Τα "αξεσουαρ" της Αποκριας!!!

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.787
Μιας και οδευουμε ολοταχως προς την ολοκληρωση των φετινων Αποκρεων και εφοσον ειμαστε ακομα

σε ρυθμους Καρναβαλικους και Μασκαρεματος,ειπα να ανοιξω ενα σχετικο θεματακι!!! :D

Πιστευω τα παρακατω "αξεσουαρ" - οπως λεει και ο τιτλος του θεματος - περασαν απο τα περισσοτερα παιδικα

χερακια οταν ειμασταν πιτσιρικαδες (οχι δηλαδη οτι τωρα δεν ειμαστε... :baby2: ... :p ) μιας και λιγο πολυ ηταν κοινα

σε οποια στολη και να διαλεγαμε....Νιντζα,Καου-Μποϋ,Ιπποτης,Ζορρο κλπ....

Εφτιαξα λοιπον το παρακατω φωτοκολαζ - με οσες φωτο καταφερα να βρω στο ebay - για να τα θυμηθουμε

και να αναπολησουμε χρονια ξενοιαστα,ανεμελα...χωρις σκοτουρες,εννοιες,βασανα και προβληματα!!! :)

Σπαθια,Καπελα,Μασκες,Πιστολια,Μπερτες,Τοξα και οτι αλλο χρησιμοποιουσατε στα Αποκριατικα σας ντυσιματα

θα το παρκαρετε στο παρον θεμα.... ;)

fetch


Δυστυχως δεν καταφερα να βρω αντιστοιχα αξεσουαρ για κοριτσακια... :( ....πραγμα που σημαινει οτι η συζητηση

για το τι αξεσουαρ χρησιμοποιουσαμε,θα μονοπωλειται - εν μερη - μονο απο αγορακια. :D

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι και οι κυριες της ρετροκοινοτητας δεν μπορουν να πουν

την γνωμη τους για το τι αξεσουαρ - και να μας δειξουν εννοειται - χρησιμοποιουσαν στα Αποκριατικα τους ντυσιματα. :flower:

Το τονιζω....

Το θεμα αφορα μονο τα αξεσουαρ των Αποκριατικων Στολων!!!

Για το τι ντυθηκαμε μικροι υπαρχει ηδη θεμα ΕΔΩ !!!

Τα off topic θα τα παιρνει το Ευρηκα!!! :)

Καλη κουβεντουλα ευχομαι και.....

ΚΑΛΕΣ ΑΠΟΚΡΙΕΣ!!!!


t3412.gif
"]
t3412.gif
[/url]

 
Αυτά τα χνουδωτά καου-μπόικα καπέλα με το σήμα του Σερίφη, πράγματι με γυρίζουν πολύ πίσω!!!

Γενικά η φάση "Καου-Μπόης", έπαιζε πολύ τότε!
 
Το σπαθι με την χρυση λαβη και την χουφτα,το ειχα τιμησει δεοντως!!!
smiley-sport012.gif
"]
smiley-sport012.gif
[/url]

Μαλιστα σε καποια φαση μου ειχε ξεχαρβαλωθει η λαβη και προσπαθουσα να την "επαναφερω" με σιλοτειπ και κολλα,ματαια ομως....μια-δυο και τα παιξε εντελως!!! :(
 
Εγώ,μεταξύ άλλων, ειχα μια φάση αυτά τα κατανα για τους νίντζα..Καλή φάση!!

Όπως επίσης και αυτο το γιαταγάνι και αστεράκια για νίντζα..και το τόξο όμως θυμάμαι να έχω..

Γενικά, πέρασαν σχεδόν ολα αυτά απο τα χέρια μου,δεν ειχα θέμα,κι ας μ άρεσε πιο πολύ το νίντζα,παρά το καουμπόικο στιλ..

Α,και παρόλο που ντυνόμουν νίντζα,δεν υπήρχε περίπτωση να μην κρύβω και κάπου πάνω μου για καβάτζα ένα εξάσφαιρο, να βαράω απο απόσταση..χαχαχα!!
 
