Το Καλό Παιχνίδι Α.Ε.

NIOBH

RetroMaNiaC
Joined
9 Ιουν 2013
Μηνύματα
955
Αντιδράσεις
1.753
Η εταιρεία ιδρύθηκε το 1977 στη Θεσσαλονίκη από τον κ. Δημήτρη Σούλα.

129369.jpg

Ο κ. Σούλας γεννήθηκε το 1938 στη Θεσσαλονίκη και το 1960 πήγε για σπουδές στη Γερμανία, όπου τον κέρδισε το φωτορεπορτάζ. Το 1974 επιστρέφει μόνιμα στην Ελλάδα, διαπιστώνει όμως ότι η φωτοδημοσιογραφία δεν ήταν στο επίπεδο της Γερμανίας και τότε αποφασίζει να ασχοληθεί με το εμπόριο και τις επιχειρήσεις. Μαθαίνει ότι η εταιρεία Otto Maier Verlag, ενδιαφερόταν να διαθέσει τα επιτραπέζια εκπαιδευτικά παιχνίδια Ravensburger στην Ελλάδα και έτσι το 1977 ιδρύει στη Θεσσαλονίκη την εταιρεία Το Καλό Παιχνίδι Α.Ε., με σήμα ένα τραινάκι (πηγή: http://www.dimitri-soulas.com -> Βιογραφία).

129351.jpg

Στην αρχή εισάγει τα παιχνίδια. Στα τέλη της δεκαετίας του 80, όταν τα ηλεκτρονικά παιχνίδια κερδίζουν μεγάλο μερίδιο στην αγορά των εκπαιδευτικών παιχνιδιών, ο κ. Σούλας για να αποφύγει τους υψηλούς δασμούς και άλλους περιορισμούς στις εισαγωγές, αποφασίζει να κατασκευάζει τα παιχνίδια στην Ελλάδα με άδεια της Ravensburger. Δεν καταφέρνει όμως να ξανακερδίσει το μερίδιο αγοράς που είχε και το 1991 η εταιρεία κλείνει. Ένα από τα παιχνίδια που κυκλοφόρησαν με οδηγίες στα ελληνικά, ήταν το επιτραπέζιο Τρέχα σαλιγκαράκι με ωραία εικονογράφηση και 6 χρωματιστά ξύλινα σαλιγκάρια.

129366.jpg129355.jpg129354.jpg129353.jpg

Άλλα παιχνίδια, ήταν το Τομπολίνο,

129367.jpg

οι Χρυσοθήρες (με ξύλινες χρωματιστές φιγούρες χρυσοθήρων και ληστών),

129368.jpg

 

η Αλάσκα (με περίπου 50 κοντέινερ που έχουν εγκαταλειφθεί στην Αλάσκα όταν ακυρώθηκε κάποιο κυβερνητικό σχέδιο!), το Ρέβερσι (για 2 παίκτες, με νικητή τον παίκτη που θα κλείσει με τα πιόνια του τον συμπαίκτη του), κ.α. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια παρουσιαση!!! :)

Σε ευχαριστουμε πολυ Νιοβη!!! :flower: :thanx2:
 
Ευχαριστουμε Νιοβη!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πωπω! Μου άνοιξες την όρεξη με το Coco Crazy!

Το είχε μια συμμαθήτριά μου στο δημοτικό και μου άρεσε τόσο, που της το είχα δανειστεί για ένα διάστημα! Δυστυχώς δεν το έβρισκα σε παιχνιδάδικα έκτοτε, οπότε δεν το απέκτησα ποτέ.

