Τι είναι τα αρχεία *.sub στα isos για Playstation ;

iliekater

RetroMasteR
Joined
21 Φεβ 2007
Μηνύματα
1.391
Αντιδράσεις
211
Τον τελευταίο καιρό , σε διάφορα isos που έχω κατεβάσει , υπάρχει και από ένα αρχείο *.sub . Τι είναι αυτό ; Πού χρησιμεύει ; Απ'όσο ξέρω , αυτά είναι αρχεία με υπότιτλους , αλλά στην συγεκριμένη περίπτωση τι υπότιτλους μπορεί να έχει ένα iso ; ! ! !

Απορώ τι είναι για να ξέρω αν μπορώ να τα διαγράψω , μιας και είναι αρκετά μεγάλα (γύρω στα 20 MBs σε κάθε iso) .
 
υπάρχει και από ένα αρχείο *.sub .Τι είναι αυτό ???
Ειναι ενα απο τα 3 αρχεια που παραγεται οταν δημιουργουμε Cd image/ψηφιακο αντιγραφο ενος Cd με το CloneCD/Dvd οταν εχει Sub channel data ( τα οποια και περιεχει ).

CloneCD The three files written (with the ending *.CCD, *.IMG and *.SUB) are:

.CCD - The CloneCD control file. It contains information about the logical structure of the CD. The CCD file is an ASCII text file. Experienced users may want to modify it.

.IMG - Image, the main channel data of all tracks of the CD.

.SUB - Sub Channel Data, the sub channel data of all tracks of the CD

The three files must be in the same directory. They must have the same "front" name, e.g. Clone CD Image.ccd, CloneCD Image.img and Clone CD Image.sub.

http://www.cdrfaq.org/faq02.html#S2-6

http://en.wikipedia.org/wiki/Subchannel_data
 
Οπότε , μάλλον , δεν πρέπει να τα διαγράψω , ε ;
 
Nope...........
 
Και πως τα ξαναγράφουμε αυτά τα image σε CD?
 
Μα, πάλι με το CloneCD... :)

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις Alcohol 120% ή να το κάνεις mount σε virtual drive (Alcohol/Daemon Tools κλπ) και copy το virtual cd με όποιο άλλο πρόγραμμα χρησιμοποιείς (πχ Nero)
 
Έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω CCD και δεν ξέρω τι ακριβώς επιλογές δίνουν οι πρόσφατες εκδόσεις για την εγγραφή. Πάντως παλιότερα έγραφα τα πάντα RAW DAO και λειτουργούσαν μια χαρά (ακόμα και προστασίες βασισμένες στα subchannels όπως τα αρχικά versions του Securom). Οπότε θα συστήσω αυτό που δούλευε καλά για εμένα, δηλαδή RAW DAO. :)

Εξαρτάται σε κάποιο βαθμό και από το drive που έχεις. Αν δεν σου δουλέψει ικανοποιητικά αυτό το mode, δοκιμάζεις και κάποιο άλλο.
 
Θα συμφωνήσω με τον γιατρό, λέγοντας πως όλα τα σύγχρονα recorders γράφουν πλέον σε raw dao. Γράψ'τα με αυτή την μέθοδο, δεν πρόκειται να συναντήσεις πρόβλημα..
 
Πίσω
Μπλουζα