Τίτλο για διαφορετικές ταινίες

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.154
Αντιδράσεις
69.086
Πολλές ελληνικές ταινίες είχαν τίτλους που θα μπορούσαν να ταιριάξουν σε εντελώς διαφορετικό είδος από αυτό που τις ξέρουμε. Μερικά παραδείγματα...

 

 


Μερικοί το προτιμούν κρύο (1963) Αισθησιακή


 


Ο Βάλτος (1973) Γουέστερν


 


Το χώμα βάφτηκε κόκκινο (1965) Τρόμου-σπλάτερ


 


Κάτι να καίει (1964) Αισθησιακή


 


Η κάλπικη λίρα ( 1955) Αστυνομική


 


Η ζούγκλα των πόλεων (1970) φαντασίας-μεταποκαλυπτική


 


πόθοι στα στάχυα (1960) Αισθησιακή


 


Αμόκ (1963) Τρόμου- giallo


 


Ο Ηλίας του 16ου (1959) Αντιπολεμικό δράμα


 


Στον αστερισμό της παρθένου (1973) Αισθησιακή


 


Η κρουαζιέρα του τρόμου (1978) φυσικά τρόμου


 


Τρεις δραπέτες του φρενοκομείου (1954) Τρόμου


 


Το μυστικό του κόκκινου μανδύα (1960) φαντασίας με πολεμιστές και μάγισσες


 


Οι εχθροί (1965) Πολεμική


 


Σατανάδες της νύχτας (1972) Τρόμου


 


2000 ναύτες και ένα κορίτσι (1960)..
:sealed:

 


Μια Ιταλίδα στη κυψέλη (1968) Κατασκοπευτική


 


Θανάση πάρε το όπλο σου (1972) Πολεμική


 


Η δαιμονισμένη (1975) τρόμου


 


Τζακ ο Καβαλάρης (1979) Γουέστερν


 


Μια Ελληνίδα στο Χαρέμι (1971) Περιπέτεια


 


Επιχείριση Απόλλων (1968) αστυνομική περιπέτεια


 


Η Αθήνα μετά τα μεσάνυχτα (1968) Μυστηρίου-σπονδυλωτή


 


Η νεράιδα και το παλικάρι (1969) sword and sorcerer


 


Ίλιγγος (1963) χιτσκοκικό μυστηρίου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι εγινε, Rio; Δεν μπορεις να μας αποχωριστεις τελικα. Χαιρομαι που σε ξανα-ξαναβλεπω!
 
Καλώς σας βρήκα, αλλά παρακαλώ ας μείνουμε στο θέμα και τις ταινίες... :)
 
Η λιμνη των ποθων - αισθησιακη

Δρακουλας και Σια - τρομου

Ο θησαυρος του μακαριτη - περιπετεια

Περιπλανωμενοι Ιουδαιοι - θρησκευτικη

Τρεις μαγκες στο παρθεναγωγειο - exploitation

H εβδομη ημερα της δημιουργιας - θρησκευτικη
 
Τι ωραίο και πρωτότυπο θέμα σκέφτηκες πάλι :) Αυτά, δυστυχώς δεν ξέρω πολλά από ελληνικό κινηματογράφο για να συμμετέχω. :p

 
Thanks perlastar... ;)
 
Η αρχόντισσα και ο αλήτης - μελό

Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο -τρόμου

Η ωραία των Αθηνών -αισθηματική

Γυμνοί στον δρόμο -αισθησιακή

Νεκρή πολιτεία - τρόμου
 
Kαλως ηλθες Rio!!!(sorry αλλα δεν αντεξα!!!)
 
Αυτό με τους 2000 ναύτες κι ένα κορίτσι έπεσα κάτω πρέπει να σου πω από τα γέλια!!!:biglaugh::biglaugh::biglaugh: Μιλάμε για πολύ hard καταστάσεις όμως!!! #) #) #) :cool: :cool: :cool:
 
"Καπεταν Φαντης Μπαστουνι" θριλερ :diablotin: :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony είπε:
Αυτό με τους 2000 ναύτες κι ένα κορίτσι έπεσα κάτω πρέπει να σου πω από τα γέλια!!!:biglaugh::biglaugh::biglaugh: Μιλάμε για πολύ hard καταστάσεις όμως!!! #) #) #) :cool: :cool: :cool:
....... :supergrin: :supergrin: :supergrin: ........
 
