Το Ματωμένο Γράμμα [Διονυση Ρωμα]

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Και επανερχομαι με το πρωτο θεατρικο που ακουσα κατα την επιστροφη μου απο την επισκεψη στο χωριο που περιεγραψα στο προηγουμενο thread.

Το Ματωμενο Γραμμα. Δινει μια αλλη θεωρηση για την καθημερινοτητα κατα τη Γερμανικη Κατοχη και οι ηθοποιοι μας μεταφερουν πολυ πειστικα αυτο το κλιμα. Μεταδοθηκε το 1956 και ανηκει στη σειρα διηγηματων του Ρωμα υπο το τιτλο "Απο τη ζωη του Παυλου Φελτη". Δυστυχως δεν εντοπισα καποιο αλλο πλην του Ματωμενου Γραμματος.

Ειμαστε λοιπον στην κατοχη και 3 φιλοι (ο ηρωας του Ρωμα - Παυλος Φελτης, η γυναικα του και ο ανακριτης Καρλακας) περιφερονται στην Αθηνα βραδυ. Αξαφνα χτυπανε οι σειρηνες που σηματοδοτουν την απαγορευση κυκλοφοριας. Βρισκουν καταφυγιο στη πρωτη πολυκατοικια που ειναι κοντα τους.

Με εκπληξη αντικρυζουν ενα μινι καζινο να λειτουργει στον υπογειο.

Ο Φελτης καταλαβαινει οτι γνωριζει τους "ιδιοκτητες" απο την Αιγυπτο οπου ασχολουντο με βρωμοδουλειες.

Το big boss τον καλει στο γραφειο. Μετα απο λιγο ο big boss ειναι νεκρος στις σκαλες εχοντας μαζι του μονο ενα γραμμα και ο Φελτης αφαντος.

Ο Φελτης θα λυσει με τον "παραδοσιακο" τροπο των αστυνομικων διηγηματων (μαζευει τους υποπτους για να εξιστορησει τα γεγονοτα και τον ενοχο).
 
Το εργο αυτο θυμιζει αρκετα ιστορια της Αγκαθα Κριστι.

Ο Παυλος Φελτης θα μπορουσε να ειναι ανετα ο Ηρακλης Πουαρο, γιατι λυνει τον γριφο με λεπτομερεια και μαθηματικη μεθοδο οπως ο ηρωας της Αγγλιδας συγγραφεως.

Στους κυριους ρολους ακουγονται:

Γιώργος Παππάς - Παύλος Φέλτης

Λυκούργος Καλλέργης - ανακριτής Κάρλακας

Δέσπω Διαμαντίδου - Όλγα

Αθανασία Συγκελάκη - Μαρλένα Φέλτη
 
Πολύ άκυρη αυτή η Αθανασία Συγκελάκη στο ρόλο αρραβωνιαστικιάς του Φέλτη,που τη βρηκανε ρε παιδι μου, και δυστυχώς έπαιζε στις περισσότερες ιστορίες της σειράς ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΦΕΛΤΗ. Εκτός νομίζω από το επεισόδιο ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΤΟΥ ΑΡΛΕΚΙΝΟΥ όπου τον αντίστοιχο ρόλο είχε η Τζένη Καρέζη
 
Στο συγκεκριμενο θεατρικο παντως, john, η Αθανασια Συγκελακη ειναι οχι η μνηστη του Φελτη, αλλα η κυρια Φελτη.

Και νομιζω πως η φωνη της μοιαζει αρκετα με της Αννας Κυριακου, στα νιατα της φυσικα. Δε μοιαζει;
 
Μπορεί,αλλα στο πολυ πιο ξενερωτο!Πολυ παρωχημενη ερμηνεια!
 
Παντα με ενα καλο λογο στο στομα αυτο το παιδι :)

Eχεις ακουσει τα υπολοιπα της σειρας "Φελτη"? Δεν εχω εντοπισει κατι...
 
Λοοοολ εχει βαλει η Ρ/Τ κάμποσα (Τα εκατομμυρια του Αρλεκινου πχ) και επίσης μεταδίδονται ενίοτε σε συνέχειες (κάθε μέρα στις 5) από την ΕΡΑ

Πάντα με εκνευρίζει το επώνυμο "Κάρλακας"! Μου φαινεται τοοοοσο γελοιο!
 
johnalepou είπε:
Πάντα με εκνευρίζει το επώνυμο "Κάρλακας"! Μου φαινεται τοοοοσο γελοιο!
Ελπιζω μονο να μην εχουμε κανενα μελος του φορουμ με αυτο το επωνυμο, γιατι δε σε βλεπω καλα, john! :D
 
Looool δικιο εχεις!Δεν το σκεφτηκα αυτο!
 
Γιαννη δεν ανοιγεις και εσυ κανα thread με τα ραδιοφωνικα θεατρικα που θεωρεις οτι αξιζει καποιος να ακουσει.

Αν μαλιστα τα περιλαβεις και με την γνωστη πιπερατη κριτικη σου θα ειναι φοβερα ενδιαφερουσα και ως αναγνωσματα ;)
 
Λολ πολυ ωραια ιδεα,μολις ευκαιρησω θα το κανω (και αυτο)
 
[edit] Greeklish [edit]

Λυπάμαι πολύ john αλλά διαφωνό κάθετα σε ότι αφορά την ερμηνεία της Συγκελάκη. Μου άρεσε πολύ, όπως και η ερμηνεία της στο έργο Χριστίνα, που νομίζω ότι μεταδόθηκε το 2009. Έμαθα μάλιστα, από ραδιοφωνική εκμπομπή, ότι πρόκειται για εξαιρετικό ταλέντο του Κάρολου Κουν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα