Τα καλύτερα Console Only FPS games

Leon

RetroNuts!
Joined
27 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.119
Αντιδράσεις
1.038
Το Rock, Paper, Shotgun έβγαλε μια λίστα με τα καλύτερα 50 FPS games για PC. To είδος είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τους υπολογιστές και φυσικά ο μόνος ορθολογικός τρόπος να τα παίξεις είναι με mouse/keyboard. Αλλά δυστυχώς κάποιες παιχνιδάρες βγήκαν μόνο για κονσόλες και έπρεπε να "παλέψουμε" με αυτά τα καταραμένα joypad για να τα παίξουμε. :p Οπότε ας γράψουμε για παιχνίδια που βγήκαν αποκλειστικά για κονσόλες και δεν τα χαρήκαμε ποτέ στο PC. Τα δικά μου top παιχνίδια:

10) Immercenary για 3DO. Μεγάλη "καλτίλα" και μάλλον υπερβολικά φιλόδοξο για τις δυνατότητες του μηχανήματος αλλά και για την εποχή του.

 
Και εγω ελεγα οτι ψιλοταιριαζαμε στα gaming γουστα μας XAXAXAXAXAXAXA

Μου κανει εντυπωση που δεν βλεπω Halo(s) [οι PC εκδοσεις εγιναν μετα, περασαν και δεν ακουμπησαν], Exhumed, Condemned, UC2 Liandri Conflict, Riddick (η PC εκδοση βγηκε μετα την επιτυχια στο ΧΒΟΧ νομιζω)

Επισης το Timesplitters 2 θα το χρεωνα στο ΧΒΟΧ ως καλυτερη εκδοση

Φαντασου παντως το Outrigger με δυο αναλογικους...
 
Μα...Όσα ανέφερες έχουν βγει για PC έστω και αργά. Πχ Ήθελα να βάλω το Exhumed αλλά είδα ότι τελικά είχε έκδοση για PC, πράγμα που δεν γνώριζα. Halo 1, 2 βγήκαν για PC και από εκεί και πέρα δεν έχω άποψη γιατί από την εποχή PS3/X360 απλά παράτησα την προσπάθεια ενασχόλησης με FPS στις κονσόλες. Με τα Unreal Championship δεν έχω ασχοληθεί αφού έπαιζα τα Tournament στο PC. :p

Timesplitters 2 θα συμφωνήσω ότι η έκδοση για Xbox είναι καλύτερη αλλά το είχα παίξει τότε σε PS2 και επίσης προσπάθησα να βάλω ένα από κάθε format (εκτός από το N64 λόγω Rare).
 
Αχα...καταλαβα...λεω και εγω...δεν εβαλε ο Leon κανα Halo στη λιστα...
 
Περι της λιστας της σελιδας διαφωνω σε τοσα πολλα οπου σηκωνει τεραστια διαφορετικη συζητηση. Συνοπτικα, φαινεται να την εγραψε καποιος που πρωτο του παιχνιδι ηταν το call of battlefield η πως στο καλο λεγεται και δεν εχει την παραμικρη ιδεα για το τι διαμαντια και παιχνιδαρες υπηρξανε δεκα χρονια και βγαλε πριν απο αυτες τις χαζοσειρες.

Τωρα, περι κονσολοshooters, τρανο παραδειγμα πιστευω πως ειναι το disruptor για το ps1. Μιλαμε για μια φοβερη παραγωγη, οπου αν και δεν ειχανε πεσει πολλα εκατομμυρια πανω του, κανανε απιστευτη δουλεια. Χαρακτηριστηκα θυμαμαι ακομα μια παρεα καμμενων FPSαδικων, οπου εκθιαζαν το ποσο φοβερος και τρομερος τιτλος ηταν, οπου "αναγκαστηκαν" γιαυτον να αγορασουν κονσολα για να παιξουν FPS, κατι σε παγκοσμια κλιματα ανηκουστο για τους κατοχους υπολογιστων.

Μεχρι να κυκλοφορησει το Goldeneye φυσικα!

Ιδου λοιπον το υπεροχο Disruptor!

