Τηλεπαιχνίδι με νεότερη ελληνική ιστορία [Παρενθέσεις]

stakovios

Human RetroDatabase
Joined
21 Αύγ 2009
Μηνύματα
3.242
Αντιδράσεις
920
Θα ήθελα να ρωτήσω αν θυμάστε τον τίτλο ενός τηλεπαιχνιδιού γνώσεων, που ασχολείτο με την νεοτερη ελληνική ιστορία. Αυτά που θυμάμαι είναι:

- Προβαλλόταν στην ΕΡΤ-2.

- Άρχιζε και τελείωνε με κάπως πένθιμη μουσική με πνευστά και με ένα τραγούδι που έλεγε: "Μ' όλα μας τα πάθη/ τα γλυκά μας λάθη...

ζήσαμε......

...ο κόσμος". Στους τίτλους είχε βίντεο από την νεότερη ελληνική ιστορία, όπως τους "εξ" μετά την εκτέλεσή τους (με σόκαρε η αλήθεια αυτό...) , τον Βενιζέλο, τη Μικρασιατική Καταστροφή κλπ.

Αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι:

- Παρουσιαστής πιθανότατα ήταν ο Λευτέρης Ελευθεριάδης (ο ηθοποιός που παρουσίαζε και το "Τα Παιδία Παίζει").

Θυμόσαστε τίποτε;
 
Πιθανόν να είναι αυτό, φίλε Γουόλι, αν και ο τίτλος δεν μου είναι πολύ ιστορικός. Η αλήθεια είναι έβλεπα την εκπομπή αλλά δεν πρόσεχα τον τίτλο κι έτσι δεν μου έμεινε στο μυαλό. Αν βρίσκαμε κανένα πρόγραμμα του 1989 που να επιβεβαίωνε ότι ήταν ιστορική εκπομπή, θα το ξεκαθαρίζαμε.
 
Και να που βρέθηκε. Προβαλλόταν κάθε Κυριακή από την ΕΤ-2 το 1989 και το 1990. Στις 10/12/1989 στις 18:05 προβλήθηκε η 1η εκπομπή. Στις 21/1/1990 προβλήθηκε η 7η εκπομπή.Στις 4/3/1990 προβλήθηκε η τελευταία εκπομπή.
 
Πίσω
Μπλουζα