Τα παραμύθια του Ευγένιου Χρυσοβελόνη (1986)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
526
Τα παραμύθια του Ευγένιου Χρυσοβελόνη (1986?), ΕΡΤ2


Πρεμιέρα: ?/1986?


 


site:
http://www.mabrida.com

Μια σειρά που παιζότανε από ερτ-2 αν δεν κάνω λάθος και πρωταγωνιστούσε ο Σταύρος Ξενίδης στο ρόλο ενός κουκλοποιού. Τα κουκλιά είχε επιμεληθεί η φαμίλια Σοφιανού. Όλα αυτά γύρω στα 1986.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
o Σταύρος Ξενίδης (ο απολυτος Μπεκας) εχει πεθανει?
 
Noμίζω όχι αλλά πρέπει να έχει αποσυρθεί λόγω ηλικίας
 
Toν Ξενιδη τον εχω χαραγμενο στο μυαλο με την ονομασια "Λεμονης" απο μια 80ς τηλεοπτικη σειρα. :confused:
 
AARDVARK είπε:
Toν Ξενιδη τον εχω χαραγμενο στο μυαλο με την ονομασια "Λεμονης" απο μια 80ς τηλεοπτικη σειρα. :confused:
κατι θυμαμαι και εγω ..πιο πολυ μου αρεσε ο Ξενιδης σα παππους στα 80 παρα στον ασπρομαυρο ελληνικο κινηματογραφο(οχι οτι εκει ηταν κακος ,καθε αλλο)
 
ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΟΥ ΕΥΓΕΝΙΟΥ ΧΡΥΣΟΒΕΛΟΝΗ

ηταν απο τις αγαπημενες μου σειρες της χρονιας εκεινης.

Δεν εχει κανεις υλικο???

Τα νεαρα παιδια που πηγαιναν στο εργαστηριο του Ξενιδη και ακουγαν τις ιστοριες του υποδυοντουσαν η Τζους Ευειδη και ο Δημητρης Ταρλοου.
 
Δεν λεγόταν Ξυνταβελόνης, αλλά Χρυσοβελόνης, κι είχε και δυο βοηθούς, μια κοπελια και έναν νεαρό, που τους έλεγε τις ιστορίες. Ο κουκλοποιός ήταν ο Σταύρος Ξενίδης, η κοπελιά ήταν η Τζόυς Ευείδη και ο νεαρός ο Χρήστος Τάρλοου.
 
ηταν πολυ ωραια παιδικη εκπομπη ,μακαρι να βρεθει καποιο βιντεο αποσπασμα
 
ψαχνοντας στο προγραμμα της ραδιοτηλεορασης που σκαναρε ο FORD231 http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?16737-1986-12-27-%D0%F1%FC%E3%F1%E1%EC%EC%E1-TV-%28%D1%E1%E4%E9%EF%F4%E7%EB%E5%FC%F1%E1%F3%E7%29-%E1%F0%FC-27-%C4%E5%EA%E5%EC%E2%F1%DF%EF%F5-1986-%DD%F9%F2-2-%C9%E1%ED%EF%F5%E1%F1-1987 βρηκα 2σελιδες που αναφερονται στην εκπομπη 23835.jpg απ οτι βλεπουμε η εκπομπη ηταν 40λεπτη,ειχε 13επεισοδια και προβαλλοταν στις 13:20 καθε Πεμπτη και στις 14:45 καθε Κυριακη σε επαναληψη.

Επισης,με αναζητηση για περισσοτερες πληροφοριες στο γουγλη ανακαλυψα ενα αρθρο του κ.Μενη Θεοδωριδη http://www.karposontheweb.org/LinkClick.aspx?fileticket=%2FmYwQ7qptpc%3D&tabid=136&language=el-GR

Γραφει οτι υπηρχε ενα "μοντελο" ορισμενων παιδικων εκπομπων που δοκιμαστηκε κατα την περιοδο 1985-1986 στην τοτε ΕΤ-2 οταν ο ιδιος ειχε την ευθυνη του παιδικου προγραμματος.

