Τερέζα Βάρμα Δακόστα

tsalk

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
3.719
Αντιδράσεις
920
Τερέζα Βάρμα Δακόστα (1975), ΕΙΡΤ


Πρεμιέρα: Τετάρτη 4/6/1975



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Τερέζα_Βάρμα_Δακόστα

Η πρώτη και για πολλούς η καλύτερη διασκευή έργου του Ξενόπουλου στην τηλεόραση. Προβλήθηκε από το ΕΙΡΤ τον Ιούνιο του 1975 σε 26 επεισόδια, με σκηνοθεσία Κώστα Κουτσομύτη και σενάριο-διασκευή Βαγγέλη Γκούφα με την Ελένη Ερήμου και τον Κώστα Αρζόγλου.

Είναι τουλάχιστον κουραστικό και θλιβερό να αναφέρω ότι η σειρά έχει σβηστεί ολόκληρη.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
από τα ελάχιστα πλάνα της σειράς

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=tRWKwe6gvEw&feature=channel_page]YouTube - Ξ?ΞΞʽΞΞΞ ΞΞΞʽΞΞ ΞΞΞΞΞ£Ξ?Ξ (ΞΞΞΞ Ξ ΞΞΞΞ)
 
picture.php
 
Από τις καλύτερες σελίδες! Μπράβο Άλκη! Αν υπάρχουν κι άλλες...
 
Επιστολή Γρ. Ξενόπουλου για την Τερέζα Βάρμα Δακόστα

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου αυτό το απόκομμα που αφορά την επιστολή του Γρ. Ξενόπουλου για το ρομάντζο ΤΕΡΕΖΑ-ΒΑΡΜΑ-ΔΑΚΟΣΤΑ. Παιζόταν στην τηλεόραση το 1975 και τους πρωταγωνιστές τους βλέπετε στην φωτογραφία.

picture.php
 
Τη θυμάμαι πολύ αμυδρά τη σειρά,αφού ήμουν τεσσάρων χρονών όταν παίχτηκε, αλλά δε μου άρεσε. Δεν μου ταιριάζει η Ελένη Ερήμου στα έργα του Γρηγορίου Ξενόπουλου.Πιστεύω ότι τα σήριαλ του Ξενόπουλου με τη Νόρα και η Απερίγραπτη ήταν καλύτερα.
 
EL GRECO διακρίνω μια αγάπη στα έργα του Ξενόπουλου, ε? Πάντως όσα μας περιγράφεις στα αντίστοιχα thread έχουν ενδιαφέρον! :)
 
EL GRECO είπε:
Δεν μου ταιριάζει η Ελένη Ερήμου στα έργα του Γρηγορίου Ξενόπουλου.Πιστεύω ότι τα σήριαλ του Ξενόπουλου με τη Νόρα και η Απερίγραπτη ήταν καλύτερα.
Xεχε χαρακτηριστικό αυτού που λες,είναι ότι και η ίδια η Ερήμου καλεσμένη σε μια εκπομπη και βλέποντας αποσπάσματα από την ΤΕΡΕΖΑ,στην αρχή νόμισε ότι επρόκειτο για πλάνα της Νόρας!
 
sunset89 μεγάλωσα με αυτά τα έργα και επειδή ως παιδί δεν μπορούσα να παίξω για λόγους υγείας έβλεπα πολύ τηλεόραση. Πιστεύω ότι ο Ξενόπουλος είναι ευκολονόητος και μου άρεσε πολύ.

johnalepou σοβαρά; Τι να πω. :eek:
 
153.jpg


154.jpg


17.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πραγματικά ο Tsalk και ο Tony - Tony έχουν ανεβάσει ένα πλούσιο φωτογραφικό υλικό για την σειρά αυτή. Εύχομαι να συνεχίσουν να μας εκπλήσσουν...
 
Αφιέρωμα της σειράς στο περιοδικό "Κατερίνα" , τεύχος 114 , Τετάρτη 20 Αυγούστου 1975

 


34.jpg


35.jpg


37.jpg


39.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομιζω πως ο ρόλος θα πήγαινε πραγματικά στην Ερημου περισσότερο από την Νορα που ηταν πιο ρομαντική και ''καλη'' ξενοπουλική ηρωίδα! Η Ερημου θα του εδωσε άλλη διασταση ως μοιραια γυναικα με απόκρυφα μυστικά, κριμα που δεν θα το δούμε ποτε :( οταν διαβασα το βιβλίο ξαφνιαστηκα από την τερεζα , δεν ειχε πολύ σχεση με άλλες ηρωιδες του ξενοπουλου, εμοιαζε τοσο με την ηρωιδα των μεγάλων προσδοκιων του Ντίκενς! μα τοσο πολύ σαν να βλέπεις το ιδιο προσωπο σε άλλη εποχη κι χωρα( και ακομα και στην εμφανιση μοιαζουν οι δυο γυναικες) πανέμορφες και ψυχρες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
O Κωστας Αρτζογλου μιλαει για την πρωτη του πρωταγωνιστικη τηλεοπτικη εμφανιση.


Μολις ανεβηκε.


 


[video=youtube_share;R5lBpy1COP4]

 


 
Υπέροχες οι φωτογραφίες από τα παρασκήνια Αντώνη. Μπραβο!!!

Παραθέτω ορισμένες φωτογραφίες από την σειρά και από τους τίτλους αρχής.

vlcsnap-2018-07-10-14h57m06s996.pngvlcsnap-2018-07-10-14h55m49s864.pngvlcsnap-2018-07-10-14h56m36s816.pngvlcsnap-2018-07-10-14h57m32s431.pngvlcsnap-2018-07-10-14h54m16s714.pngvlcsnap-2018-07-10-14h54m34s598.pngvlcsnap-2018-07-10-14h55m05s449.pngvlcsnap-2018-07-10-14h56m20s841.png

vlcsnap-2018-07-10-14h56m48s580.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα