Τι ακούω απόψε ...

Αφιέρωμα στην Ρούλα Καλάκη (1)

Η Ρούλα Καλάκη (κατά κόσμον Αργυρώ Γιόβα) γεννήθηκε το 1937 στο ορεινό χωριό του Κισσάβου την Καρίτσα της Λάρισας σε αγροτική οικογένεια.Σε νεαρή ηλικία εγκαταστάθηκε στην Αθήνα,όπου η γνωριμία της με τον μετέπειτα σύζυγό της Π.Καλάκη στάθηκε αφορμή για την αρχή της καριέρας στο λαϊκό τραγούδι όπου μεσουρανούσε όλη την δεκαετία του '60 ερμηνεύοντας τεράστιες επιτυχίες με όλους τους ογκόλιθους της εποχής πλάι στα πιο μεγάλα ονόματα και στα κορυφαία μαγαζιά της νυχτερινής Αθήνας. .Συνεργάστηκε με μεγάλα ονόματα όπως ο Γιώργος Ζαμπέτας,Κώστας Βίρβος,Μπάμπης Μπακάλης, Βαγγέλης Περπινιάδης,Πέτρος Αναγνωστάκης, Μπάμπης Μαρκάκης,Βασίλης Τσιτσάνης,Πρόδρομος Τσαουσάκης,Μανώλης Αγγελόπουλος,Σπυρος Ζαγοραίος,Πάνος Μιχαλόπουλος, Τάκης Καραολής,Μπάμπης Τσετίνης, Καίτη Γκρέυ, Στράτος Διονυσίου,Γιώργος Κοινούσης,, Λιτσα Διαμάντη,Ρία Νόρμα, Βούλα Γκίκα,Νίτσα Αντωνάτου,Αννούλα Βασιλείου,Βούλα Γεωργούτη κ.α.Πέθανε το 1987 σε νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης χτυπημένη από την επάρατη νόσο σε ηλικία μόλις 50 ετών και κηδεύτηκε στο χωριό της. πηγή

1713880941524.png





 
Τελευταία επεξεργασία:
Πωπω τι μου θύμισες με αυτό το κομμάτι! Πρώτο έτος σχολής.... ακούστηκε πολύ το κομμάτι αυτό
Συνδεδεμένο στην περίπτωση μου με το σήμα του Virgin 97,5 London. Όντως έπαιζε μέχρι θανάτου και εκεί.
 
Τι είναι αυτό σήμερα με τη σκόνη; Λες και βλέπεις την πόλη με κίτρινα γυαλιά. Δεν νομίζω να την έχω ξαναδεί ποτέ με τόσο έντονο χρώμα. Αλλά ο Λευτέρης Παπαδόπουλος μάλλον την είχε ξαναδεί...

Χάρις Αλεξίου - Κίτρινη Πόλη (1976)

 
Κοίτα άμα δεις από το παράθυρο μικρά πράσινα ανθρωπάκια να ξέρεις ότι φτάσαμε στον Άρη.

Πλάκα πλάκα πολύ θα θελα να είχα κάνει ένα ταξίδι στην κεντρική Αφρική. Εκεί που το χρώμα του χώματος είναι κόκκινο. Επειδή δεν μπορώ να πάω Αφρική ήρθε σιγά σιγά αυτή εδώ.
 
Άκουσα σήμερα μετά από άπειρα χρόνια τούτο εδώ το κομμάτι, μ' έπιασε μια νοσταλγία για εκείνα τα πεντε πρώτα χρόνια στην Αθήνα που άκουγα τα καψούρικα του Galaxy και λέω "α ωραία, θα το βάλω και στο φόρουμ". Κοιτάω μην το 'χει βάλει κανείς ποτέ, surprise! το έχει βάλει ο Blue Max! (τι έλεγες μια φορά για το alter ego; αυτό ακριβώς). Τέλος πάντων, θα το βάλω κι εγώ σήμερα. Μ' αρέσει πολύ.

Total Touch - Somebody Else's Lover (1996)

Πολύ καλό Bajar. Εξίσου ωραίο, από την ίδια περίοδο το ακόλουθο.

Cultured Pearls - Just to let you know (1997)

 
Πίσω
Μπλουζα