Τί ώρα είναι;

caprice

RetroMasteR
Joined
30 Νοέ 2010
Μηνύματα
1.181
Αντιδράσεις
191
«Πόσα είναι 10 λεπτά;» «Να μετρήσεις 10 φορές έως το 60» ήταν η πιο απλή απάντηση που μπορούσα να σκεφθώ και να δώσω στο μεγάλο μου γιο. Η ερώτησή του αυτή ήταν και το έναυσμα για να αναρωτηθώ πώς και πότε μάθαμε εμείς την ώρα μικρά.

Η δική μου ανάμνηση χρονικά ξεκινά από το σχολείο και καταλήγει στους καλούς μου γονείς – εν τέλει αυτοί ήταν – που με βοήθησαν.

Θυμάμαι λοιπόν στις αρχές του Δημοτικού ένα υπερμέγεθες ρολόι ζωγραφισμένο στην άκρη του πίνακα με άσπρους τους αριθμούς και ροζ τον ένα δείκτη (τον άλλον δεν θυμάμαι χρώμα). Η δασκάλα έσβηνε με το σπόγγο (ρετρό λέξη) τον ένα δείκτη, το σχεδίαζε σε άλλη θέση κ.ο.κ. Το ρολόι έμεινε για κάμποσες ημέρες ζωγραφισμένο στην άκρη του πίνακα και μετά την αφιέρωση κάποιων διδακτικών δεκαλέπτων καθημερινώς, άρχισε να σηκώνει στον πίνακα. Παίρναμε εμείς την κιμωλία (και τον σπόγγο) και σχεδιάζαμε την ώρα που μας έλεγε. Επίσης είχαμε πάρει εργασία για το σπίτι να φτιάξουμε και εμείς το δικό μας ρολόι.

Προσωπικά είχα φτύσει αίμα με το «παρά τέταρτο» και το «και τέταρτο» μέχρι που ο πατέρας μου πήρε ένα μήλο το έκοψε στα τέσσερα και συνεννοηθήκαμε. Μετά τη συνεννόηση έλαβα δώρο και το πρώτο μου ρολόι (κόκκινο καντράν, άσπροι αριθμοί, κόκκινο λουράκι) που με περισσή περηφάνια το φορούσα και το επεδείκνυα παντού. Όσο για ξυπνητήρι, είχα τη μητέρα μου σε όλο το Δημοτικό να με ξυπνά. Μετά σοβαρευτήκαμε οικογενειακώς !!!

Προβολή συνημμένου 35786

Σχετικά σχετικό και άκρως απολαυστικό:Ρετρό παράπλευρη απόκτηση γνώσης
 
Δεν θυμάμαι πότε έμαθα την ώρα. Εκείνο που θυμάμαι με τρόμο και απέχθεια, ήταν ότι δυσκολευόμουν να γράφω το «Τι ώρα είναι» στην αντιπαθέστατη γαλλική γλώσσα, η οποία μου τσάκισε τα εφηβικά χρόνια. (Για την εγκυκλοπαιδική γνώση: «Τι ώρα είναι» στα γαλλικά προφέρεται Κελ ερ ετ-ιλ και γράφεται Quelle heure est-il) ...
 
Προσπαθώ τόσο καιρό να θυμηθώ σε ποιά τάξη του δημοτικού μας μάθαιναν την ώρα. Ήταν μάθημα στα μαθηματικά? Ή στο Εμείς και ο κόσμος?

Θυμάμαι ρολογια κενά που έπρεπε να ζωγραφίσουμε τους δείκτες ανάλογα με την εκφώνηση. (Ή οτι θυμάμαι χαίρομαι? :p )
 
Eιχα προβλημα με τους δεικτες,παροτι το πρωτο μου ρολοϊ ηταν ο μικυ με χερια δεικτες και κοκκινο λουρακι (ημουν μικρος για να βλεπω την ωρα),oλα τα αλλα ηταν digital, ειμαι ψηφιακο παιδι.