 
Εγώ πάντως ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι στο καλό έχει πια αυτό το Alien VS Predator στο Jaguar και όλοι το θεωρούν ως το καλύτερο παιχνίδι του. Το Doom port το οποίο υπάρχει στην ίδια κονσόλα είναι πολύ, ΠΟΛΥ ανώτερο από αυτό, τεχνολογικά τουλάχιστον.

Το AVP είναι απλά λίγο πιο εξελιγμένο από το Wolfenstein 3D με απλούς διαδρόμους και τετραγωνισμένα δωμάτια, δεν υπάρχει δηλαδή η αρχιτεκτονική του Doom. Το μόνο που έχει να δείξει σε σχέση με το Wolf3D είναι textures στα ταβάνια και τα πατώματα. Αλλά και πάλι το Wolf3D είναι πιο γρήγορο και δεν υπάρχει η σκοτεινή ομίχλη που δεν σε αφήνει να δεις μακριά, η οποία υπάρχει και στο AVP.

Δεν λέω, η ατμόσφαιρα μπορεί να είναι πολύ καλή και το ότι επιλέγεις μεταξύ Alien, Predator και Soldier ανεβάζει το ενδιαφέρον αλλά από όσο έχω δει, το gameplay δεν είναι κάτι το τρομερό, για να μην αναφέρω και το πολύ αργό frame rate. Δηλαδή, με λίγα λόγια, το Doom στο Jaguar είναι και πιο εξελιγμένο, με πολύ πιο "βαριά" και περίπλοκη μηχανή γραφικών διαφορετικής γενιάς και ταυτόχρονα τρέχει και πολύ καλύτερα...
 
Το Disruptor πράγματι πολύ καλό FPS. Για το AVP, Imgema, πολλοί έχουν παρόμοια άποψη, πχ το Edge του έβαλε 4/10. Αλλά δεν συμφωνώ. Καταρχάς τα γραφικά είναι πολύ καλά για την εποχή αν και φυσικά δεν φτάνουν το Doom. Φυσικά καμία κονσόλα της εποχής δεν το σήκωνε απλά η έκδοση για Jaguar ήταν τίμια. Για το framerate δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται ικανοποιητικό.

Όμως στο AVP είναι το gameplay που το κάνει να ξεχωρίζει αφού είναι πολύ διαφορετικό από το Doom. 3 είδη gameplay: Από τη μία έχεις το Alien που βασίζεται στην ταχύτητα για να ξεφύγει, κινείται στους αεραγωγούς και δίνει άλλη έννοια στο respawn. Τον Predator που αν και έχει stealth πρέπει να εμφανίζεται όταν σκοτώνει για να παίρνει honor και αντέχει το ξύλο. Και η τρομακτική εμπειρία του να παίζεις τον αδύναμο marine ενάντια σε τόσο ισχυρά πλάσματα. Και τα τρία θέλουν σκέψη και στρατηγική. Νομίζω και σήμερα έχει ενδιαφέρον να το δοκιμάσεις.
 
Για τα λιγο παλιοτερα fps τα Black, Metroid Prime 1/2, Golden Eye και θα συμφωνησω για το immercenary καθοτι 3do fan, lol. Το disruptor δεν το εχω παιξει, στα υποψην λοιπον...

Στα συγχρονα fps, οπωσδηποτε τα killzone 2/3, και resistance 2/3, τα οποια ειναι φανταστικα fps και αξιζουν ενα ps3 για παρτη τους και μονο.

