Τι σου λέει η θεία σου για μένα...

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
347
Μεγάλη Θεία Ελρόυ!!!

 


Εξίσου λαομίσητη όπως και τα βλαμένα ανήψια της.


 


Αν και δεν έχω καταλάβει γιατί τόση σκληρότητα για ένα ορφανό κοριτσάκι, ειδικά σε μιά εποχή που η Αμερική μόλις είχε βγει από έναν εμφύλιο και προσπαθούσε να μαζέψει τα κομμάτια της.



Το πιό λογικό ήταν μπροστά στη δυστυχία και την ορφάνια κάποιοι πλούσιου που είχαν βιώσει τη φρίκη του πολέμου και που δεν ήξεραν τι είχαν και δεν είχαν να ήταν ανοιχτόκαρδοι και συμπονετικοί όπως η κα Πόνυ και η αδερφή Μαρία...



Αλλά... δυστυχώς οι άνθρωποι δεν είναι πάντα όπως θα τους θέλαμε...


 


Η Ελρόυ έχει τεράστια αποθέματα αγάπης μόνο:



- για τα ανήψια της Άρτσυ, Αντονυ Στήαρ που μεγαλώνουν μαζί της επειδή οι γονείς τους λείπουν ταξίδι για δουλειές...



- τα λαομίσητα βλαμένα



- το μοναδικό κληρονόμο των Άρντλεϋ που προσπαθεί με δύο χιλιάδες ηλίθιους τρόπους να προφυλάξει... μέχρι να ενηλικιωθεί και ν΄αναλάβει επίσημα το τιμόνι της οικογένειας...


 


Επειδή όμως ακόμα και τότε οι αποφάσεις του είναι νόμος δεν μπορεί παρά να δεχτεί την Κάντυ στην οικογένεια ακόμη και αν δεν την αποδέχτηκε ποτέ...



Ειδικά, μετά το θάνατο του Άντονυ που τη θεωρεί και κύρια υπεύθυνο, δε χάνει ευκαιρία να τη μειώνει και να την προσβάλλει...


 


Γύρω από τη θειά, βρίσκουν τα βλαμένα τον κύριο σύμμαχό τους ενάντια σε όποιο κακόβουλο καταστρώνουν ενάντια στην Κάντυ.


 


Η μεγάλη καρδιά της Κάντυ δε μπορεί να κρατήσει κακία στην Ελρόϋ όπως και σε κανέναν άλλο και πάντα προσπαθεί να την δικαιολογήσει.



Του κάκου...


 


Τη μοναδική φορά που η στάση της θειάς απέναντι στη μικρούλα μας μαλακώνει είναι όταν ο Άλμπερτ της αποκαλύπτει πως χάρη στις φροντίδες της Κάντυ μπόρεσε να αναρρώσει και να είναι σε θέση να αναλάβει τις υποχρεώσεις του.
 
Juanita είπε:
ειδικά σε μιά εποχή που η Αμερική μόλις είχε βγει από έναν εμφύλιο και προσπαθούσε να μαζέψει τα κομμάτια της.

Χμμμ? Προσπάθησα να βρω κάτι πάνω σε αυτό αλλά καμμία σύνοψη που διάβασα δεν λέει το πότε διαδραματίζεται! Γιατί εγώ θυμάμαι να δείχνει και πρώιμα αγωνιστικά αυτοκίνητα (προσέξτε το φόκους που είχα...)? Είχα την εντύπωση ότι ήταν αρχές 20ου αιώνα;;
 
Πολύ καλά τα είπες αγαπητή Juanita!!! :clap:

Εδώ η θεία Ελρόυ χρέωσε εμμέσως στην Candy ακόμα και..... το θάνατο του Στήαρ!!! 8)

Θεωρούσε ότι από τότε που ήρθε αυτή στην οικογένεια άρχισαν όλα να πηγαίνουν στραβά!

Ευτυχώς που ο Anthony ήρθε σε ευθεία σύγκρουση μαζί της και προστάτεψε την Candy σε αρκετές των περιπτώσεων.

Η σκηνή που φέρνουν την Candy λιπόθυμη στο σπίτι του Άλμπερτ είναι από τις πιο τρυφερές σε αυτό το anime!
 
