Το Σμαραγδένιο Δάσος - The emerald forest (1985)

filmmusic

RetroMaNiaC
Joined
20 Ιουν 2010
Μηνύματα
628
Αντιδράσεις
124
ή αλλιώς "Το Σμαραγδένιο Δάσος".

Ο γιος ενός Αμερικάνου μηχανικού στη Βραζιλία απαγάγεται από μια φυλη των τροπικών δασών, και μεγαλώνει μαζί τους.

Ο πατέρας του τον ψάχνει πολλά χρόνια μέχρι που κάποια στιγμή τον συναντάει...

βασισμένο σε αληθινή ιστορία!

Αλήθεια το θυμάται κανένας;

Εγώ δε θυμάμαι τίποτα εκτός από μια αηδιαστική σκηνή που

ένας ιθαγενής βάζει το δάχτυλό του μέσα στην πληγή ενός, και μετά το γλύφει. Κάτι τέτοιο νομίζω.
Λένε πολλοί ότι πρόκειται για υπέροχη ταινία και γενικά βλέπω διθυραμβικά σχόλια..

Νομίζω προσφέρεται για μια θέαση τώρα το καλοκαίρι.. :cool:

 
Αρκετά καλή ταινία. Τα πλάνα της ζούγκλας είναι πολύ όμορφα και αρκετά αυθεντική η φυλή. Τον ρόλο του χαμένου γιου τον ερμηνεύει ο γιος του σκηνοθέτη. Μερικές δόσεις μυστικισμού, κάποιοι λίγοι συμβολισμοί και οικολογικά μηνύματα. Με χαλάει λίγο που από κάποια στιγμή και μετά γίνεται λίγο μελό
 
και γω θυμάμαι που την είχα δει μικρός και είχα ξενερώσει απίστευτα (χαμενο παιδί και ζουγκλες, θα περίμενα να δω κάτι Ταρζανοειδες) εγω αυτό που θυμάμαι είναι μια σκηνή όπου οι Ινδιάνοι κόαζαν σαν βατράχια για να βρεξει και να καταστραφεί το φράγμα (ή ειναι απο άλλη ταινία?)
 
Ψάχνοντας πληροφορίες για αυτήν, βρήκα και μια άλλη ταινία που αγνοούσα την ύπαρξή της, το Quest for fire (La guerre du feu) [1981] του Ζαν Ζακ Ανώ.

Έχει σχέση με πρωτόγονες φυλές κτλ. Δεν είναι σε κάποια συγκεκριμένη γλώσσα.

Μου φάνηκε ενδιαφέρουσα..

Την έχει δει κανείς;

Θα επανέλθω με περισσότερα όταν τη δω..
 
@ Τhor

Δεν τη θυμάμαι τη σκηνή, αλλά γενικά ταιριάζει στην ταινία που έχει το στυλάκι ένωσης του ανθρώπου με το πνεύμα του ζώου και κάποια άλλα παρόμοια

@ filmmusic

Δεν είναι σε καμιά γλώσσα, απλά δεν μιλάνε. Ίσως είναι η πιο σωστή ταινία με θέμα τους πρωτόγονους ανθρώπους. Ούτε ομιλία έχουν αναπτύξει, ούτε δεινόσαυρους βλέπουν όπως κάτι άλλες παρόμοιες ταινίες γεμάτες αναχρονισμούς. Πολύ καλή. Ο ένας από τους πρωτόγονους είναι ο Ron Perlman, που οι περισσότεροι τον μάθαμε από την τηλεοπτική σειρα Beauty & the Beast
 
Ναι. Δεν έχει σχέση με το σμαραγδένιο δάσος. Είναι του Ανό (Το όνομα του ρόδου) βασίζεται σε ένα μυθιστόρημα του Τζ. Χ. Ρόνι Ενέ (1856-1940) το κονσεπτ είναι οι περιπέτειες τριών μελών μιας προϊστορικής φυλής στην προσπάθειά τους να βρουν και να κλέψουν φωτιά όταν μια εχθρική φυλή έσβησε την δικιά τους. Προσωπικά μου άρεσε πολύ (και νομίζω ότι είναι πολύ καλύτερη από το βιβλίο)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α,νόμιζα οτι τουλάχιστον μιλάνε σε μια πρωτόγονη γλώσσα (κάτι σαν το Apocalypto).

πάντως screenshots από το Bluray φαίνονται υπέροχα..

επίσης άκουσα και ένα κομμάτι από το soundtrack και φαίνεται να έχει επίσης καταπληκτική μουσική, που είναι κάτι που με τραβάει στις ταινίες..
 
