Ταινίες Disney

Hachiko

Retro Member
Joined
14 Φεβ 2008
Μηνύματα
168
Αντιδράσεις
8
Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί δεν είμαι απόλυτα σίγουρη ότι το έχετε συζητήσει κάπου. Αν δεν έπρεπε να το ανοίξω ζητώ συγνώμη και οι διαχειριστές ας το σβήσουν αν χρειαστεί.

Θα ήθελα να πω για ορισμένες από τις ταινίες Disney, που έβλεπα όταν ήμουν μικρή και τις θυμάμαι ακόμα με μεγάλη νοσταλγία.

Η πάπια με τα χρυσά αυγά.

Ο θάνατος του Μαυρογένη.

Απίστευτη Παρασκευή.

Επιστροφή στο μαγεμένο βουνό.

Και άλλες πολλές που δεν τις θυμάμαι τώρα...

Πείτε κι εσείς ;)
 
Μάλλον σε κανέναν δεν άρεσαν αυτές οι ταινίες τελικά...

Κρίμα και είχα δει τόσες πολλές εκείνη την εποχή.
 
Μικρός είχα δει πολλές ταινίες της Dinsey. Τώρα ειλικρινά δεν θυμάμαι καμία! Πάντως ένα πολύ καλό αρχείο με όλες τις παλιές ταινίες της Disney υπάρχει εδώ:

http://disney.go.com/vault/archives/movies_ai.html
 
Μήπως εννοείς "Ο θησαυρός του Μαυρογένη" αντί για το "Ο θάνατος του Μαυρογένη";
 
Πιστεύω ότι εννοεί το "Blackbeard's Ghost" (το φάντασμα του Μαυρογένη) με τον καταπληκτικό Πίτερ Ουστίνοφ.

Άλλες πολύ καλές κλασικές ταινίες Disney:

-Bedknobs & Broomsticks

-Song of the South

-Pete's Dragon

-Polyanna

-So Dear to my heart
 
filmmusic είπε:
Άλλες πολύ καλές κλασικές ταινίες Disney:

-Bedknobs & Broomsticks

-Song of the South

-Pete's Dragon

-Polyanna

-So Dear to my heart
Το trailer της ταινίας Pete's Dragon:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ όμορφο trailer είχε. Θυμάμαι την είχα δει την ταινία, αλλα μόνο ελάχιστα σημεία είναι που θυμάμαι πλέον!!!
 
Ένα video από την ταινία Blackbeards Ghost (Το φάντασμα του Μαυρογένη στα ελληνικά)

. Αυτή την ταινία εννοούσα πιο πάνω απλά έκανα λάθος στον τίτλο

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αν και υπάρχει θέμα για χριστουγεννιάτικες ταινίες, ξέρει μήπως κανείς καμιά καλή χριστουγεννιάτικη Disney live action, ή που να περιέχει μεγάλο κομμάτι που να εκτυλίσσεται τα Χριστούγεννα;

Σαν αυτές τις παλιές κλασικές;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω από μικρός την αρρώστια με τις ταινίες της Ντίσνευ και τα ανιμέ (έχω τεράστια συλλογή από ταινίες της Ντίσνευ και αυξάνεται συνεχώς) Oι αγαπημένες μου είναι:

Σταχτοπούτα (Rodgers and Hammerstein's Cinderella)

Αγάπη μου Συρρίκνωσα τα Παιδιά μας

Χόκους Πόκους: Οι Τρεις Μάγισσες

Ποιος Παγίδεψε τον Ρότζερ Ράμπιτ

Οικογένεια Ελβετών Ροβινσώνων

Κάποια Μαγικά Χριστούγεννα

Επισκέπτης από το Διάστημα

Ο Μικρός Μεγαλοπόδαρος

Το Λιοντάρι της Αφρικής

Το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι

Οι Τρεις Σωματοφύλακες

Άγγελοι στο Γήπεδο

Ο Ασπροδόντης

Φλάμπερ

Τσιτάχ

Γενικά μ'αρέσουν σχεδόν όλες οι ταινίες! Και τα κινούμενα σχέδια της Ντίσνευ είναι όλα απίστευτα :D
 
Ενα βιντεακι που μας δειχνει την δουλεια που ριχναν στην Disney πριν ερθει η pixar και τα computers στο animation.

 
Aardvark είπε:
Ενα βιντεακι που μας δειχνει την δουλεια που ριχναν στην Disney πριν ερθει η pixar και τα computers στο animation.

πολυ ωραιο το βιντεο!!