Πάντως και στο περιοδικό αλλά και στην τηλεοπτική σειρά, όταν η θεία έδιωξε την Κάντυ από το σπίτι, ενώ ήταν με πυρετό, και είχε χωρίσει και με τον Τέρυ, την μίσησα τη θεία!!!!
 
Turrican είπε:
Η σκηνή που φέρνουν την Candy λιπόθυμη στο σπίτι του Άλμπερτ είναι από τις πιο τρυφερές σε αυτό το anime!

akaliakoukou είπε:
Πάντως και στο περιοδικό αλλά και στην τηλεοπτική σειρά, όταν η θεία έδιωξε την Κάντυ από το σπίτι, ενώ ήταν με πυρετό, και είχε χωρίσει και με τον Τέρυ, την μίσησα τη θεία!!!!
Οντως παιδια: στη σκηνη αυτη η Θεια δειχνει τρομερη κακια, για να μην πω μισος απεναντι στην Καντυ. Διωχνει απο το σπιτι μια αρρωστη κοπελα, που στο κατω κατω δεν της εχει κανει τιποτα.

Και παλι ομως η Καντυ την δικαιολογει: εχασε τον Αντονυ, εξαφανιστηκε ο θειος William και μετα εφυγε και ο Στιαρ για το μετωπο. Τρομερο πληγμα για την θεια, που τους αγαπουσε ολους τοσο πολυ.

Για να πουμε ομως την αληθεια, η θεια δεν παρουσιαζεται τοσο κακια στην αρχη. Απλα ειναι πολυ αυστηρη και τηρει τους τυπους με ευλαβεια. Ενα ατιθασο αγοροκοριτσο, οπως η Καντυ, της χαλαει το γλυκο ;) Απο την αλλη, κανει και προσπαθειες να αποδεχτει την Καντυ. Φυσικα για χαρη του Αντονυ που ειναι ο αγαπημενος της ανηψιος. Ο Αντονυ ηταν ο μονος που ηξερε τον τροπο να την χειριστει και να την μαλακωσει. Προφανως του ειχε αδυναμια :cool:
 
Gryzor είπε:
Χμμμ? Προσπάθησα να βρω κάτι πάνω σε αυτό αλλά καμμία σύνοψη που διάβασα δεν λέει το πότε διαδραματίζεται! Γιατί εγώ θυμάμαι να δείχνει και πρώιμα αγωνιστικά αυτοκίνητα (προσέξτε το φόκους που είχα...)? Είχα την εντύπωση ότι ήταν αρχές 20ου αιώνα;;
 


Η θειά όταν έγινε ο Εμφύλιος, πρέπει να ήταν τουλάχιστον στην ηλικία της Κάντυ. Ακόμη και αν η οικογένειά της δε συμμετείχε στον πόλεμο (πράγμα δύσκολο) θα πρέπει να είχε βιώματα πολλά από την ασχήμια και τη φρίκη του... Εκτός και αν την είχαν στείλει κρουαζέρια στα ελληνικά νησιά και δεν είχε πάρει χαμπάρι...


 


Για μένα η στάση της απέναντι στην Κάντυ ήταν υπέρ του δέοντος και ας μου επιτραπεί η λέξη ρατσιστική. Και στο manga και στο anime *****ωνε μόνο όταν επενέβαινε ο Άντονυ χωρίς όμως αυτό να τη δικαιολογεί στο ελάχιστο...
 
Να μην αναφέρω όταν η Κάντυ σαν εκπαιδευόμενη νοσοκόμα πήγε στο Σικάγο και η θειά θίχτηκε (!!!!!) που μιά κόρη (εδώ δλδ την αποδέχτηκε;;; ;) των Άρντλεϋ ήθελε να ακολουθήσει το επάγγελμα της νοσοκόμας...


Όχι τίποτ΄άλλο, αλλά η μικρή μας την έσωσε και από την επερχόμενη καρδιακή (;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
;) προσβολή...

 


Τόσους θανάτους είδαμε... χάθηκε ένας ακόμη;;;;;



Αν... και μάλλον καλύτερα... γιατί τη φαντάζομαι να βρυκολακιάζει και να κυνηγάει τη μικρή εφ' όρου ζωής...
 
domniki είπε:
... Τρομερο πληγμα για την θεια, που τους αγαπουσε ολους τοσο πολυ.