Φοβερό παιχνίδι! Γρήγορο και με σασπένς!
 
nwntas είπε:
Το είχε μια συμμαθήτριά μου στο δημοτικό και μου άρεσε τόσο....
Ελπιζω να εννοεις το παιχνιδι και οχι την συμμαθητρια.... :D :p

Περα απο τον χαβαλε,η Ravensburger εχει βγαλει πολυ ομορφα επιτραπεζια (για να μην πω για τα puzzle της),

το Scotland Yard και Ο Θησαυρος των Ινκας παρολο που δεν τα εχω,πρεπει να ειναι πολυ εθιστικα. :)
 
stayros είπε:
Ελπιζω να εννοεις το παιχνιδι και οχι την συμμαθητρια.... :D :p
Κοντά στο βασιλικό... :p

Ισχύει! Η Ravensburger είχε, κατά τη γνώμη μου, και από τις καλύτερες ποιότητες στα επιτραπέζιά της, τόσο στο κομμάτι της σχεδίασης και του gameplay, όσο και στο κομμάτι της κατασκευής. Τα κουτιά, οι κάρτες, τα πλαστικά τμήματα, τα ζάρια, όλα είχαν μια αίσθηση πολύ προσεγμένη, και γενικά άντεχαν στο χρόνο. Ακόμα και η MB ή η Parker, που είχαν τα τοπ επιτραπέζια της εποχής, είχαν κάποια θεματάκια στην ποιότητα κατασκευής...
 
Πολύ νοσταλγικό το θέμα σου Νιόβη...Κάποτε στην Ελλάδα υπήρχαν πολύ αξιοπρεπείς εταιρίες που δυστυχώς δεν τα κατάφεραν...

Αυτό που έχω εγώ λέγεται Αυτοκράτορας,Βασιλιάς,Ιππότης και μόλις το σκάναρα :D

129454.jpg

Και το πίσω μέρος με κάποιες γενικές πληροφορίες για το παιχνίδι.

129455.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα 4 πρώτα παιχνίδια


ΤΚΠ-4ΠΠ_2.JPG

 


ΤΚΠ-4ΠΠ_3.JPG


Φωτό: internet




ΤΚΠ-4ΠΠ_1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stayros είπε:
το Scotland Yard και Ο Θησαυρος των Ινκας παρολο που δεν τα εχω,πρεπει να ειναι πολυ εθιστικα. :)
To Scotland Yard, πράγματι πρέπει να είναι ωραίο παιχνίδι! Θα το ζητήσω μου φαίνεται από τον Άγιο Βασίλη ;)

 

 

a100 είπε:
Κάποτε στην Ελλάδα υπήρχαν πολύ αξιοπρεπείς εταιρίες που δυστυχώς δεν τα κατάφεραν...
Πόσο δίκιο έχεις... :(

 

 

Ένα ακόμα προσχολικό: Τα 4 πρώτα παιχνίδια :)

Φωτό: internet

ΤΚΠ-4ΠΠ_1.JPG

ΤΚΠ-4ΠΠ_2.JPG

ΤΚΠ-4ΠΠ_3.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το topic! Να προσθέσω και εγώ με τη σειρά μου το εκπληκτικό "Μεσονύκτιο Πάρτυ" της Ravensburger, το οποίο εκδόθηκε στην Ελλάδα από την εταιρεία "Το Καλό Παιχνίδι" το 1990.
 
Το καπέλωμα!

Με 24 πιόνια/καπέλα σε 6 χρώματα και 1 επιπλέον χρυσό, 2 ζάρια, ταμπλό διπλής όψης (για 3 διαφορετικούς τρόπους παιξίματος) και οδηγίες στα ελληνικά!

Για 2-6 παίκτες ηλικίας 6-99 ετών και νικητή τον παίκτη που θα μαζέψει ή όλα ή τα περισσότερα καπέλα, ανάλογα με την παραλλαγή του παιχνιδιού! :)

hats1.jpg

hats2.jpg

Τίτλος της αρχικής γερμανικής έκδοσης: Fang den Hut

hats3.jpg

Φωτογραφίες: internet
 
καλησπέρα απέκτησα ξανά το Σκοτλαντ Γιαρντ που το είχα παλιά....... αλλά δεν εχω τις οδηγίες το manual. αν κάποιος φίλος το έχει και θελει να μου στείλει φωτο σελιδα-σελιδα στο e-mail μου zalkonpe@hotmail.com ...... ευχαριστω
 
Πίσω
Μπλουζα