Η λιστα με τα 50 fps για pc ειναι σχεδον τραγικη btw, αλλα νταξει, εχω διαβασει και χειροτερα πραματα στο ιντερνετς...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Leon είπε:
Το Disruptor πράγματι πολύ καλό FPS. Για το AVP, Imgema, πολλοί έχουν παρόμοια άποψη, πχ το Edge του έβαλε 4/10. Αλλά δεν συμφωνώ. Καταρχάς τα γραφικά είναι πολύ καλά για την εποχή αν και φυσικά δεν φτάνουν το Doom. Φυσικά καμία κονσόλα της εποχής δεν το σήκωνε απλά η έκδοση για Jaguar ήταν τίμια. Για το framerate δεν ξέρω, εμένα μου φαίνεται ικανοποιητικό.
Όμως στο AVP είναι το gameplay που το κάνει να ξεχωρίζει αφού είναι πολύ διαφορετικό από το Doom. 3 είδη gameplay: Από τη μία έχεις το Alien που βασίζεται στην ταχύτητα για να ξεφύγει, κινείται στους αεραγωγούς και δίνει άλλη έννοια στο respawn. Τον Predator που αν και έχει stealth πρέπει να εμφανίζεται όταν σκοτώνει για να παίρνει honor και αντέχει το ξύλο. Και η τρομακτική εμπειρία του να παίζεις τον αδύναμο marine ενάντια σε τόσο ισχυρά πλάσματα. Και τα τρία θέλουν σκέψη και στρατηγική. Νομίζω και σήμερα έχει ενδιαφέρον να το δοκιμάσεις.
Βασικά ίσως και να φταίει που έπαιξα το πρώτο Doom πολύ νωρίς σε 486 και έτσι το AVP δεν με εντυπωσίασε. Γιατί σίγουρα για παιχνίδι κονσόλας το 1994 ήταν αρκετά ικανοποιητικό, όλοι τότε είχαμε ακόμα Mega Drive και SNES. Οπότε μέχρι να βγει το port του Doom στο Jaguar, το AVP μάλλον ήταν το εντυπωσιακότερο FPS σε κονσόλα (αν υποθέσουμε ότι το AVP είναι πιο παλιό γιατί δεν ξέρω ποιο βγήκε πρώτο :p )
 
Other_Reality είπε:
Για τα λιγο παλιοτερα fps τα Black, Metroid Prime 1/2, Golden Eye και θα συμφωνησω για το immercenary καθοτι 3do fan, lol. Το disruptor δεν το εχω παιξει, στα υποψην λοιπον...
Στα συγχρονα fps, οπωσδηποτε τα killzone 2/3, και resistance 2/3, τα οποια ειναι φανταστικα fps και αξιζουν ενα ps3 για παρτη τους και μονο.

Η λιστα με τα 50 fps για pc ειναι σχεδον τραγικη btw, αλλα νταξει, εχω διαβασει και χειροτερα πραματα στο ιντερνετς...

Όταν συμφωνώ με Αμιγκά, αρχίζω και ψάχνομαι... :fafoutis:

BTW, εξαιρετικό το Timesplitters 2, που αναφέρθηκε πριν... Παίζει... βελούδινα...
 
Από τα καλύτερα multiplayer games της εποχής ήταν το Golden Eye κι από τα λίγα FPS που γούσταρα μαζί με Quake 3 Arena. Κι ως fan του Metroid πρέπει σε κάποια φάση να παίξω και το Metroid Prime Trilogy.
 
DINO είπε:
Όταν συμφωνώ με Αμιγκά, αρχίζω και ψάχνομαι... :fafoutis:
Ναι, γιατί μιλάμε για κονσολικά FPS μάλλον ! Άμα πιάσουμε κουβέντα για τα FPS στην Amiga vs τα FPS του Atari ST θα.... (εχμ, είχε FPS o Atari ST ;) :sealed:
 
Τουλάχιστον στη σελίδα ήταν δικαίως νούμερο 1 το Doom. Πάλι καλά..

Παρεπιπτόντως ίσως γίνω λίγο ιερόσυλος αλλά οκ..

Δεν θεωρώ απαιραίτητα καλύτερο το GoldenEye από το Perfect Dark..
 
borellus είπε:
Τουλάχιστον στη σελίδα ήταν δικαίως νούμερο 1 το Doom. Πάλι καλά..
Παρεπιπτόντως ίσως γίνω λίγο ιερόσυλος αλλά οκ..

Δεν θεωρώ απαιραίτητα καλύτερο το GoldenEye από το Perfect Dark..
Ούτε κι εγώ, έχει πολλές βελτιώσεις αλλά έχει όμως και πιο πολλά προβλήματα από το Goldeneye, για παράδειγμα σε κάποια σημεία το frame rate πέφτει υπερβολικά πολύ. Το Goldeneye ήταν κάπως πιο ισορροπημένο σε αυτόν τον τομέα.
 
Πίσω
Μπλουζα