Παρά τα πλούτη και τα μεγαλεία της μόνο για την οικογένειά της νοιαζόταν. (Θα πρέπει να είχε τίποτα κατάλοιπα από Σικελία...)

Δεν μπορούσε ούτε καν να δει πέρα από τη μύτη της...

Την υστεροβουλία για παράδειγμα των βλαμμένων που της έκαναν παρέα μόνο για να πάρουν κανένα φράγκο ή δώρο ή και για να δεί η Ελίζα (που είσαι βρε D2E;;; ) τον Άντονυ δεν την έβλεπε...
 
Πλάθω σεναριάκια...

Φαντάζεστε να ήταν ο θείος Γουίλιαμ πραγματικά υπέργηρος και να είχε όντως εξαφανιστεί;;;;:ccool:

Δλδ, τι;;;;

Θα είχε πάρει τις ραχούλες στο Λέικγουντ (πιθανότατα να ξεφύγει από τη γκρίνια της κόρης (;;; ;) Ελρόϋ :cold: και θα είχε ξαμοληθεί όλο το υπηρετικό προσωπικό των Άρντλεϋ για να τον φέρει πίσω... ενώ ο παπούς... όπου φύγει φύγει... :armed:

Σκεφτείτε και πόσο σκληρά θα είχαν τιμωρηθεί από την Ελρόϋ και οι υπηρέτες υπό την επιτήρηση των οποίων θα ήταν ο γέρος που τον άφησαν να την κάνει... :bash: :takethat: :frypan:

Εδώ :wait2: με τους υπηρέτες διακρίνω μιά ελαστικότητα αφού κατά το anime άφησαν την Κάντυ να φύγει να πάει να βρει τον μπάρμπα...
 
Μια λεπτομέρεια που με εξίταρε είναι η εξής:

Όταν το Ρανγκαναίϊκο πάει στη θειά να συζητήσουν για το γάμο του Νηλ και της Κάντυ εκτός από τον εκβιασμό πως δήθεν τάχα το βλαμμένο θα καταταγεί πρέπει να αναφέρουν κάτι για τον μπάρμπα.

Οτι δλδ είναι υπέργηρος, όπου να ΄ναι αποχαιρετά τιμή και δόξη τον μάταιο τούτο κόσμο και πως η μικρή έτσι και παντρευτεί κάποιον άλλον η περιουσία των Άρντλεϋ πάει σε ξένα χέρια...

Η θειά ήδη γνωρίζει πως ο Γουίλλιαμ έχει επιστρέψει στα πάτρια εδάφη

(στο ανιμε πριν το θάνατο του Στήαρ, στο μάνγκα μετά ) άρα δεν τίθεται θέμα να μας αφήσει άμεσα...

Πως λοιπόν παίρνει την απόφαση να παντρέψει το βλαμμένο με τη μικρή μας;;;

Ετσι, ελαφρά τη καρδία;;;;

Ή μήπως υπέκυψε στον εκβιασμό του Νηλ;;;

Άποψή μου είναι πως δέχτηκε μόνο και μόνο επειδή ήξερε πως με την Ελίζα παραδίπλα η Κάντυ μόνο καλά δε θα περνούσε μ΄αυτό το γάμο...

Κάτι σαν εκδίκηση δλδ για όλα όσα είχε τολμήσει να τους κάνει η Κάντυ...
 
Juanita είπε:
Μια λεπτομέρεια που με εξίταρε είναι η εξής:
Όταν το Ρανγκαναίϊκο πάει στη θειά να συζητήσουν για το γάμο του Νηλ και της Κάντυ εκτός από τον εκβιασμό πως δήθεν τάχα το βλαμμένο θα καταταγεί πρέπει να αναφέρουν κάτι για τον μπάρμπα.

Οτι δλδ είναι υπέργηρος, όπου να ΄ναι αποχαιρετά τιμή και δόξη τον μάταιο τούτο κόσμο και πως η μικρή έτσι και παντρευτεί κάποιον άλλον η περιουσία των Άρντλεϋ πάει σε ξένα χέρια...

