Ταινίες με αφήγηση - πρόλογο - επίλογο

Επιλογος με τους Αννα Καλουτα και Βασιλη Μαλουχο στην ταινια "Ενας μαγκας που δεν πατησε το τρενο" / "Ο κοντος και οι μνηστηρες",ο ΒΜ διαμαρτυρεται που τελειωνει ετσι η ταινια

ΒΜ: ΔΙΑΦΩΝΩ,ΔΙΑΦΩΝΩ,ΔΙΑΦΩΝΩ

ΑΚ:Να αφησεις τις διαφωνιες και να φυγεις απ το πλανο γιατι η ταινια τελειωσε,ΤΕΛΟΣ

ΒΜ:Γι αυτο διαφωνω,θελω το σκηνοθετη

ΑΚ: Μ,τι τον θες το σκηνοθετη;

ΒΜ:Ειναι δυνατον να τελειωνει η ταινια χωρις εμενα;

ΑΚ:Βρε αφου εχεις ξυρισει το μουστακι σου..

ΒΜ:Ε,και λοιπον;

ΑΚ:Τι και λοιπον;κοιταχτε σας παρακαλω πολυ,ειναι δυνατον να τελειωνει η ταινια μ αυτα τα μουτρα,μ αυτη τη μουρη;γι αυτο ειπαμε χρυσε μου να βαλουμε για τελος κατι πιο ευθυμο,πιο ζωντανο,πιο μοντερνο για τελος

ΒΜ:Μαλιστα..και πιο ειναι το πιο ευχαριστο,το πιο ζωντανο και το πιο μοντερνο;που χορεψες εσυ;

ΑΚ:Ναι,γιατι δε σ αρεσα;

ΒΜ:Οχι

ΑΚ:Οχια να σε φαει

ΒΜ:Καταφερες το σκηνοθετη ν αλλαξει την ταινια για να χορεψεις εσυ!

ΑΚ:Α..εγω;βρε εγω σε ολη μου τη ζωη χορευω

ΒΜ:Ενταξει χορευεις..ασε με λοιπον μια φορα να χορεψω κι εγω

ΑΚ:Τι να χορεψεις βρε;πρωτα πρωτα ξερεις χορο;

ΒΜ:Μαεστρο παμε

ΑΚ:Αστο,αστο το κολπο το ξερουμε..μας το πανε κι αλλοι,μας το πε ο Ριζος

ΒΜ:Μωρε θα χορεψω εγω και λεγε εσυ

ΑΜ:Οχι,δε θα χορεψεις εδω περα!να πας να χορεψεις στο σπιτι σου γιατι ειπαμε:η ταινια τελειωσε!!ΤΕΛΟΣ!!

a.JPG
 
Στην ταινία "το ποιο γρήγορο μπουζούκι" υπάρχει αφηγητής (νομίζω ότι πρόκειται για τον Φιλήμων Μεθυμάκη)
 
αφηγητης στη βιντεοταινια "Ο γυναικοκατακτητης" / "Ματακιας και βρωμοστομος" :

[video=youtube;o3vWf-2X0PY]https://www.youtube.com/watch?v=o3vWf-2X0PY

αναγνωριζετε τη φωνη του ηθοποιου;
 
στην ταινια "Ο τριτος δρομος" ο Ανδρεας Φιλιππιδης ειναι και αφηγητης αλλά και συμμετεχει
 
στην ταινια "Μαυρη γη" αφηγητης πρεπει να ειναι ο Μανος Κατρακης
 
επιλογος απ το Νικο Σταυριδη στην ταινια "ο χαζομπαμπας" :"μπαμπας και σκληρος δε γινεται..ολοι χαζομπαμπαδες ειμαστε ναι,κι εγω χαζομπαμπας ειμαι κι εσυ κυριε,ναι σ εσενα το λεω που κρυβεσαι πισω απ τον κυριο,χαζομπαμπας εισαι κι εσυ,κι εσυ,κι εσυ κι ολοι μας στον κοσμο αυτο τον αβολο ( ; ) κι απο καμαρι για τους γιους:κορόιδα στο τετραγωνο!μπάι μπάι"

2.JPG
 
επιλογος στην ταινια "τα κορόιδα η βαλιτσα μου κι εγω" : ο Φραγκισκος Μανελλης λεει "τι συμβαινει; κι εσεις τα λεφτα μου θελετε; παρτε τα"!

tak..JPG
 
στην ταινια "η νεράιδα της Μανης" αφηγητης ειναι ο Λιακος Χριστογιαννοπουλος
 
στην ταινια "να ζησουν τα φτωχοπαιδα" ο Ορεστης Λασκος που ειναι και σκηνοθετης της ταινιας κανει την αφηγηση (στην αρχη μονο) αλλά και τον επιλογο