Δεν αξιωθηκα και δεν καθισα ποτε να ασχοληθω να μαθω και το βρηκα μπροστα μου,ακομα και σημερα με παιρνει καποια δευτερολεπτα να την πω.Lol
 
Θυμαμαι στην Β' Δημοτικου που φορεσα ενα ρολοι με δεκτες, και στο σχολειο με ρωτησε ο δασκαλος αν ξερω την ωρα.

Ηξερα στο περιπου καποιες ωρες (το "ακριβως" το "και μιση") αλλα τα υπολοιπα τα αγνοουσα. Ετσι βρεθηκε ολη η ταξη πανω απο το χερι μου, με τον δασκαλο να μας δειχνει την ωρα.

Και παλι δεν καταλαβα.. Παντως το ρολοι βοηθησε, και την εμαθα λιγο καιρο αργοτερα :)
 
Για την εκμάθηση της ώρας είχα ένα ρολόι-ξυπνητήρι, είχαμε βγάλει την μπαταρία και μετακινούσα τους δείκτες, λέγοντας κάθε φορά την ώρα.

θυμάμαι στη Β' Δημοτικού που υπήρχε σχετικό μάθημα στο βιβλίο των Μαθηματικών...μπέρδευα το ''και τέταρτο'' με το ''παρά τέταρτο''...

Σε μικρότερη ηλικία όταν ρωτούσα για παράδειγμα ''πότε θα φάμε;'' μου απαντούσαν ''όταν ο μικρός δείκτης του ρολογιού πάει στο ένα και ο μεγάλος στο έξι, τότε θα φάμε...''
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Προσπαθώ τόσο καιρό να θυμηθώ σε ποιά τάξη του δημοτικού μας μάθαιναν την ώρα. Ήταν μάθημα στα μαθηματικά? Ή στο Εμείς και ο κόσμος? Θυμάμαι ρολογια κενά που έπρεπε να ζωγραφίσουμε τους δείκτες ανάλογα με την εκφώνηση. (Ή οτι θυμάμαι χαίρομαι? :p )
Για την εκμάθηση της ώρας είχα ένα ρολόι-ξυπνητήρι, είχαμε βγάλει την μπαταρία και μετακινούσα τους δείκτες, λέγοντας κάθε φορά την ώρα.

θυμάμαι στη Β' Δημοτικού που υπήρχε σχετικό μάθημα στο βιβλίο των Μαθηματικών...μπέρδευα το ''και τέταρτο'' με το ''παρά τέταρτο''...

Σε μικρότερη ηλικία όταν ρωτούσα για παράδειγμα ''πότε θα φάμε;'' μου απαντούσαν ''όταν ο μικρός δείκτης του ρολογιού πάει στο ένα και ο μεγάλος στο έξι, τότε θα φάμε...''
 
Δεν θυμάμαι καθόλου πως έμαθα την ώρα. Αν την έμαθα στο σχολείο ή και νωρίτερα στο σπίτι δηλαδή. Αυτό που θυμάμαι ήταν ότι το 1ο μου ρολόι ήταν με δείκτες και όπως είπε και η Λορένα παραπάνω στις ώρες "ακριβώς", "και μισή" κανένα πρόβλημα. Σε κάτι παρα εικοσιπέντε ή παρόμοια έπρεπε να το σκεφθώ λίγο. Με την ευκαιρία, έχετε αναρωτηθεί γιατί σε όλες τις διαφημίσεις αναλογικών ρολογιών, αυτά δείχνουν 10 και 10;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Δεν θυμάμαι καθόλου πως έμαθα την ώρα. Αν την έμαθα στο σχολείο ή και νωρίτερα στο σπίτι δηλαδή. Αυτό που θυμάμαι ήταν ότι το 1ο μου ρολόι ήταν με δείκτες και όπως είπε και η Λορένα παραπάνω στις ώρες "ακριβώς", "και μισή" κανένα πρόβλημα. Σε κάτι παρα εικοσιπέντε ή παρόμοια έπρεπε να το σκεφθώ λίγο. Με την ευκαιρία, έχετε αναρωτηθεί γιατί σε όλες τις διαφημίσεις ρολογιών, αυτά δείχνουν 10 και 10;
Γιατί τα ρολόγια στις διαφημίσεις δείχνουν πάντα 10 και 10; Δεν το είχα προσέξει...
 
