Ταινίες '60 vs '85


Το ιδιο πραγμα λεμε εσυ κι εγω, 1@foutix[/USER]

Aκριβως επειδη οι παλιες ταινιες απειχαν ελαχιστα χρονικα απο τα θεατρικα εργα, η επιτυχια των ταινιων ηταν αναμενομενη. Οταν η χρονικη αποσταση μεγαλωσε και οι εποχες αλλαξαν, τοτε αλλαξε μαζι και ποιοτητα. Το θεμα δεν ειναι λοιπον αν πισω απο μια ταινια υπηρχε η βαση ενος θεατρικου εργου, αλλα το οτι αλλαξαν τα ηθη.

Και η μεγαλυτερη αλλαγη των ηθων επηλθε με τη σεξουαλικη απελευθερωση.

 
Τρείς κούκλες και εγώ (1960)...ήδη πριν το 2000 θεωρούνταν παρωχημένο. Αντίθετα το "τρελός είμαι οτι θέλω κάνω" (1984) δείχνει ακόμα σύγχρονο... 
 
Τρείς κούκλες και εγώ (1960)...ήδη πριν το 2000 θεωρούνταν παρωχημένο. Αντίθετα το "τρελός είμαι οτι θέλω κάνω" (1984) δείχνει ακόμα σύγχρονο... 
Όλα είναι σχετικά και το τι θεωρεί ο καθένας "σύγχρονο" είναι μεγάλη συζήτηση. Πάντως, εγώ έχω δει το "Τρεις κούκλες κι εγώ" τουλάχιστον πέντε φορές. Το "Τρελός είμαι, ό,τι θέλω κάνω" δεν άντεξα ούτε μια φορά να το δω ολόκληρο. Περί ορέξεως...
 
Το σύγχρονο έγκειται στο οτι πολλά από τα περιστατικά της ταινίας και γενικότερα η όλη κουλτούρα που αποπνέει, είναι κοντά στη σημερινή εποχή. Το όλο θέμα δεν είχε σκοπό την κριτική και ποίας περιόδου ταινίες θεωρούνται καλύτερες, αλλά στο γιατί υπάρχουν μεγάλες διαφορές από τις ταινίες πριν του 65 με το σήμερα. 
 
Πίσω
Μπλουζα