η Hayley Mills ηταν πρωταγωνιστρια σε αρκετες ταινιες της Ντισνευ:

the parent tramp1 και 2

Pollyanna

that darn cat

summer magic

τα παιδια του πλοιαρχου Γκραντ

(δε θυμαμαι αλλες)

μικρο αποσπασμα απ την ταινια "the parent tramp1"

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αρκετές σκηνές από τις πιο δημοφιλείς ταινίες κινουμένων σχεδίων της εταιρείας,


όπως η «Ωραία Κοιμωμένη»,οι «Αριστόγατες» και ο «Ρομπέν των Δασών»



είναι πανομοιότυπες μεταξύ τους.


Ένα νέο βίντεο που κάνει τον γύρο του Ίντερνετ θέτει υπό αμφισβήτηση την πρωτοτυπία των αγαπημένων ταινιών

της Disney που σημάδεψαν τα παιδικά μας χρόνια και πλέον θεωρούνται κλασικές.

Walt Disney Recycled Animation Scenes #1



Όπως αποδεικνύει το βίντεο, αρκετές σκηνές από τις πιο δημοφιλείς ταινίες κινουμένων σχεδίων της εταιρείας,

όπως η «Ωραία Κοιμωμένη», οι «Αριστόγατες» και ο «Ρομπέν των Δασών» είναι πανομοιότυπες μεταξύ τους.

Όπως φαίνεται, οι animator της Disney συνήθιζαν για λόγους οικονομίας να «ανακυκλώνουν»

παλαιότερες σκηνές χρησιμοποιώντας την τεχνική της ροτοσκόπησης.

Τις εποχές που η δημιουργία ενός καρτούν απαιτούσε πολλές ώρες δουλειάς από μία μεγάλη ομάδα σχεδιαστών,

η Disney επέλεγε συχνά να «κλέψει» την κίνηση από παλαιότερες ταινίες, σχεδιάζοντας «από πάνω» τα πρόσωπα των νέων ηρώων της.

Πηγη
 
Xαριτωμενο το βιντεακι μονο που και τo ιδιο δεν πρωτοτυπει καθολου μιας και δε μας λεει ουτε κατι καινουριο ουτε και κατι αποκαλυπτικο. Ο,τι αναφερει κυκλοφορει στο ιντερνετ απο το 1996 που πρωτοαρχισα να "σερφαρω". Ειδικα ο χορος στο Beauty and the Beast που ειναι ανακυκλωμενος απο το Sleeping Beauty ειναι κατι που ακομα κι εγω ειχα προσεξει (κι αργοτερα επαληθευσα απο το ιντερνετ). Οπως ειχα επισης προσεξει (κι αργοτερα επαληθευσα απο το ιντερνετ) την ομοιοτητα χαρακτηρων οταν ειναι σχεδιασμενοι απο τους ιδιους animators

Π.χ. Σκαρ και Τζαφαρ (ιδιο κρανιο και γενακι με τη διαφορα οτι ο Andrew Deja εβαλε στον Σκαρ και χαιτη )

http://isangsimaronbatis.deviantart.com/art/Jafar-and-Scar-Comparison-377346853

και Σιμπα και Ολιβερ (Mark Henn)

http://lionking.wikia.com/wiki/File:Cub_Simba_Clipart.png

http://disneyanimals.wikia.com/wiki/Oliver

Και πραγματικα δε βλεπω και που ειναι το προβλημα οταν:

1) πολλες απο αυτες τις ταινιες ηταν αμφιβολο αν θα εβγαζαν τα λεφτα τους και καποιες απο αυτες πραγματι οταν πρωτοκυκλοφορησαν δεν εκαναν παταγο στο box-office . Οποιοσδηποτε καταλαβαινει στο ελαχιστο την αξια του χρηματος και εχει να πληρωσει καλλιτεχνες στη εταιρεια θα κοιταξει να κανει οικονομια οπως μπορει.

2) Η ανακυκλωση σκηνων δε χαλουσε την ταινια. Απο τη στιγμη που η ανακυκλωμενη σκηνη εδειχνε εξισου καλη στην οθονη οσο και το συνολικο αποτελεσμα της ταινιας προσωπικα το εγκρινω μιας και τα λεφτα κατα πασα πιθανοτητα τα επενδυσαν ωστε να βελτιωσουν αλλες πτυχες της ταινιας (η για να βγαλουν μια δεκαρα παραπανω οι συντελεστες αλλα σε οποιαδηποτε περιπτωση χρησιμοποιηθηκαν καλυτερα απο το να ξανασχεδιαζουν πεντε λεπτα χορευτικων κινησεων).

3) Οι ανακυκλωμενες σκηνες ηταν απο δικες τους ταινιες και το να κλεβει κανεις απο τον εαυτο του μετα βιας θεωρειται κλοπη.