"Κυριες μου και κυριοι,εδω σας ομιλει ο σκηνοθετης της ταινιας αυτης.Αυτη τη στιγμη βρισκομαι σ ενα λοφο και βλεπω απο ψηλα την ομορφη Αθηνα μας,την Αθηνα με τις πολυκατοικιες και τα φτωχοσπιτα,τις λεωφορους και τα στενοσοκακα,την Αθηνα με τα τοσα δραματα και τις τοσες κωμωδιες.Εγω για θεμα της ταινιας μου αυτης διαλεξα μια κωμωδια της κι επειδη σε καθε ελληνικη ταινια απαραιτητως πρεπει να φανει και λιγη Ακροπολις για να μη σας ταλαιπωρουμε αργοτερα σας την παρουσιαζουμε απο την αρχη..Να και η Ακροπολις!τι θαυμα στ αληθεια που ειναι..λοιπον ειναι περιεργο καθε φορα που μιλαει κανεις για την Ακροπολη ο νους του παει αμεσως στο Μιμικο και τη Μαιρη.Θα σας δειξουμε λοιπον κι εμεις εναν συγχρονο "Μιμικο" και μια "Μαιρη".. μα τι διαολο συμβαινει; η "Μαιρη" ψηλοτερη απ το "Μιμικο";πώς γινεται αυτο;α,ξεχασα..τα ετερωνυμα ελκονται,αυτο ειναι... " κλπ κλπ ακολουθει μικρος διαλογος σκηνοθετη-Κωστα Χατζηχρηστου-Μπεατας Ασημακοπουλου
 
στην ταινια "μανα κανε κουραγιο" αν δεν κανω λαθος αφηγητης ειναι ο Αντρεας Μπαρκουλης
 
στην ταινια "αγωνας χωρις τελος" αφηγητης ειναι ο Μακης Ρευματας ο οποιος συμμετεχει κιολας
 
Στα κίτρινα γάντια ο Σταυρίδης κλείνει την ταινία απευθυνόμενος στο κοινό. Κάτι ανάλογο και στο νυμφίο ανύμφευτο με το Γκιωνάκη και στη Ρένα οφσάιντ με Τσιβιλίκα και Βλαχοπούλου.
 
Υστερα απο τρια χρονια δινω την απαντηση στο ερωτημα περι της γυναικειας φωνης, το οποιο ετεθη στα ποστ 62 και 64.

Αργησα λιγο, αλλα μολις τωρα υπεπεσε στην αντιληψη μου. :)

Προκειται λοιπον για την ηθοποιο Ρενα Γαλανη.
 
bambinella 100 είπε:
Υστερα απο τρια χρονια δινω την απαντηση στο ερωτημα περι της γυναικειας φωνης, το οποιο ετεθη στα ποστ 62 και 64.Αργησα λιγο, αλλα μολις τωρα υπεπεσε στην αντιληψη μου. :)

Προκειται λοιπον για την ηθοποιο Ρενα Γαλανη.

ευχαριστω ΒΒ :flower:

ουτε που σκεφτηκα οτι θα μπορουσε να ειναι αυτη η αφηγητρια
 
Επιλογος του Φραγκισκου Μανελλη στην ταινια "ο φακιρης Σταματης Κοκκορας" :

1.JPG

"Ασφαλως θα αναρωτιεστε τι απεγιναν οι φιλοι μας..σας λεω εκ των προτερων οτι ζουν αρμονικα κι ευτυχισμενοι οπως ολα τα σημερινα αντρογυνα

2.JPG

ερωτηση του κοινου: κι ο μιστερ Τζον;

απαντηση ΦΜ:"Αμεσως θα τον εχετε μπροστα σας.4.JPG

Απολαμβανει τον ηλιο της πατριδος..

Α,ξεχασα για το μπαρμπα-Δημο5.JPG : παντρεψε την κορη του μ ενα θαυμασιο νεο και τωρα ζει στο ανετο διαμερισματακι απολαμβανοντας τον καθαρο αερα και την ησυχια της πολεως

6.JPG δεν ειναι τιποτα.. αρωματα της εποχης.."

ερωτηση του κοινου: κι ο Σταματης Κοκκορας;

ΦΜ : "μπατιρης εγεννηθηκε φακιρης θα πεθανει 7.JPG

και τωρα κυριες και κυριοι ο Σταματης Κοκκορας ο μεγαλος φακιρης εχει ενα δωρο για σας: κυριες και κυριοι οσοι απ τους θεατας εχουν ασπρα μαντηλια9.JPG

γεια σας και του χρονου"

8.JPG
 
Γενικά σε πολλές ταινίες υπήρχε η αφήγηση στην αρχή της ταινίας.Στις πιο πολλές νομίζω ο Ξενίδης ήταν
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και στη ταινία Όταν η Πόλις πεθαίνει (1969), υπάρχει αφηγητής.
 
Πίσω
Μπλουζα