Τομ και Τζέρι - Tom & Jerry

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
Μου φανηκε παραξενο που δεν υπαρχει θεμα για το κινουμενο σχεδιο "Τομ και Τζερι" :eek:

78179.jpg78180.jpg78181.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=4nigMq2EpzYhttp://www.youtube.com/watch?v=9haRrw35gI0

Αφορμη για να ανοιχτει το θεμα ηταν ενα επεισοδιο της σειρας "αστυνομος Θανασης Παπαθανασης",βλεπουμε στο στιγμιοτυπο το Θανασης Βεγγο να κραταει μια βιντεοκασσετα που περιεχει επεισοδια της σειρας κινουμενων σχεδιων "Tom & Jerry"

screenshots του επεισοδιου

image_78177.jpgimage_78178.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα από τα καλά του Ίντερνετ είναι ότι σήμερα υπάρχουν όλα αυτά τα όμορφα κινούμενα σχέδια (Τομ και Τζέρι, Ροζ Πάνθηρας κλπ.) με τα οποία μεγάλωσα, για να τα βλέπουν και τα παιδιά μου, αντί να βλέπουν όλα τα σύγχρονα γιαπωνεζο-τέρατα με τα κοκκινοπράσινα μάτια...

Τομ και Τζέρι έπαιζε τόόόότε η ΕΡΤ κάθε Τρίτη στις 6 το απόγευμα, αν θυμάμαι καλά, ξεκινώντας δηλαδή το πρόγραμμα. Μιλάω περίπου για 78-79...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H κακία στο μεγαλείο της, όπως και τα περισσότερα κινούμενα σχέδια εκείνης της εποχής!

Όποτε το έβλεπα ήμουν με το μέρος του Τομ. Που θα πάει θα το πιάσει κάααααποια στιγμή αυτό το ποντίκι.
 
Αυτό το .... :mad: :shake: :bash: :rant: :rant:......ποντικι στα νεύρα μου την έδινε. Πόσο ήθελα όταν ήμουν μικρός, να πέσει στα χέρια του Τομ. Σε έναν εναλλακτικό κόσμο, θα έπρεπε να δικαιωθούν και ο Τομ και το Κογιότ ( μόνο ο Τουίτι να την γλυτώνει)... :D
 
Πάντως παιδιά, σε αρκετά επεισόδια που έχω δει στο Internet ο Τομ και ο Τζέρι συμφιλιώνονται κατά κάποιο τρόπο, κυρίως για ν' αντιμετωπίσουν και τον άγριο σκύλο του σπιτιού (η το μπερδεύω με άλλο καρτούν; Μάλλον όχι)
 
O Τζέρι με τον σκύλο συμμαχούσαν για να βγάλουν από την μέση τον Τομ.
 
Κι εμενα ο Τζερι δε μου αρεσε καθολου,υποτιθεται οτι ηταν το "θυμα" αφου το ποντικακι ειναι αδυναμο μπροστα στη γατα που το βλεπει σαν νοστιμο μεζεδακι αλλά το πραγματικο θυμα στην περιπτωση αυτη ηταν ο φουκαρας ο Τομ.Καθε φορα που ο Τζερι εκανε σκανταλιες και την πληρωνε τη νυφη ο Τομ μου ερχοταν να μπω μεσα στο κινουμενο σχεδιο και να :frypan: :frypan: :frypan: :frypan: το Τζερι

Kambia είπε:
O Τζέρι με τον σκύλο συμμαχούσαν για να βγάλουν από την μέση τον Τομ.
Νομιζα οτι ο Τζερι πειραζε το σκυλο κανοντας το ομως να φανει οτι υπευθυνος ηταν ο Τομ ωστε να τον κυνηγησει ο σκυλος και να βρει ο Τζερι την "ησυχια" του.Αυτο ειναι ενα ειδος "συμμαχιας"; μαλλον το συμφερον του κοιταζε το πανουργο παλιοποντικο..

Ολοκληρα υποχθονια σχεδια ειχε ενα τοσο δα πραματακι :bash: :bash: :bash:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
H κακία στο μεγαλείο της, όπως και τα περισσότερα κινούμενα σχέδια εκείνης της εποχής! Όποτε το έβλεπα ήμουν με το μέρος του Τομ. Που θα πάει θα το πιάσει κάααααποια στιγμή αυτό το ποντίκι.
Με κάλυψε απόλυτα αυτή η απάντηση! :)

Ο καημένος ο Τομ και ο Γουάϊλι, είναι οι πλέον πιο παρεξηγημένοι χαρακτήρες.... Τους αξίζει ένα επινίκιο επεισόδιο μόνο και μόνο για ψυχική οδύνη!....
 
Φοβερό καρτούν. Μου άρεσαν πολύ οι περιπέτειες τους. Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις των προαναφερθέντων. Εγώ πιο πολύ πάντως έχω άχτι ο Willy να πιάσει το beep beep.

Και τελικά το έπιασε!!!


Εχμμ...κατά κάποιο τρόπο δηλαδή!!
 
το 1990 επαιζε πολυ τομ και τζερυ στην ετ1 ειχα γραψει πολλα επισοδια και εβλεπα συνεχεια μετα.ειχα βρει και μια κασετα στο βιντεο κλαμπ τοτε και κατα τυχη ειχε επισοδια που δεν εχω ξαναδει.τωρα τομ και τζερυ πετυχαινω καμια φορα να παιζει σε διαφορα δορυφορικα.
 
θυμαμαι ενα επεισοδιο αλλά δεν ειμαι σιγουρη αν ηταν απ αυτο το κινουμενο σχεδιο: Ο Τομ ερωτευεται μια γατα και για να την κατακτησει πειθει το Τζερι να παιξει θεατρο αφηνοντας τον να τον πιασει για να κανει καλη εντυπωση στη γατα

Κατι αντιστοιχο ζηταει με τη σειρα του και ο ερωτευμενος Τζερι απ τον Τομ,τον πειθει να φανει αδυναμος μπροστα του,να τον αφησει να τον χτυπησει ωστε να ενθουσιαστει η ποντικινα
 
Από τα αγαπημένα μου ζωάκια ο Τομ και ο Τζέρι.

Είχε προβληθεί στην ελληνική τηλεόραση;
 
BETTY BOOP είπε:
Από τα αγαπημένα μου ζωάκια ο Τομ και ο Τζέρι.
Είχε προβληθεί στην ελληνική τηλεόραση;
ναι Χριστινα,προβληθηκε και στην Ελλαδα και μαλιστα βρηκα κι ενα προγραμμα του FORD231 που γραφει οτι ειχε προβληθει ενα επεισοδιο την Πεμπτη 21 Δεκεμβριου 1978 απ το καναλι της ΕΡΤ

tomjer.JPG

Ισως καποιοι να θυμουνται ποια χρονολογια πρωτοπροβληθηκε
 
επαιζε για πολλα χρονια στην ΕΤ1 μεχρι τα μεσα δεκαετιας 90
 
ετυχε να δω το 103ο επεισοδιο με τιτλο "blue cat blues" του 1955

http://www.youtube.com/watch?v=Uy83lVTCxcE δηλαδη ετσι τελειωνει; o Tom καταχρεωμενος και απελπισμενος λογω ερωτικης απογοητευσης αυτοκτονει εχοντας διπλα του τον επισης εγκαταλελειμμενο Τζερυ που "φευγει" μαζι του κι αυτος για το τελευταιο ταξιδι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To μονο που μου άρεσε στο Τομ και Τζέρι ήταν το αληθινό λιοντάρι στην κορνίζα που ήταν το σήμα κατατεθέν της παραγωγής πριν αρχίσει το επεισόδιο. Όλο το υπόλοιπο το μισούσα, μου άφηνε μια γεύση αδικίας. Δεν ήταν ούτε κάν αστείο όπως το Roadrunner Show. Καημένος Τομ... Και μου το έβαζαν να το βλέπω γιατί ταχα ήταν γλυκό και αθώο! Ίσως να μου άρεσε αν ήταν μόνο αυτά τα δύο ζώα, αλλά ο σκύλος και η μαύρη γυναίκα που βλέπαμε μόνο τα πόδια της, ορμούσαν συνέχεια στον Τομ και τον τιμωρούσαν/εδερναν για τις πλάκες του Τζέρι, κι αυτός γελούσε. Ήταν άσχημο κι έδειχνε μονο κακία.


Οφείλω να παραδεχτώ όμως ότι όταν πήρα γάτα κατάλαβα τί σχέση είχαν αυτά τα δύο ζώα. Το ίδιο κάνει η γάτα μου με τα χελιδόνια του διπλα σπιτιου. Την προκαλλούν, τα κυνηγάει, αλλά δεν προσπαθεί (αρκετά) να τα πιάσει γιατί την διασκεδάζουν και δεν θέλει να τα σκοτώσει.
 
Από τα αγαπημένα μου ζωάκια ο Τομ και ο Τζέρι.

Είχε προβληθεί στην ελληνική τηλεόραση;
Βεβαίως και το έβλεπα.
Μάλιστα οι υπότιτλοι τότε ήταν στο πολυτονικό σύστημα...
 
Πίσω
Μπλουζα