Λοιπον,αυτο το σετακι με τα οπλα του νιντζα το ειχα παρει πιτσιρικας!!! :D

Θυμαμαι, το ειχε φερει το ψιλικατζιδικο στην γειτονια μας και ηταν σε κουτι -οχι σε καρτελα οπως φαινεται στην φωτο - και

εκανε τοτε (ακομα το θυμαμαι) 1.000 δρχ.!!!! :sealed:

Το τι θεληματα εκανα μεχρι να μαζεψω το χιλιαρικο...δεν λεγετε!!! :precry:

Μολις το μαζεψα πηγα σφαιρα και το εσκασα στο ψιλικατζιδικο.Καμαρι που το πηρα!!!! :rolleyes:

Ειχε μεσα την ιδια κορδελα - οπως φαινεται στην φωτο - για το κεφαλι,ενα μικρο κατανα με την θηκη του,

τα nunchucks,ενα Η' δυο αστερια και ενα kama πιο μεγαλο απο αυτο της φωτο. :)

Το ειχα καταξεσκισει στο παιχνιδι αυτο το σετακι....και μαλιστα οταν καποια στιγμη ,μου ειχε σπασει η αλυσιδα στα nunchucks,

ειχα την φαεινη ιδεα να τα μεγαλωσω σε μηκος βαζοντας κλωστη!!! :diablotin:

Ε ρε κατι "γαλλικα" που ακουσα απο την μανα μου.... :rant: :rant: :takethat: :takethat:....οταν εσπασε η κλωστη

και της προσγειωθηκαν τα nunchucks στο συνθετο με τα γυαλικα!!!! :D :D
 
stayros είπε:
Λοιπον,αυτο το σετακι με τα οπλα του νιντζα το ειχα παρει πιτσιρικας!!! :D
Θυμαμαι, το ειχε φερει το ψιλικατζιδικο στην γειτονια μας και ηταν σε κουτι -οχι σε καρτελα οπως φαινεται στην φωτο - και

εκανε τοτε (ακομα το θυμαμαι) 1.000 δρχ.!!!!

Το ειχα καταξεσκισει στο παιχνιδι αυτο το σετακι....και μαλιστα οταν καποια στιγμη ,μου ειχε σπασει η αλυσιδα στα nunchucks,

ειχα την φαεινη ιδεα να τα μεγαλωσω σε μηκος βαζοντας κλωστη!!! :diablotin:
Τι αναμνήσεις ξεσήκωσες πάλι σήμερα Σταύρο..... Εγώ ντυνόμουν πάντα "Καμπόης" (έτσι το λέγαμε στα '60, χωρίς να ξέρουμε τι ακριβώς σημαίνει η λέξη). Έραβε η μάνα μου ένα σειρήτι στο παντελόνι, ένα πολύχρωμο μαντίλι στο λαιμό, ένα καπέλο μαύρο χάρτινο (όχι πολυτελείας σαν τις εικόνες σου), το πιστόλι σε μια θήκη, μουστάκι από το κάρβουνο που είχε σχηματιστεί στην ξυλόσομπα (ξέρω, καρκινογόνο, αλλά τότε....) και ήσουν έτοιμος.

Το 1968 εμφανίσθηκε το πιστόλι που παραθέτω τις φωτογραφίες του. Ήταν πολύ ωραίο σε σύγκριση με τα"χονδροκομένα" που κυκλοφορούσαν τότε από τσίγκο, μια και ήταν από πλαστικό(!!!!). Μάλιστα άνοιγε με κουμπάκι η θήκη για τη χαρτοταινία των καψουλιών!!!!!!!!!!! Στη λαβή, ανάγλυφος ινδιάνος! Είναι Ελληνικό φυσικά, της ΑLFA. Πήρα το μαύρο, αν και κυκλοφορούσε και σε χρώμα ασημί-μπρούτζινο, το είχε ένας συμμαθητής.