" Προκειται για την "αρχη" συμφωνα με την οποια οι προβαλλομενες εκπομπες,για οσο χρονο τηλεοπτικης παρακολουθησης απαιτουν απ τα παιδια,θα πρεπει να "πυροδοτουν" (να προτρεπουν τα παιδια σε) τουλαχιστον ισο χρονο εξωτηλεοπτικης δραστηριοτητας με αφορμη τη συγκεκριμενη εκπομπη.


Τρεις,κυριως,τετοιες σειρες παιδικων εκπομπων σχεδιαστηκαν και μεταδοθηκαν με την αντιληψη αυτη: τα "κολλητηρια" , τα "παραμυθια του Ευγενιου Χρυσοβελονη" και "η αριθμητικη της φαντασιας"
"

Επειδη το θρεντ αναφερεται στην εκπομπη "παραμυθια του Ευγενιου Χρυσοβελονη" θα προσθεσω μονο οτι εγραψε για τη συγκεκριμενη εκπομπη,τα υπολοιπα οποιος θελει μπορει να τα διαβασει στο λινκ που εδωσα

" Τα "παραμυθια του Ευγενιου Χρυσοβελονη" οπου μαζι με τις ηδη καθιερωμενες παραστασεις κουκλοθεατρου,δινονταν απο την εκπομπη οδηγιες για το ανεβασμα ερασιτεχνικων παραστασεων κουκλοθεατρου με τη βοηθεια προτυπου,συνοδευτικου,εκπαιδευτικου υλικου εκδοσης ΕΤ-2 (περιλαμβανε φυλλαδιο με τεχνικες οδηγιες και πληροφοριες για το κουκλοθεατρο,ενδεικτικα εργα,ετοιμες κουκλες,υλικα για συμπληρωματικες κουκλες κλπ) Το εκπαιδευτικο υλικο εστελνε ο σταθμος δωρεαν σε οσες ομαδες παιδιων δεσμευονταν να πραγματοποιησουν μια τουλαχιστον δημοσια παρασταση (στο σχολειο ή αλλου). Χαρη στην εκπομπη αυτη ,πραγματοποιηθηκαν απο παιδια- τηλεθεατες πανω απο 30 μαθητικες παραστασεις κουκλοθεατρου σ' ολη την Ελλαδα"

Να ειναι καλα ο κ.Μενης Θεοδωριδης που μας χαρισε τετοιες υπεροχες εκπομπες!!αχ που ναι τα χρονια εκεινα τα ωραια...

23819.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
θυμαται κανεις αν η εκπομπη ηταν εγχρωμη;εγω μεχρι το 1991 τα εβλεπα ολα ασπρομαυρα,μετα μπηκε εγχρωμη τηλεοραση στο σπιτι..
 
Η εκπομπή ήταν έγχρωμη!

65228_128723423981220_254739786_n.jpg

katerinak είπε:
θυμαται κανεις αν η εκπομπη ηταν εγχρωμη;εγω μεχρι το 1991 τα εβλεπα ολα ασπρομαυρα,μετα μπηκε εγχρωμη τηλεοραση στο σπιτι..
 
Κάλιο αργά παρά ποτέ ;)

Στην σελίδα της οικογένειας Σοφιανού θα δείς περισσότερες φωτογραφίες

www.mabrida.com

katerinak είπε:
σ ευχαριστω πολυ fani_grgr για την πληροφορια και για τη φωτογραφια :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
6.jpg

σε σπανιο δημοσιευμα ο Σταυρος Ξενιδης εξομολογειται γιατι δεχτηκε να παιξει σε παιδικη σειρα με μαριονετες

πηγη
 
αλλη μια σπανια φωτογραφια

64246878_2390990447805446_4992595273361391616_n.jpg

"Από τις ωραιότερες συνεργασίες που θυμόμαστε πάντα με πολλή νοσταλγία κι αγάπη για τους συνεργάτες μας, τον αείμνηστο πολύτιμο φίλο κι έξοχο ηθοποιό Σταύρο Ξενίδη, τον αγαπημένο ηθοποιό Θανάση Παπαδόπουλο, την αξιαγάπητη φίλη Τζόϋς Ευείδη και τον αγαπητό μας Δημήτρη Τάρλοου, στην σειρά " Τα παραμύθια του Ευγένιου Χρυσοβελόνη" (ΕΡΤ2) "

πηγη
 
Πίσω
Μπλουζα