υπαρχει μια κατασκευασμένη γλώσσα αλλα αν θυμάμαι καλά δεν υπάρχει μετάφραση απλά βλέπεις να τη χρησιμοποιούν οι ήρωες
 
Δεν τη θυμάμαι τη γλώσσα, μόνο κάτι φθόγγους μου φαινόταν ότι έβγαζαν για να συνενοηθούν. Εκτός αν είχε κάποιο είδος γλώσσας η άλλη φυλή που συναντούν που ήταν κάπως πιο εξελιγμένη. Τέλος πάντων, μάλλον θα κάνω λάθος. Δεν ήξερα ότι βασίζεται σε βιβλίο. Αξίζει;
 
Το βιβλίο θεωρείται κλασσίκο. Εγω το διάβασα την εποχή του γυμνασίου και δεν μου πολυάρεσε για να πω την αλήθεια. Μπορεί να ήμουν μικρός ή να εφταιγε η μετάφραση ή να μην ήταν καλό το βιβλίο. Πιθανολογώ ότι ηταν το πρώτο γιατι θυμάμαι ότι το βασικό πρόβλημα μου ήταν ότι υήρχε πολύ αφήγηση και ελάχιστος διάλογος. Το βιβλίο που είχα ήταν από τις εκδόσεις Αγκυρα και το έχω δει σε βιβλιοπωλία ακόμα και σήμερα με την ίδια ζωγραφιά στο εξώφυλλο.

Του ίδιου συγγραφέα, από τον ίδιο εκδοτικό οίκο και με ανάλογη θεματολογία υπάρχει και το Ο γιός της γης το οποίο όμως δεν έχω διαβάσει και δεν μπορώ να έχω άποψη.
 
Thor είπε:
Το βιβλίο θεωρείται κλασσίκο. Εγω το διάβασα την εποχή του γυμνασίου και δεν μου πολυάρεσε για να πω την αλήθεια. Μπορεί να ήμουν μικρός ή να εφταιγε η μετάφραση ή να μην ήταν καλό το βιβλίο. Πιθανολογώ ότι ηταν το πρώτο γιατι θυμάμαι ότι το βασικό πρόβλημα μου ήταν ότι υήρχε πολύ αφήγηση και ελάχιστος διάλογος. Το βιβλίο που είχα ήταν από τις εκδόσεις Αγκυρα και το έχω δει σε βιβλιοπωλία ακόμα και σήμερα με την ίδια ζωγραφιά στο εξώφυλλο.
Του ίδιου συγγραφέα, από τον ίδιο εκδοτικό οίκο και με ανάλογη θεματολογία υπάρχει και το Ο γιός της γης το οποίο όμως δεν έχω διαβάσει και δεν μπορώ να έχω άποψη.
Ευχαριστώ πολύ. Θα το ψάξω
 
Μόλις είδα το "Quest for life" που λέγαμε παραπάνω (βαριέμαι ν'ανοίξω καινούργιο θρεντ γι'αυτό).

Υ-Π-Ε-Ρ-Ο-Χ-Η!

Και να σκεφτείτε ότι την αγνοούσα τελείως!!!

Από τις πιο ρεαλιστικές ταινίες που έχω δει..

Επίσης τέλεια μουσική!

Αν δε την είχε σκηνοθετήσει και ο Τέρενς Μάλικ που θα ήταν στο στοιχείο του (όχι ότι ο Ανό βέβαια δεν είναι), θα ήταν αριστούργημα!!!

παρόμοιες αλήθεια υπάρχουν;

Το Apocalypto μόνο μου'ρχεται στο μυαλό και βέβαια οι ταινίες των 50-60 με δεινόσαυρους κτλ..

Επίσης σκεφτόμουν τί ωραίο θα ήταν να γίνει ένα τέτοιο θέμα σε animation!

Κάτι σαν την Ιεροτελεστία της άνοιξης από τη Φαντασία του Disney, αλλά με ανθρώπους, και μια Ευρωπαϊκή καλλιτεχνική ματιά..
 
Λίγο αργοπορημένος, αλλά υπάρχει ακόμη μια ταινία το The Clan of the Cave Bear στο ίδιο, περίπου, ύφος με το Quest for Fire, βασισμένο σε βιβλίο της Jean M. Auel. Η ταινία είναι κάτω του μετρίου, αλλά αν θες να δεις κάποια ταινία που πλησιάζει τον τρόπο που παρουσιάζει εκείνη την εποχή το Quest for Fire δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια άλλη. Βασικά, εμένα προσωπικά ούτε το βιβλίο μου άρεσε ιδιαίτερα, αλλά από την ταινία είναι πολύ καλύτερο
 
Δεν έχω δει την ταινία (το βιβλίο που έχει κυκλοφορήσει στην Ελλάδα σαν Ούρσους το πνεύμα των σπηλαίων ούτε σε εμένα άρεσε) είναι εύκολο να υποθέσει κανείς ότι δεν είναι τίποτα το σπουδαίο μια και δεν έχουν υπάρξει σικουελ στην ταινία ενώ τα βιβλία της σειράς είναι έξι αν δεν κάνω λάθος
 
Επιτέλους, βρήκα ακόμη έναν που δεν του άρεσε το βιβλίο, γιατί όσους ξέρω που το είχαν διαβάσει με είχαν πρήξει για το πόσο ωραίο είναι. Δεν ξέρω αν βγήκε κι έκτο, νόμιζα ότι ήταν πέντε, αλλά ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα να μάθω μετά την ήττα που έφαγα με το πρώτο που διάβασα.Δεν είμαι ανθρωπολόγος για να ξέρω πόσο σωστά αναπλάθει την προϊστορική εποχή, αλλά γενικά το βιβλίο μοιάζει με σαπουνόπερα. Φαντάσου τώρα πόσο χάλια είναι η ταινία
 
Πίσω
Μπλουζα