4) Αnimation studios ανα τον κοσμο εχουν βασιστει στο να ανακυκλωνουν ειτε σχεδια χαρακτηρων ειτε ολοκληρες σκηνες. Το εχει κανει ο Don Bluth, η WB, η Dreamworks , οι Ρωσοι animators και οι Γιαπωνεζοι και Κορεατες animators ανεκαθεν .Κι οταν δε αρκουν αυτα, χρησιμοποιουν την πιο φτηνη επιλογη του rotoscoping . Kι οταν ξεπεραστει κατα πολυ ο προυπολογισμος γεμιζουν ειτε την ταινια ειτε επεισοδεια της σειρας με το να παιζουν ξανα και ξανα την ιδια σκηνη ( αν ειναι μαλιστα flashback ποιος τη χαρη τους ) Οποιος εχει δει τη σειρα Street Fighter V ξερει ακριβως τι εννοω.

4) Εμεις εδω στη Ελλαδα εχουμε μεγαλωσει με ταινιες της Finos Films που ανακυκλωνε η μια την αλλη. Οπως επισης ειχαμε βαρεθει να ακουμε λεξη προς λεξη του ιδιους διαλογους απο ανακυκλωμενα επεισοδεια στις σειρες Ρετιρε, Μικρομεσαιοι και Οδος Ανθεων. Και πιο προσφατα επεισοδεια του Safe Sex που ειναι ρημεηκ επεισοδειων απο τις Tρεις Xαριτες. Μπροστα σε αυτα πιστευω οι πιο πολλοι συμφωνουν πωs λιγα ανακυκλωμενα λεπτα animation για να ολοκληρωθει στην ωρα της μια ταινια ειναι σχεδον αμελητεα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
NorthStar......δεν εχω λογια!!! :sealed:

Καλυψες το θεμα και με το παραπανω..... :bow:
 
Έχεις δίκιο Northstar, και το χειρότερο είναι ότι δεν βρίσκω ταινίες που να με αγγίζουν πλέον, είτε παιδικές είτε κανονικές. Η οι αντιγραφές έπεσαν βροχή η ξέμειναν από έμπνευση.

Είχα σήμερα το lion king καθώς είχα να το δώ από το 2003. Εξαιρετική ταινία.

Αναρωτιέμαι αν τα χρήματα που έδωσα για να φτιάξω το προσωπικό μου σινεμά άξιζαν αλλά από την άλλη έχω επιλογή να παίζω και games άμα θελήσω :p
 
πολύ καλές ταινίες Disney

O βασιλιάς των λιονταριών

Οι Αριστογάτες

Η Λαίδη και ο Αλήτης
 
Οι βιντεοκασέτες που έχω από ταινιών Disney?

​Σταχτοπούτα

και το Νο. 2

Η Ωραία Κοιμωμένη

Χιονάτη

Το Βιβλίο της Ζούγκλας (Μόγλης)

Η Λαίδη και ο Αλήτης

Η Μικρή Γοργόνα

και το Νο. 2, 3, 4

Μουλάν (Η πλέον αγαπημένη μου)

Αλαντίν

Η Πεντάμορφη και το Τέρας

και το Νο 2 και το Νο 3

Οι Αριστόγατες

Ηρακλής

Ο αδελφός μου ο Αρκούδος

Η επιστροφή του Τζαφάρ

Ποκαχόντας

Πινόκιο

Το Σπαθί του Βασιλιά Αρθούρου

Φαντασία Νο 1 και 2

Πήτερ Παν

Χαμένη Ατλαντίδα

Δεινόσαυρος

Ο Βασιλιάς των Λιονταριών (πόσο μου αρέσει ο Μουφάσα)

και το Νο. 2

Η Αλίκη στη χώρα των Θαυμάτων

Ντάμπο

Τα δύο τελευταία τα έχω γράψει εγώ από την τηλεόραση. Τα υπόλοιπα τα έχω αγοράσει.

Τα Νο. 2 και 3 που αναφέρω είναι συνέχειες που βγήκαν μόνο σε βίντεο.

Όταν είμαι στεναχωρημένη, πεσμένη, απογοητευμένη, νευριασμένη βάζω στο βίντεο (ένα που έχουμε και αντέχει ακόμη) μια από αυτές τις ταινίες. Δε ξέρετε πόσο με βοηθάει αυτό. Η εκπληκτική μουσική τους, οι κωμικές σκηνές, ο έρωτας, το παραμύθι. Λίγο με νοιάζει αν κάποιες επαναλαμβάνονται. Είναι τόσο ωραίες, τόσο υπέροχες, που με κάνουν πάντα να ξεχνιέμαι.
 
Πίσω
Μπλουζα