Το Φως του Γκαζιού

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.512
Αντιδράσεις
28.094
Το φως του γκαζιού (1981)


Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CF%86%CF%89%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%BF%CF%8D_(1981)




Προκειται για μια πολυ καλη παρασταση απο το Θεατρο της Δευτερας, παραγωγης 1985.

Το εργο ειναι ενα ατμοσφαιρικο, κλειστοφοβικο θριλλερ και η ιστορια εχει ως εξης:

Στο Λονδινο του 19ου αιωνα, η Μπελλα Μπανινγκαμ ζει με τον συζυγο της Τζακ. Η γυναικα αυτη βρισκεται μπροστα σε εναν εφιαλτη καθως διαπιστωνει με τρομο οτι ξεχνα γεγονοτα, κρυβει διαφορα πραγματα του σπιτιου, και σιγα - σιγα οδηγειται στην τρελα. Σε ολα αυτα δε βοηθουν καθολου η αποτομη συμπεριφορα του αντρα της και η περιεργη σταση της μιας απο της δυο υπηρετριες του σπιτιου, η οποια δειχνει μια περιεργη αντιπαθεια προς την κυρια της.

Η ψυχολογικη καταρρευση της ηρωιδας ειναι αναποφευκτη, αλλα η αναπαντεχη εμφανιση του επιθεωρητη Ραλφ Πετερσον θα επιφερει τρομερες αλλαγες στη ζωη του ζευγαριου, αφου θα βγουν στην επιφανεια πολλα συγκλονιστικα μυστικα....

Σ' αυτο το θεατρικο εργο του Πατρικ Χαμιλτον βασιστηκε η ταινια Gaslight, του 1944, με τη γλυκια Ινγκριντ Μπεργκμαν στον πρωταγωνιστικο ρολο, και τους πολυ γοητευτικους Σαρλ Μπουαγιε και Τζοζεφ Κοττεν στους αλλους δυο βασικους ρολους. Η ταινια βεβαια, εχει πολλες και σημαντικες διαφορες απο το θεατρικο, οπως γινεται συνηθως σε αναλογες μεταφορες.

Το θεατρικο υπαρχει στο Αρχειο της ΕΡΤ και θα συγκινησει σιγουρα τους φιλους του ειδους.

Διανομη:

Mιρκα Παπακωνσταντινου - Μπελλα Μπανινγκαμ

Νικηφορος Νανερης - Τζακ Μπανινγκαμ

Δανης Κατρανιδης - επιθεωρητης της αστυνομιας

Γκαρυ Βοσκοπουλου - Ελιζαμπεθ

Αννιτα Δεκαβαλα - Νανσυ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ηξερα τον Hamilton μεχρι που ακουσα το "Ενα Μακαβριο Παρτυ" στο ραδιοφωνο. Απο τοτε το εχω ξανα-ακουσει αλλες 4 φορες (!!) και η εκτιμηση μου στο συγγραφεα ειναι και εκ των πραγματων δεδομενη ;)

Θα ψαξω να δω οπωσδηποτε τo Φως του Γκαζιου Bambi!
 
Πραγματικά εξαιρετικό θρίλλερ.

Είναι η δεύτερη θεατρική παράσταση με τον ίδιο τίτλο αφού το 1973 προβλήθηκε το έργο του Χάμιλτον με πρωταγωνιστές πάλι τον Νικηφόρο Νανέρη και στον ρόλο της Μπέλλας την Αντιγόνη Βαλάκου.

Η προβολή του έγινε το 1981 αν και το ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ αναφέρει το 1985. Ο αείμνηστος Χρήστος Ευθυμίου (Ο κακός βεζύρης κλπ) σε έναν μικρό ρόλο αστυνομικού προς το τέλος του έργου...

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CF%86%CF%89%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CE%B6%CE%B9%CE%BF%CF%8D_%281981%29

Bravo bambinella
 
Ακούγεται υπέροχο/ ψυχολογική κατάρρευση, κλειστοφοβικη δραση, απότομος σύζυγος, μυστηρια υπηρετρια και πολλά κρυμμένα μυστικά..νομιζω πως θα'ναι καλο
 
To έχω δει στο θέατρο, μάλλον δεκαετία '90, με Κάκια Αναλυτή, Κώστα Ρηγόπουλο και Πέτρο Φυσσούν...Όλοι τους ένας κι ένας στην παράσταση αυτή. Τους άλλους δυο ρόλους δεν τους θυμάμαι.
 
Καταρχήν κούκλος ο Κατρανιδης στο θεατρικό, δεν τον εχω δει ομορφότερο ;) ηταν αρκετα αδυνατος νεαρός! Το εργο

μου θύμισε παρα πολύ το ''κόκκινο βάζο'' του Μαρη

γυναικα που νιωθει πως τρελαίνεται και είχε και μητερα που πέθανε τρελή σε ασυλο, ενας βιαιος συζυγος που την τρελαινει επίσης ενας ντετέκτιβ την βοηθα και τον ερωτευεται, μια πιστη υπηρετρια θέλει το καλό της, η ελιζαμπεθ εδώ, κλειστοφοβικό τοπιο που αποτρελαινει την μαυρη γυναικα, αχρειος ο συζυγος με επικινδυνο παρελθον που αποκρυβει την πραγματική του ταυτότητα ενώ το φως του γκαζιού δειχνει τον υποπτο, όπως το σπάνιο πορσελάνινο βαζο και στο τέλος ερχεται η δικαιωση
Φανταζομαι πόσο καλή θα είναι η ταινια!!!!

επίσης οσοι εχουν δει μια ταινια με την φαιφερ και τον φορντ θα βρουν πολλά κοινά σημεια/ δεν υπάρχει παρθενογεννηση
 
αριαδνη είπε:
Το εργο μου θύμισε παρα πολύ το ''κόκκινο βάζο'' του Μαρη.
Μαλλον ο Μαρης θυμηθηκε το Φως του γκαζιου και εγραψε Το κοκκινο βαζο. ;)
 
ο κατρανιδης εχει φωνη που μαγευει , οσο για τον συζυγο δεν θα μπορουσα να σκεφτω καλύτερο από τον Νανέρη. Ο Μαρής την έκανε στο πιο αθηναικό και κοσμοπολίτικο την όλη ιδέα αν και φαινεται ότι πήρε στοιχεια πολλά πλην της νανσυς που μάλλον και αυτόν τον ρολο τον έφερε εις πέρας η Ανουσάκη κατά κάποιον τροπο

η ''τρελή '' συζυγος χρησιμοποιει το χαρτι της τρελας στο τέλος πολύ έξυπνα :cool: αν καποιος σου κάνει ψυχολογικό πόλεμο δεν χρειαζεται και πολύ να ''τρελαθείς''
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα πω πως η ταινία του 40 ήταν αυτό που περίμενα και φανταζομουν από το έργο!πολύ προσεγμένη παραγωγή και διαφορετικο ως προς την πλοκή από το θεατρικό! Τώρα ίσως μοιάζει η παράσταση του 80' με τον Κατρανιδη περισσότερο με την ταινία του 44! Καμία περίεργη και αλλοπροσαλλη υπηρέτρια δεν υπάρχει στην ταινία του 40 η μάλλον υπάρχει αλλά είναι τσακπινογαργαλιαρα και "εύκολη" τρόπων τινα αλλά δεν κάνει δύσκολη την ζωή της Μπελλας. Είναι ερωτευμένη με τον Τζακ απλα και τρώει από τα ψίχουλα που της πετά δεν δολοπλοκίες κατά της κυρίας της. Θέλω να δω και την ταινία του 44' να κρίνω ομως
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα