Τα δυο πόδια σε ένα παπούτσι (1969)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.316
Αντιδράσεις
6.272
Τα δυο πόδια σε ένα παπούτσι (1969)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%B1_%CE%B4%CF%85%CE%BF_%CF%80%CF%8C%CE%B4%CE%B9%CE%B1_%CF%83%27_%CE%AD%CE%BD%CE%B1..._%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%8D%CF%84%CF%83%CE%B9!

Κωμωδία σε σκηνοθεσία Ερρίκου Ανδρέου, με τους Νόρα Βαλσάμη, Λάκη Κομνηνό, Παύλο Λιάρο, Γιούλη Σταμουλάκη, Νίκο Τσούκα, Μαρία Μπονέλου, Θανάση Παπαδόπουλο και άλλους ηθοποιούς.

Η Μάρω (Νόρα Βαλσάμη),μια κοπέλα από την επαρχία, πιάνει δουλειά ως δακτυλογράφος σε μια επιχείρηση, όπου γνωρίζει την αντιπάθεια του Γιώργου (Λάκης Κομνηνός), του γιου του εργοδότη της, εξαιτίας της αδεξιότητας και του ντεμοντέ ντυσίματός της. Με τη βοήθεια της φίλης και συγκατοίκου της Σίσσυς (Γιούλη Σταμουλάκη), η Μάρω μεταμορφώνεται σε μια γοητευτική και μοντέρνα κοπέλα, αλλά ο Γιώργος συνεχίζει να την περιφρονεί. Οι δυο κοπέλες, απογοητευμένες, χρησιμοποιούν τεχνάσματα για να τον κάνουν να προσέξει τη Μάρω και να παρατήσει τη φίλη του Αλέκα (Μαρία Μπονέλου). Όταν ο Γιώργος προσέχει επιτέλους τη Μάρω, εκέινη του ανταποδίδει την περιφρονητική συμπεριφορά, αλλά όλα ξεχνιούνται με το γάμο...

Η Νόρα Βαλσάμη στον πρώτο πρωταγωνιστικό της ρόλο και ιδιαίτερα σημαντική ταινία αφού στα γυρίσματα θα γνωρίσει το σκηνοθέτη Ερρίκο Ανδρέου, το σύζυγό της μέχρι σήμερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για άγνωστο λόγο οι φωνές των Λάκη Κομνηνού και Παύλου Λιάρου στην ταινία αυτή είναι ντουμπλαρισμένες. Νομίζω μάλιστα πως η "φωνή" του Λάκη Κομνηνού είναι ο Αλέκος Αλεξανδράκης!
 
Ετσι ακριβως tonytony. Και ο Παυλος Λιαρος ντουμπλαριστηκε απο τον Αλεκο Τζανετακο!
 
Δύο αυθεντικές φωτογραφίες από την ταινία

 


217.jpg
217.jpg

216.jpg
216.jpg
 
Πολυ ωραια ταινια αλλα δεν μου αρεσουν οι ντουμπλαρισμενες φωνες των Λακη Κομνηνου και Παυλου Λιαρου απο τους Αλεκο Αλεξανδρακη και Αλεκο Τζανετακο αντιστοιχα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μπραβο αντωνη για το δελτιο τυπου της εποχης

ειναι αρκετα καλη ταινια και συμφωνω και εγω οτι με χαλανε οι ντουμπλαρισμενες φωνες των κομνηνου-λιαρου

αυτο το ντουμπλαρισμα εγινε για πρωτη φορα απο την φινος ,για τεχνικους λογους.ηταν αντιθετος ο φινος σαυτο
 
Άπαιχτο το δελτίο τύπου και το φωτογραφικό υλικό, αλλά αυτό έχω αρχίσει και το συνηθίζω. Θυμάμαι την έκπληξή μου όταν είχα δει την ταινία πρώτη φορά πριν πάρα πολλά χρόνια. Δεν μπορούσα να καταλάβω στην αρχή τι με ξενίζει. Όταν συνειδητοποίησα ότι ακούω τον Αλεξανδράκη και τον Τζανετάκο και έβλεπα τον Κομνηνό και τον Λιάρο, έμεινα άφωνη. Περίεργο πράγμα πάντως. Τέτοια ατοπήματα δεν ήταν σύνηθες στη Finos Film. Και ειδικά με δυο φωνές τόσο αναγνωρίσιμες.
 