Χμμμμ... για να σκεφτώ κι εγω μερικές

Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες Βιογραφία

Παπαφλέσσας Θρησκευτική

Πίσω μου σ' έχω σατανά Παρομοίως

Ο Παπατρέχας Παρομοίως

Διακοπές στην Αίγινα Τουριστικό ντοκυμανταίρ

Λόλα Παιδική

Νύχτα γάμου Αισθησιακή

Μια ζωή την έχουμε Ιατρικό δράμα

Πυρετός στην άσφαλτο Παρομοίως

Το ξύλο βγήκε απ' τον παράδεισο Καράτε

Κορίτσια για φίλημα Αισθησιακή, exploitation, μέχρι και soft πορνό

Οι κυρίες της αυλής Ιστορικό με βασιλιάδες και αριστοκρατία

Θα σε κάνω βασίλισσα Παρομοίως

Η κόρη μου η σοσιαλίστρια Πολιτική

Το δόλωμα Ντοκυμανταίρ για ψάρεμα

Ο τζίτζικας κι ο μέρμηγκας Οικολογικό / ζωολογικό ντοκυμανταίρ

Η βίλλα των οργίων Σκληρό πορνό

Αγάπησα μια πολυθρόνα Φετιχιστικό πορνό
 
Και καποιες παιδικες:

Η κερενια κουκλα

Ο δρακος

Το ποντικακι

Η νεραϊδα και το παλικαρι

Σταχτοπουτα

Η φτωχουλα και το βασιλοπουλο
 
Ο Γόης -Περιπέτεια

Οι Βάσεις και η Βασούλα -Κωμωδία

20 γυναίκες κι εγώ- Σεξοκωμωδία

Υιέ μου Υιέ μου-Δραματική

Το μήλο του Σατανά-Τρόμου
 
RIO είπε:
2000 ναύτες και ένα κορίτσι (1960).. :sealed:

 


Χαχα! Ακριβώς...

Στο ίδιο στυλ:

* Η Χιονάτη και τα επτά Γεροντοπαλίκαρα - "αισθησιακή" χχχ rip off

* O Θανάσης , η Ιουλιέτα και τα Λουκάνικα - "αισθησιακή"

* Εταιρεία Θαυμάτων - φαντασίας/μυστηρίου

* Ο Μελισσοκόμος - θρίλερ/τρόμου

* Η Θεία μου η Χίπισσα - exploitation

* Οι Κληρονόμοι - μεταφυσικό θρίλερ/μυστηρίου




* Η Ταξιτζού - ψυχολογικό θρίλερ/περιπέτεια


 

Μηπως να βαζατε και σε ορισμενα απο αυτα επιλεκτικα και μια μινι σεναριακη προσεγγιση 2-3 σειρων περα απο τον τιτλο ????


π.χ.

Nemo είπε:
"Καπεταν Φαντης Μπαστουνι" θριλερ



:popcorn: mode on

"Με αφορμη ενα παιχνιδι χαρτια στην διαρκεια της βαρδιας προκαλειται επισοδειο και κατοπιν ανταρσια σε ενα λαθρεμπορικο πλοιο με τελικο αποτελεσμα , να πεταξουνε το μονιμα δυναστικα αυστηρο καπετανιο στην θαλασσα ,του οποιου του ταχανε απο καιρο μαζεμενα.

Ακολουθει πλιατσικο της προσωπικης καβας του καπετανιου και γλεντι,ομως το καλο κλιμα δεν κραταει για πολυ.

Η επακολουθουμενη φαγωμαρα για το ποιος θα γινει νεος καπετανιος ,κανα δυο ανεξηγητοι τραγικοι θανατοι/ατυχηματα (ή μηπως δολοφονίες) πρωταγωνιστων της ανταρσιας που ακολουθουν ,πυροδοτουν αλληλοκατηγοριες για πιθανους ενοχους και αναζωπυρωνουν παλιες θαλλασινες "προκαταληψεις/δεισιδαιμονειες", δημιουργωντας ενα διαρκως αυξανομενο νοσηρο και δηλητηριωδες κλιμα ,που τελικα οδηγει τελικα στην βιαιη αλληλεξοντωση των υπολοιπων πλην ενος μελους του πληρωματος , ο οποιος σωνεται κατα τυχη την τελευταια στιγμη ,εχοντας αρχικα μπει στο ψυγειο κυνηγημενος για να γλυτωσει και κατοπιν κλειδωθει μεσα απο τους αλλους και ο οποιος και θα ειχε κι αυτος τραγικο τελος ,αν ενα παραπλεων πλοιο δεν τυχαινε εγκαιρα να τσεκαρει -πλευριζοντας- το εγκαταλελειμμενο πλεουμενο.

Οταν μετα απο αρκετη ωρα , αρχιζει να συνερχεται ακομα ζαλισμενος και βλεποντας ακομα θολα το χερι, που του απευθυνει ενα ποτηρι με κονιακ ,εχει ενα γνωριμο τατουαζ .

Ενα "Φαντη Μπαστουνι" το τατουαζ του "πρωην" Καπετανιου"

Τελικα παραδοξως μου προεκυψε maxi -αντι για mini-σεναριακη προσεγγιση
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία ιδέα Νemo, κι ωραίο και το σενάριο που σκέφτηκες. Εγώ θα δανειστώ δύο του Rio αν δεν τον πειράζει, καθώς δεν έχω δικά μου, και φυσικά θα είναι στο είδος που κατέχω περισσότερο. Όσοι δεν αντέχουν τα σενάρια τρόμου προλαβαίνουν να φύγουν τώρα, γιατί η συνέχεια θα είναι σκληρή :diablotin:

