Τέντυ μπόυ αγάπη μου (1965)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.256
Αντιδράσεις
6.019
Τέντυ μπόυ αγάπη μου (1965)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Τέντι_μπόι_αγάπη_μου

Κωμωδία παραγωγής 1965 σε σκηνοθεσία Γιάννη Δαλιανίδη με τους Κώστα Βουτσά, Νικήτα Πλατή, Ζωή Λάσκαρη, Νίτσα Μαρούδα, Αθηνόδωρος Προύσαλης, Νανά Σκιαδά, Ελένη Μαυρομάτη, Νίκο Παπαναστασίου, Αλίκη Ζωγράφου και άλλους ηθοποιούς.

Η Ζωίτσα Ευτυχίδου (Ζωή Λάσκαρη) προσπαθεί να πουλήσει έπιπλα με δόσεις στον Ασημάκη (Νικήτας Πλατής), ιδιοκτήτη χρωματοπωλείου και καλοκάγαθο χήρο οικογενειάρχη. Τελικά αυτός δέχεται αλλά συγκρούεται με τα παιδιά του Άρη (Κώστας Βουτσάς) και Λένα (Ελένη Μαυρομάτη) που έχουν διαφορετικά σχέδια για τη διαχείρηση της πατρικής περιουσίας. Στη σύγκρουση μπλέκεται και η Ζωίτσα που πείθει τον Ασημάκη να αγοράσει έπιπλα για το διαμέρισμα όπου θα μείνει με τη Μαίρη (Αλίκη Ζωγράφου), τη μητέρα της, με την οποία είναι ερωτευμένος. Όταν αποκαλύπτονται τα πραγματικά σχέδια του Ασημάκη, όλοι προσπαθούν να τον μεταπείσουν αλλά ο έρωτας μπάινει στη μέση και σμίγει τον Άρη με τη Ζωίτσα και οι γονείς, μπροστά στην ευτυχία των παιδιών τους, θυσιάζουν τη δική τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλη ταινια αλλα δεν ειχε και πολλες αστειες στιγμες.

Νομιζω οτι μονο σε αυτη και σε αλλη μια ταινια εγιναν ζευγαρι ο Βουτσας και η Λασκαρη
 
imperium είπε:
Καλη ταινια αλλα δεν ειχε και πολλες αστειες στιγμες.Νομιζω οτι μονο σε αυτη και σε αλλη μια ταινια εγιναν ζευγαρι ο Βουτσας και η Λασκαρη
Η αλλη πρεπει να ειναι το 'Ενα κοριτσι για δυο'.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στο κοριτσι για δυο ηταν ζευγαρι αλλα του την εφαγε ο φυτουλας καθηγητης αδερφος του Αλεξανδρακης .... αυτη τη λασκαρη ρε παιδι μου ολοι οι προβληματικοι την τραβουσαν ... κριμα τετοιος κοριτσαρος !!!
 
Όχι από τις πιο καλές κωμωδίες του Βουτσά...
 
Ατάκα του γαμπρού (Νίκος Παπαναστασίου) του Ασημάκη (Νικήτας Πλατής):

-Και για να παίζεις εσύ ταχτιρντί με το εγγονάκι σου εμείς θα βογκήξουμε;

Σχετικά με τους ηθοποιούς έτυχε να δω πως η Ελένη Μαυρομάτη (η κόρη του Ασημάκη στην ταινία) καταγόταν από τον Πειραιά όπως και ο Βασίλης Μαυρομάτης. Ξέρει κανείς μήπως ήταν συγγενείς;
 
Ατάκα του γαμπρού (Νίκος Παπαναστασίου) του Ασημάκη (Νικήτας Πλατής):

-Και για να παίζεις εσύ ταχτιρντί με το εγγονάκι σου εμείς θα βογκήξουμε;

Σχετικά με τους ηθοποιούς έτυχε να δω πως η Ελένη Μαυρομάτη (η κόρη του Ασημάκη στην ταινία) καταγόταν από τον Πειραιά όπως και ο Βασίλης Μαυρομάτης. Ξέρει κανείς μήπως ήταν συγγενείς;
ναι γνωριζω εγω,δεν ειχαν καμια απολυτως συγγενικη σχεχη,συνονυμια απλα
 
Τώρα προβάλλεται από τον ΑΝΤ1 σε κάδρο 16:9. Η ταινία όμως έχει γυριστεί σε 4:3. Απ'όσο ξέρω, η παραγωγή ήταν της Finos με την Δαμασκηνός-Μηχαηλίδης, οι ταινίες της οποίας αγοράστηκαν από την Καραγιάννης-Καρατζόπουλος και κατακρεουργήθηκαν! Μήπως έγινε κι εδώ το ίδιο ή απλά ο ΑΝΤ1 έκανε crop;

Και πριν αλέκτωρ λαλήσαι... η ταινία ανήκει στην Κ.Κ. και έχει κατακρεουργηθεί! Έλεος πια!
 
Ευχάριστη κωμωδία με καλές στιγμές, αλλά αν είναι να ψηφίσω ποια είναι η πιο αδυναμη ταινία του συνδυασμού Δαλιανιδης-Λασκαρη-Βουτσάς, θα ήταν αυτη.
 
Πίσω
Μπλουζα