Αγοράσθηκε με την ίδια μέθοδο που περιγράφεις. Πρωτοτύπησα μάλιστα, παίρνοντας σκοινί από την απλώστρα της μάνας μου και κουλουριάζοντάς το το κρέμασα στο πλάι σαν λάσσο Έφτιαξα επίσης από χαρτόνι άστρο σερίφη (δεν υπήρχαν τότε ούτε για δείγμα στην επαρχιακή πόλη που ζούσα), το έβαψα με ασημί χρώμα, που έβαφε η μάνα μου τα διακοσμητικά της ξυλόσομπας, του κόλησα από πίσω μία παραμάνα και.... έτοιμος, ο μοναδικός σερίφης της τάξης στη σχολική γιορτή. Βέβαια ήταν δύσκολο να σχεδιάσεις πεντάστερο αστέρι σαν παιδί, οπότε το έκανα με...2 τρίγωνα, ποιός πρόσεχε τότε λεπτομέρειες.......

Υπήρχαν και άλλα αξεσουάρ (θήκες, άλλα πιστόλια), αλλά η επέλαση της μάνας-terminator.....

Παραθέτω φωτογραφίες από το διασωθέν.

ΚΑΛΕΣ ΑΠΟΚΡΙΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!















4.jpg

6.jpg

5.jpg

2.jpg

7.jpg

1.jpg

3.jpg
 
Δεν ξερω που να πρωτοσταθω...στην περιγραφη σου Η' στο διασωθεν ρετροευρημα!!! :eek:

Τα σεβη μου για πολλοστη φορα.... :bow:
 
Αυτό το σπαθί το έχω ακόμη σε άσπρο όταν ντύθηκα νίντζα για ένα πάρτυ σε κατι γειτονάκια. Φορούσα ολόσωμη στολή και έσκασα διότι φαινόταν μόνο τα μάτια. Επίσης τα καψούλια ήταν πολύ διαδεδομένα σε μεταμφιέσεις όπως καουμπόυδες.
 
Ωραίο θέμα!

  • Τα πιστολάκια με τα κόκκινα καψούλια τα οποία μύριζαν πολύ ωραία όταν έσκαγαν(τα τωρινά ούτε μυρίζουν έτσι ούτε σκάνε τόσο δυνατά) ήταν απαραίτητα
  • Σπαθί rapier είχα κι εγώ αλλά με ασημένια λαβή και από μαύρο πλαστικό.
  • Τη χρονιά αφού βγήκε το Καράτε Κιντ 2 βγήκαν πλαστικά τυμπανάκια σαν αυτό που είχε ο Ντάνιελ-σαν
  • Την ίδια χρονιά στα αποκριάτικα είχαμε βρει τα εκτινασσόμενα σφουγγαρένια παγωτά
  • Κάποια στιγμή το 89-90 βγήκαν κάτι δαντελωτές μάσκες(γαλάζιες και ροζ). Δεδομένου ότι μέχρι τότε οι περισσότερες ήταν ή μαύρες ή μεταλλιζέ χαρτονένιες, αυτές ήταν το αντικείμενο του πόθου.
  • Το πιο συνηθισμένο αξεσουάρ για τα κορίτσια ήταν τα καπέλα. Οι στολές μας έρχονταν με καπέλα, αλλά μπορούσες να πάρεις και άλλα τα οποία διέφεραν λίγο από αυτά των στολών. Για παράδειγμα η (κλασσική) στολή "βασίλισσα της νύχτας" είχε ένα μπλε καπέλο σε σχήμα κώνου με χρυσό στη βάση, αστέρια κι ένα μισοφέγγαρο κολλημένα πάνω του και από την κορυφή του κώνου έβγαινε ένα βέλο από λευκό τούλι. Το ίδιο ακριβώς καπέλο αλλά χωρίς το βέλο μπορούσες να το πάρεις χωριστά απ'τη στολή.
 
Πίσω
Μπλουζα