TZELASO είπε:
Άπαιχτο το δελτίο τύπου και το φωτογραφικό υλικό, αλλά αυτό έχω αρχίσει και το συνηθίζω. Θυμάμαι την έκπληξή μου όταν είχα δει την ταινία πρώτη φορά πριν πάρα πολλά χρόνια. Δεν μπορούσα να καταλάβω στην αρχή τι με ξενίζει. Όταν συνειδητοποίησα ότι ακούω τον Αλεξανδράκη και τον Τζανετάκο και έβλεπα τον Κομνηνό και τον Λιάρο, έμεινα άφωνη. Περίεργο πράγμα πάντως. Τέτοια ατοπήματα δεν ήταν σύνηθες στη Finos Film. Και ειδικά με δυο φωνές τόσο αναγνωρίσιμες.
μα δεν το εκαναν "κρυφα" ας πουμε ,δεν αφηναν το κοινο να πιστευει οτι η φωνη του αλεξανδρακη ειναι του κομνηνου

ηταν γνωστο .ειναι σαφως αποτυχημενο εγχειρημα βεβαια και γυατο δεν ξαναγινε
 
elsint17 είπε:
μα δεν το εκαναν "κρυφα" ας πουμε ,δεν αφηναν το κοινο να πιστευει οτι η φωνη του αλεξανδρακη ειναι του κομνηνου

ηταν γνωστο .ειναι σαφως αποτυχημενο εγχειρημα βεβαια και γυατο δεν ξαναγινε[/quote​

Καλά, εννοείται ότι δεν ήταν κρυφό. Υπήρχε ποτέ περίπτωση κανείς να μπερδέψει αυτές τις φωνές? Απλώς αναρωτιέμαι πώς έγινε αυτό. Μάλλον καλύτερα, γιατί έγινε. Ποιος ξέρει.
 
TZELASO είπε:
elsint17 είπε:
μα δεν το εκαναν "κρυφα" ας πουμε ,δεν αφηναν το κοινο να πιστευει οτι η φωνη του αλεξανδρακη ειναι του κομνηνου

ηταν γνωστο .ειναι σαφως αποτυχημενο εγχειρημα βεβαια και γυατο δεν ξαναγινε[/quote​

Καλά, εννοείται ότι δεν ήταν κρυφό. Υπήρχε ποτέ περίπτωση κανείς να μπερδέψει αυτές τις φωνές? Απλώς αναρωτιέμαι πώς έγινε αυτό. Μάλλον καλύτερα, γιατί έγινε. Ποιος ξέρει.
το εχω διαβασει το γιατι εγινε αλλα δεν μπορω να θυμηθω,νομιζω παντως ηταν τεχνικο θεμα
 
TZELASO είπε:
Θυμάμαι την έκπληξή μου όταν είχα δει την ταινία πρώτη φορά πριν πάρα πολλά χρόνια. Δεν μπορούσα να καταλάβω στην αρχή τι με ξενίζει. Όταν συνειδητοποίησα ότι ακούω τον Αλεξανδράκη και τον Τζανετάκο και έβλεπα τον Κομνηνό και τον Λιάρο, έμεινα άφωνη. Περίεργο πράγμα πάντως. Τέτοια ατοπήματα δεν ήταν σύνηθες στη Finos Film. Και ειδικά με δυο φωνές τόσο αναγνωρίσιμες.
elsint17 είπε:
μα δεν το εκαναν "κρυφα" ας πουμε ,δεν αφηναν το κοινο να πιστευει οτι η φωνη του αλεξανδρακη ειναι του κομνηνου

ηταν γνωστο .ειναι σαφως αποτυχημενο εγχειρημα βεβαια και γυατο δεν ξαναγινε
Και στο "Έκλεψα τη γυναίκα μου(1964)" δεν είχαν ντουμπλάρει την φωνή του πρωταγωνιστή Σ.Παράβα(με του Β.Μαυρομάτη αν δεν κάνω κάποιο λάθος) ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Και στο "Έκλεψα τη γυναίκα μου(1964)" δεν είχαν ντουμπλάρει την φωνή του πρωταγωνιστή Σ.Παράβα(με του Β.Μαυρομάτη αν δεν κάνω κάποιο λάθος) ?
Αυτό πάλι δεν το ήξερα γιατί δεν έχω δει την ταινία ή ίσως να την είχα δει πριν πολλά χρόνια, και δεν το θυμάμαι.
 




Αν δεν κάνω κάποιο λάθος δεν είναι η Αλέκα Παραμερίτου (την οποία θυμόμαστε οι περισσότεροι ως την ανιψιά του Κωνσταντάρα στον "Καπετάν φάντη μπαστούνι (1968 )"

apanameritou.jpg

apanameritou2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
TZELASO είπε:
Αυτό πάλι δεν το ήξερα γιατί δεν έχω δει την ταινία ή ίσως να την είχα δει πριν πολλά χρόνια, και δεν το θυμάμαι.
δεν εχει ξαναγινει σε ταινια παραγωγης της φινος φιλμ επειδη ο φινος ηταν αντιθετος οχι γενικα στον ελληνικο κινηματογραφο
 
Είδα την ταινία πρόσφατα, δεν την είχα ξαναδεί! Οι ντουμπλαρισμένες φωνές μου ήχησαν πολύ περίεργα, γιατί όλοι οι ηθοποιοί είναι γνωστοί και οι φωνές τους εξαιρετικά χαρακτηριστικές. Η Βαλσάμη είναι μια κούκλα.
 
Πίσω
Μπλουζα