Γιατί θυμίζει χαμόγελο;
 
johnny19818 είπε:
Με την ευκαιρία, έχετε αναρωτηθεί γιατί σε όλες τις διαφημίσεις αναλογικών ρολογιών, αυτά δείχνουν 10 και 10;
Mια απαντηση απο εδω:

-The hands are not overlapping, so they're fully and clearly visible and their styling can be admired.





-The arrangement of the hands is symmetrical, which people generally find more pleasant than asymmetry, making the product more appealing to customers.





-The manufacturer's logo, usually in the center of the face under the 12, is not only visible but nicely framed by the hands.





-Additional elements on the face (like date windows or secondary dials), usually placed near the 3, 6, or 9, won't be obscured.





-According to the folks at Timex (who set their products at 10:09:36 exactly), the standard setting used to be 8:20, but this made the face look like it was frowning. To make the products look "happier," the setting was flipped into a smile (occasionally, you'll still see the 8:20 setting on some clocks or watches where the manufacturer's logo is at bottom of the face above the 6).
 
Και κάπου διάβασα ότι στην Αμερική πιστεύουν ότι δείχνει την ώρα που σκότωσαν τον Λίνκολν !!!
 
To αναφερει και στο λινκ που εβαλα..
 
BETTY BOOP είπε:
Για την εκμάθηση της ώρας είχα ένα ρολόι-ξυπνητήρι, είχαμε βγάλει την μπαταρία και μετακινούσα τους δείκτες, λέγοντας κάθε φορά την ώρα.θυμάμαι στη Β' Δημοτικού που υπήρχε σχετικό μάθημα στο βιβλίο των Μαθηματικών...μπέρδευα το ''και τέταρτο'' με το ''παρά τέταρτο''...

Σε μικρότερη ηλικία όταν ρωτούσα για παράδειγμα ''πότε θα φάμε;'' μου απαντούσαν ''όταν ο μικρός δείκτης του ρολογιού πάει στο ένα και ο μεγάλος στο έξι, τότε θα φάμε...''
Πράγματι, τα Μαθηματικά της Β Δημοτικού ήταν το πρώτο μάθημα στο οποίο μαθαίναμε την ώρα στο σχολείο. Και αν και δεν μου άρεσαν ποτέ τα Μαθηματικά, ίσως η ώρα να ήταν το μόνο μάθημα που βρήκα ενδιαφέρον. Δεν ζορίστηκα πολύ να τη μάθω, ίσως επειδή μου άρεσε πολύ. Θυμάμαι να κάνουμε μόνοι μας χειροτεχνίες και να κατασκευάζουμε χάρτινα ρολόγια με δείκτες που τους κουνούσαμε σε διάφορα σημεία και έτσι μαθαίναμε την ώρα. Θυμάμαι επίσης ότι μόλις την έμαθα στη Β τάξη, ζήτησα και το πρώτο μου ρολόι και το καμάρωνα πολύ. Ήταν ένα μπλε με σχέδια, δεν ξέρω πια ακριβώς τι έδειχνε. Αυτό που με ζόρισε περισσότερο, ήταν όταν αργότερα έμαθα να διαβάζω το ηλεκτρονικό ρολόι, αλλά και την ώρα στα Αγγλικά, που τη διαβάζαμε ανάποδα.
 
Πάντως -αν και τραβηγμένο- έχει ακουστεί ότι λες στα σημερινά παιδιά "κατά τη φορά των δεικτών του ρολογιού", κι επειδή όλα διαβάζουν την ώρα από τα κινητά, δεν καταλαβαίνουν ποιά φορά είναι...Ευτυχώς, πάντως, που σε κάποια χαρακτηριστικά μέρη (π.χ. σταθμούς Μετρό κι εκκλησίες) υπάρχουν "κλασικού τύπου" ρολόγια. Τα πρώτα, στο Μετρό, δουλεύουν κιόλας...
 
Πίσω
Μπλουζα