Τα 10 πιο αγαπημένα ορχηστρικά soundtracks!

filmmusic

RetroMaNiaC
Joined
20 Ιουν 2010
Μηνύματα
628
Αντιδράσεις
125
Συνεχίσω τη σειρά "10 πιο αγαπημένα" με ορχηστρικά soundtracks που όπως δηλώνει και το username μου είναι το στοιχείο μου! ;)

  • Για να τηρήσουμε τους κανόνες , όπως ειπώθηκε αλλού, ας βάλουμε μέχρι το 1995.
  • Επίσης soundtracks-συλλογές τραγουδιων αποκλείονται! Μιλάμε για την πρωτότυπη ορχηστρική μουσική που δημιουργεί ένας συνθέτης για μια συγκεκριμένη ταινία!
  • Ακόμη, καλό θα ήταν να κρίνουμε με βάση ολόκληρο το soundtrack και όχι ένα θέμα.

πχ για μένα το Lawrence of Arabia, έχει καταπληκτικό θέμα αλλά μέχρι εκεί. Σαν ολόκληρο soundtrack δε θα μπορούσα να το βάλω στα 10 αγαπημένα.

(χωρίς ιδιαίτερη σειρά, εκτός από τα 2 πρώτα)

1. E.T. (John Williams)

2. Hook (John Williams)

-Batman Returns (Danny Elfman)

-Empire Strikes Back (John Williams)

-Schindler's List (John Williams)

-Legend (Jerry Goldsmith)

-Superman (John Williams)

-Braveheart (James Horner)

-Indiana Jones and Temple of Doom (John Williams)

-Conan the Barbarian (Basil Poledouris)

Νομίζω ότι από τις επιλογές μου είναι φανερό, ότι δε μου αρέσει καθόλου ο John Williams! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μπορώ να πω ότι το σάουντρακ παιζει και πολύ μεγάλο ρόλο για εμένα... οπότε δεν μπορώ να απαντήσω

Να κάνω μια πρόταση?

οκ την κάνω

λοιπόν... γιατί δεν βάζεις και τις 10 ταινίες που θα θέλαμε να δούμε αλλά δεν έχουμε δει ακόμα (ή κάτι τέτοιο αλλά με λιγότερες λέξεις για να μην κουράζεται ο αναγνώστης)
 
όταν λες "με λιγότερες λέξεις";

Εννοείς στον τίτλο;

Γιατί δεν το ανοιγεις εσύ να το διατυπώσεις όπως θες; ;)

και ακολουθούμε...
 
Λατρευώ τις μουσικές από ταινίες...

The Last emperor

Ryuichi Sakamoto


Mission

Ennio Morricone


The sheltering sky

Ryuichi Sakamoto


Blade runner Βαγγέλης Παπαθανασίου

Merry christmas mr Lawrence

Ryuichi Sakamoto


The good the bad and the ugly

Ennio Morricone


Midnight express Giorgio Moroder

The graduate Simon and Garfunkel

The Untouchables Ennio Morricone

You only live twice John Barry
 
Θα αφήσω στην άκρη soundtrack από τους Morricone, Nicolai, Bacalov, Rota, Bernstein, Schfrin, Nyman, Badalamenti, Ortolani και Hermann γιατί θα ήθελα ένα ξεχωριστό thread για τον καθένα.

Gato Barbieri - The Last Tango in Paris

Howard Shore - Naked Lunch (με τα "πνευμόνια" του Ornette Coleman)

Krzysztof Komeda - Rosemary's Baby

Vladimir Cosma - Diva

Mihaly Vig - Damnation

Carter Burwell - Blood Simple

Neil Young - Dead Man

Joe Hisaishi - Sonatine

Ry Cooder - Paris, Texas

Toru Takemitsu - Harakiri
 
Ποιόν Bernstein αφήνεις; Τον Elmer ή τον Leonard; ;)
 
Και instrumental μόνο??

Βαριέμαι να ψάχνω τον σκληρό (aka εγκέφαλος :animlaugh: ) αλλά γουστάρω πολύ Henry Mancini.
 
Τρελή αδυναμία στα soundtracks. Θα ξεφύγω στα δύο πρώτα από τον χρονικό περιορισμό, μιας και δεν γίνεται να μην τα αναφέρω. Θα μπορούσα να βάλω πολύ Williams ή Barry ή Πολυδούρη αλλά δεν θα το κάνω :)

(Phillip Glass - The hours


Hans Zimmer- Requiem for a dream) (Clint Mansell και όχι Zimmer)


Jeff Wayne - War of the worlds


Basil Poledouris - Hymn to Red October



Michael Nyman - The piano



Klaus Doldinger - Das Boot



Giorgio Moroder - Midnight express




Chuck Mangione - Children of Sanchez







Jonh Barry and Roger Williams - Somewhere in time (λάθος, πρέπει να αναφερθεί μόνο ο John Barry)



Βαγγέλης Παπαθανασίου - Βlade runner


 

 


Αγαπητέ filmmusic έχεις απόλυτο δίκιο, ευχαριστώ πολύ για τις διορθώσεις, άλλη μια φορά αποδεικνύεται πως όποιος βιάζεται σκοντάφτει. Και να πω πως δεν το είχα... :)

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μια μικρή διόρθωση:

το Requiem for a dream είναι του Clint Mansell. ;)

επίσης ο Roger Williams είναι πιανίστας. Όχι ο συνθέτης του score. Απλώς ερμήνευσε το θέμα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα καλα βρε παιδια σε κανεναν δεν αρεσε τοσο πολυ το soundtrack απο το The Last Of the Mohicans:(??
 
Εντάξει, ωραίο είναι και αυτό, αλλά όπως φαίνεται δε θα το έβαζε κανείς ως τώρα στα 10 αγαπημένα! ;)

Επί τη ευκαιρία, ο συνθέτης του soundtrack Trevor Jones, έρχεται στην Αθήνα για ένα workshop και μια συναυλία.

Περισσότερα εδώ:

http://emmasoundtrack.com/programm/

(Η συναυλία στις 30/6, το workshop την επόμενη μέρα)
 
Βλέπω ότι έχουν ήδη αναφερθεί τα δικά μου "αγαπημένα", δίχως να έχω καμία ιδιαίτερη συμπάθεια στα ost βέβαια..

Αρκεί να συμπληρώσω ως μία προσωπική μου επιλογή το θέμα του Edward Artemiev από την ταινία STALKER που ακούγεται


.
 
Περνώντας λοιπόν κι από αυτό το thread ;) (thanks filmmusic) ας αναφέρω γι' αρχή τη μουσική του Miklos Rozsa για τα επικά Ben Hur, El Cid, The Jungle Book και The King of Kings...

Λογικά κάποιο από αυτά θα ήταν μέσα στα 10 αγαπημένα μου...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1.Scarface

2.Midnight express

3.Suspiria

4.The graduate

5.The exorcist

6.Last tango in Paris

7.Rain man

8.The Truman Show

9.Forrest Gump

10.The Godfather
 
Πίσω
Μπλουζα