Η κρουαζιέρα του τρόμου (1978) φυσικά τρόμου
Ένας άντρας που μόλις έχει χωρίσει πηγαίνει σε μία κρουαζιέρα που την περίμενε πως και πως και είχε πει ότι τίποτα δεν θα τον σταματούσε από το να κάνει αυτό το ταξίδι. Νιώθει δυνατός και απελευθερωμένος από την πρώην σύζυγό του, έτοιμος για νέες περιπέτειες. Κανονικά θα έκαναν τον γύρο κάποιων ωραίων νησιών, αλλά παρατηρεί ότι είναι για ώρες στα ανοιχτά χωρίς να ακολουθούν το καθιερωμένο πρόγραμμα. Επίσης παρατηρεί περίεργες συμπεριφορές από τους συνεπιβάτες που γνωρίζει. Πρόσωπα μελαγχολικά, μυστηριώδη, που τους αρέσει να αφηγούνται παρελθοντικά γεγονότα από τη ζωή τους. Μέχρι και ο καιρός είναι περίεργος, ενώ υποτίθεται ότι θα ήταν ωραίες, ηλιόλουστες μέρες, ο ουρανός είναι μόνιμα γκρίζος και μελαγχολικός, και η θάλασσα το ίδιο. Ο άντρας προσπαθεί να μάθει τι συμβαίνει, καθώς δεν καταλαβαίνει τίποτα από αυτά που συμβαίνουν, και οι συνεπιβάτες του έχουν αρχίζει να τον ανατριχιάζουν. Μέχρι που αποφασίζει να δει τον καπετάνιο, ο οποίος ποτέ δεν φαίνεται, σαν να είναι μόνιμα εξαφανισμένος. Μπαίνοντας όμως να δει, βλέπει το μέρος άδειο, καπετάνιος δεν υπάρχει, και το πλοίο πλέει τόσο καιρό ακυβέρνητο. Μέχρι που σιγά σιγά μαθαίνει ότι τελικά οι συνεπιβάτες του είναι στην ουσία όλοι πνεύματα, άνθρωποι που πέθαναν την ημέρα που θα άρχιζε το ταξίδι του, και ο ίδιος είναι επίσης νεκρός, είχε πεθάνει σε τροχαίο καθώς πήγαινε στο λιμάνι για την κρουαζιέρα. Τον πιάνει πανικός, ειδικά καθώς δεν ξέρει ποιός είναι ο προορισμός αυτού του πλοίου των νεκρών, κι όλη του η ζωή περνάει μπροστά από τα μάτια του. Τώρα εύχεται να είχε τη γυναίκα του ξανά, και να ήταν στο σπίτι τους μαζί κι ευτυχισμένοι. Και το πλοίο των νεκρών συνεχίζει το ταξίδι προς το άγνωστο...


Τρεις δραπέτες του φρενοκομείου (1954) Τρόμου
Τρείς άντρες καταφέρνουν να δραπετεύσουν από ένα ψυχιατρείο και αφού έχουν φτάσει αρκετά μακριά, βρίσκουν καταφύγιο και δουλειά σε φυτείες, καθώς τυχαίνει το αφεντικό να έχει ανάγκη από εργατικά χέρια εκείνη την περίοδο. Οι δύο από τους τρεις είναι επικίνδυνοι, ένας δολοφόνος, ο άλλος με καννιβαλιστικές τάσεις. Ο τρίτος είναι απλά ένας άκακος ψυχωτικός, με στέρηση γονεϊκής φροντίδας, και συμπεριφέρεται σαν παιδί, ενώ φοβάται τους άλλους δύο. Οι δύο επικίνδυνοι συνεργάζονται, ο δολοφόνος σκοτώνει πρώτα τον μάγειρα των εργατών, και τον μετατρέπει σ'ένα ωραίο σκιάχτρο για τους αγρούς, έτσι ώστε κανείς να μην καταλάβει τι απέγινε. Καθώς λοιπόν το αφεντικό (ένας οικογενειάρχης με γυναίκα και παιδιά), βλέπει ότι ο μάγειρας ξαφνικά εξαφανίζεται, ο καννίβαλος εκμεταλλεύεται την ευκαιρία και ζητάει να μπει στη θέση του, καθώς έχει προϋπηρεσία στη μαγειρική. Τα καταφέρνει, και φυσικά τους ταϊζει ανθρώπινο κρέας, από άλλους εργάτες των φυτειών, αλλά κι άλλους τυχαίους ανθρώπους που ο δολοφόνος φίλος του βρίσκει και σκοτώνει. Καθώς λοιπόν οι εργάτες αρχίζουν να εξαφανίζονται μυστηριωδώς κι όλοι αναρωτιούνται τι συμβαίνει, ο άκακος τρελός που έχει εν τω μεταξύ πολύ καλές σχέσεις με τη γυναίκα του αφεντικού και τα παιδιά, έχει βρει ζεστασιά εκεί και του φέρονται σαν ένα μεγάλο παιδί, θέλει να τους προειδοποιήσει για τις πράξεις των άλλων δύο, αλλά φοβάται πολύ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ δυνατές οι υποθέσεις σας Nemo και Perlastar .Πολλά μπράβο... :worship: :worship:
 
Πίσω
Μπλουζα