Η θειά ήδη γνωρίζει πως ο Γουίλλιαμ έχει επιστρέψει στα πάτρια εδάφη

(στο ανιμε πριν το θάνατο του Στήαρ, στο μάνγκα μετά ) άρα δεν τίθεται θέμα να μας αφήσει άμεσα...


Τι γράφει κανεις, όταν έχει έμπνευση!!!!!!! Ευγε!
 
Juanita είπε:
Πως λοιπόν παίρνει την απόφαση να παντρέψει το βλαμμένο με τη μικρή μας;;;

Ετσι, ελαφρά τη καρδία;;;;

Ή μήπως υπέκυψε στον εκβιασμό του Νηλ;;;

Άποψή μου είναι πως δέχτηκε μόνο και μόνο επειδή ήξερε πως με την Ελίζα παραδίπλα η Κάντυ μόνο καλά δε θα περνούσε μ΄αυτό το γάμο...

Κάτι σαν εκδίκηση δλδ για όλα όσα είχε τολμήσει να τους κάνει η Κάντυ...
Η Μεγάλη Θεία ήξερε τι κουμάσι ήταν ο Νηλ! Οπότε με αυτό το γάμο (και αυτό το γαμπρό) νόμιζε ότι θα έπαιρνε επιτέλους την εκδίκησή της... :takethat:

Μια άλλη εκδοχή, είναι να τα είχε χαμένα η θ. Ελρόυ! Άκουγε λοιπόν Μεγάλος Θείος και Μεγάλος Θείος και στο τέλος πίστεψε ότι ο θείος ήταν με το ένα πόδι στον τάφο... :go:

Παιδιά, έχουμε συζητήσει το ενδεχόμενο, η Μεγάλη Θεία να ζήλευε την Candy? :wait2:
 
Τέλεια Nessie μου!!!

Μου έδωσες την απάντηση που τόσο καιρό έψαχνα!!! :wave:

Λοιπόν... :sure:H Ελρόυ είναι 3 σε ένα!

α. της έχει σαλέψει :brick:

β. θεωρεί πως είναι η Ελίζα στη θέση της Ελίζας :gdance:

γ. ζηλεύει παράφορα την Κάντυ... :rant:

Έτσι, σε μιά κρίση παροξυσμού και απώλεια ταυτότητας θεωρεί πως ο αδερφούλης της είναι η κατάλληλη τιμωρία για την Κάντυ που σήκωσε κεφάλι ειδικά τώρα που το ραμολί (Άλμπερτ) είναι στα τελευταία του... :cheers:

Εκείνο που θεώρησα πολύ σκληρό, ήταν που απαγόρεψε η Ελρόϋ στην Κάντυ να παραστεί στην κηδεία του Στήαρ.

Ο,τι και να είχε η θειά με τη μικρή, δεν έπαυε η Κάντυ να ήταν από τις καλύτερες φίλες του Στήαρ.

Το να της απαγορεύσει να έρθει στο νεκροταφείο δε σηκώνει καμιά δικαιολογία.

Ακόμα και αν δε θεωρούσε την Κάντυ μέλος της οικογένειας...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν μπορώ να μην την πω την κακία μου…


Η μεγάλη θεία μου δίνει την εντύπωση ότι συμπεριφέρεται σαν μια ξιπασμένη, νεόπλουτη γεροντοκόρη….
 
Μη μιλάς έτσι... : :tsktsk: :nono: :D

Δεν ήταν γεροντοκόρη... χήρα ήταν :sure: και ανέτρεφε και τα χαζά του άντρα της...

Kατά τ΄άλλα... η Κάντυ την πείραζε... :rant:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πωωωωωωωωω πωωωωωωωωω! ρε μπουμπού τώρα καταλαβαίνω πόσο πόρωση είναι αυτό το site!!! χαίρομαι που υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι που αρνούναι να αφήσουν πίσω την παιδικότητά τους. ευχαριστώ που με έβαλες κι εμένα. όσο για τους Άγγελους του Τσάρλυ στο προφίλ μου, αυτό θα έβαζα κι εγώ!!!!! αυτό ή κανένα χατζάρι, ξέρεις!
 
Πίσω
Μπλουζα