που υποστηρίζεται είναι μόνο για τα 100άρια...

Αυτό το αναφέρω για να μην παιδευτεί κανένας άλλος όπως παιδεύτηκα εγώ...
Ίσως έπρεπε να το είχα ψάξει νωρίτερα, αλλά επειδή δούλεψε αμέσως, δεν μπήκα στον κόπο. Τελικά ο driver δουλεύει μόνο με τις συσκευές 100ΜΒ zip drive της IOMEGA (Μοντέλα P1 και τα περισσότερα Ρ2). Το δικό μου είναι τύπου DDXZ-100P2
 
ΚΑταπληκτική ιδεα!... και οτι εψαχνα κατι σχετικο για τον 1640

Thanks!
 
Χαρίζονται

ενα Iomega Zip drive μαζι με καλώδιο σύνδεσης στον υπολογιστή (parallel) και το τροφοδοτικό του

>>>> adslgr.com

cauldron είπε:
Ίσως έπρεπε να το είχα ψάξει νωρίτερα, αλλά επειδή δούλεψε αμέσως, δεν μπήκα στον κόπο. Τελικά ο driver δουλεύει μόνο με τις συσκευές 100ΜΒ zip drive της IOMEGA (Μοντέλα P1 και τα περισσότερα Ρ2). Το δικό μου είναι τύπου DDXZ-100P2
 


http://www.minuszerodegrees.net/transfer/zip/zip_drive.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε περιπτωση που θεωρηται κοντρα στους κανονισμους να γινει delete (δεν ειναι δικια μου η αγγελια ασφαλως αλλα το αναφερω σε περιπτωση που ενδιαφερει καποιον ιδοκτητη 1512/1640)

υπαρχει σε αγγελια στο smartnoiz /δεν δινεται directlink για προφανεις λογους (κανονισμους)

(Πώληση/ αθηνα )

Τέσσερα παλια zip drives iomega PARALLEL των 100 ΜΒ χωρις τροφοδοτικο ομως αλλα ολα τους λειτουργικα [edit] ανάρτηση τιμών [/edit]!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ουσία αγγελία είναι πάλι, αλλά ....πλάγια! :D

Οκ, μένει γι' αυτή τη φορά, απλά αφαίρεσα τις τιμές, γιατί δε θέλω να αρχίσουμε συζήτηση εδώ για το αν είναι φθηνά ή ακριβά, πού το διάβασες κτλ....

Παρακαλώ όποιος ενδιαφέρεται να μάθει την πηγή της παραπάνω ανάρτησης, ας απευθυνθεί με πμ στο Νέμο.

Το παρόν κατ' εξαίρεση...
 
Πίσω
Μπλουζα