Το Χρώμα του Φεγγαριού (ANT1)

sunset89

Human RetroDatabase
Joined
19 Αύγ 2008
Μηνύματα
2.792
Αντιδράσεις
242
ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΦΕΓΓΑΡΙΟΥ - ΑΝΤ1

1996

Αισθηματική σειρά 18 επεισοδίων, βασισμένη στο ομώνυμο μυθιστόρημα της Αλκυόνης Παπαδάκη

Σκηνοθεσία: Γιάννης Δαλιανίδης

Σενάριο: Γιάννης Δαλιανίδης

grltv.png


Υπόθεση:

Η ιστορία του Φώτη και της Μαρίας, δυο νέων από τελείως διαφορετικούς κόσμους και κοινωνικές τάξεις, που συναντιούνται σ ένα νησί του Αιγαίου. Ο έρωτας οδηγεί τον Φώτη σε έναν αγώvα για καταξίωση, που κρύβει και πολλές απογοητεύσεις...

Καστ:

Κωνσταντίνος Καζάκος (Φώτης), Σμαράγδα Καρύδη (Μαρία), Ελένη Ζαφειρίου (γιαγιά), Κοσμάς Ζαχάρωφ, Γιώργος Κοτανίδης, Λυδία Λένωση, Ιάκωβος Μυλωνάς, Γιάννης Μόρτζος, Υρώ Λούπη κα.

Τίτλοι αρχής




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sunset89 είπε:
Αυτή πρέπει να ναι η πρώτη ευχάριστη είδηση από πλευράς αντ1. Το άλλο Σάββατο ξεκινά μια όντως σπάνια και παλιά σειρά του σταθμού: Το Χρώμα του Φεγγαριού. Με Καρύδη και Καζάκο. Στα φωνητικά η Αλέξια.
Λέτε να είναι τα πρώτα ευχάριστα μηνύματα? Στον αντ1 gold πάντως στις 28 ξεκινά το τρίτο στεφάνι κι εμείς εδώ στην Ελλαδίτσα ούτε το πρώτο δεν πρόκειται να δούμε (ακόμα τουλάχιστον).

Αναμένουμε εξελίξεις
Το θυμαμαι, ειναι του Δαλιανιδη και ειναι αρκετα καλο. Η Ελενη Ζαφειριου κανει την γιαγια, σε μια απο τις τελευταιες εμφανισεις της στην TV.
 
Το θυμάμαι αμυδρά... Αν δεν κάνω λάθος, είναι αυτό που τη μικρή αδελφή του Καζάκου παίζει η Άριελ Κωνσταντινίδη

η οποία πεθαίνει μετά από αποτυχημένη έκτρωση???

Έχω διαβάσει και το βιβλίο, αλλά θυμάμαι ελάχιστα...

Παίζει και η Τάνια Τρύπη? (πρώην σύζυγος του Καζάκου?)
 
serano915 είπε:
Το θυμάμαι αμυδρά... Αν δεν κάνω λάθος, είναι αυτό που τη μικρή αδελφή του Καζάκου παίζει η Άριελ Κωνσταντινίδη
η οποία πεθαίνει μετά από αποτυχημένη έκτρωση???

Έχω διαβάσει και το βιβλίο, αλλά θυμάμαι ελάχιστα...

Παίζει και η Τάνια Τρύπη? (πρώην σύζυγος του Καζάκου?)
Δεν το θυμάμαι,θα ήμουν πολύ μικρός!Αφού λέτε ότι το κομμάτι το λέει η Αλέξια,θα πρέπει η σειρά να είναι 90-94 το πολύ
 
Του 96 είναι η σειρά.

Παίζουν οι:

Κωνσταντίνος Καζάκος

Σμαράγδα Καρύδη

Λυδία Λένωση

Κοσμάς Ζαχάρωφ

Ελένη Ζαφειρίου

Άριελ Κωνσταντινίδου

Υρώ Λούπη

Γιώργος Χρανιώτης

Ιάκωβος Μυλωνάς κτλ κτλ

Η σειρά βασίστηκε στο ομώνυμο μυθιστόρημα της Αλκυόνης Παπαδάκη και διαφέρει αρκετά η τηλεοπτική απόδοση από το κείμενο του βιβλίου.
 
Αχά!! Καλά θυμόμουν την Άριελ! Μου έχει μείνει χαραγμένη στο μυαλό η σκηνή που λέω παραπάνω. Νομίζω παιζόταν κάθε Παρασκευή βράδυ, αν και δεν την είδα σε πρώτη προβολή. Είχα δει κάποια επεισόδια σε κάποια καλοκαιρινή επανάληψη, πρωινή ώρα.
 
Η Τρύπη έπαιζε στο Τρίτο στεφάνι που ήταν του ίδιου σκηνοθετη και της ίδιας οπτικής (του Δαλιανίδη). Για μένα ήταν η αγαπημένη μου σειρά Το χρώμα του φεγγαριού. Το περιμένω πώς και πώς για να χώσω τη sunset (ξέρει εκείνη :)
 
mhmerotategiatipino είπε:
Η Τρύπη έπαιζε στο Τρίτο στεφάνι που ήταν του ίδιου σκηνοθετη και της ίδιας οπτικής (του Δαλιανίδη). Για μένα ήταν η αγαπημένη μου σειρά Το χρώμα του φεγγαριού. Το περιμένω πώς και πώς για να χώσω τη sunset (ξέρει εκείνη :)
Την Τρύπη ως Ελένη (κόρη της κυρά-Εκάβης) στο Τρίτο Στεφάνι τη θυμάμαι πεντακάθαρα γιατί είναι μια από τις αγαπημένες μου σειρές και ας έχω να τη δω από την πρώτη της προβολή. Είχε παιχτεί μια φορά σε επανάληψη στα 15χρονα του ΑΝΤ1 αλλά δυστυχώς δεν τα είχα καταφέρει να την ξαναδω! Καταπληκτική σειρα!

Αλλά ούτως ή άλλως δεν νομίζω να το μπέρδευα γιατί το Τρίτο στεφάνι είναι σειρά επόχή ενώ το Χρώμα του Φεγγαριού διαδραματίζεται στη σύγχρονη εποχή (διορθώστε με αν κάνω λάθος, έχω δει ελάχιστα επεισόδια και μπορεί να λέω μπούρδες... :p )
 
Απόψε ξεκινά το Χρώμα του Φεγγαριού... την ώρα που κοντεύει να χαθεί και το φεγγάρι από τον ουρανο (καλές σειρές παίζουν συνήθως τα ξημερώματα). 3 κι όποιος αντέξει... το βλέπει.
 
sunset89 είπε:
Απόψε ξεκινά το Χρώμα του Φεγγαριού... την ώρα που κοντεύει να χαθεί και το φεγγάρι από τον ουρανο (καλές σειρές παίζουν συνήθως τα ξημερώματα). 3 κι όποιος αντέξει... το βλέπει.
Νομιζω οτι αρχιζει αυριο, οχι σημερα.
 
το χρωμα του φεγγαριου το ξεκινησαν 35 λεπτα νωριτερα, με αποτελεσμα να το δουμε μισο. Κριμα και ηταν το πρωτο επεισοδιο. Τι αχρηστοι ανθρωποι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο κάθε φορά που έχει μια σειρά ή εκπομπή τέτοιες ώρες προγραμματίζω το dvd μιά ώρα πιο πριν να αρχίσει και να κλείσει πολύ αργότερα από την έναρξη της επόμενης εκπομπής. Μπράβο σου θα μου πείτε, καλά κάνεις.

Αλλά ακόμα και έτσι μου έχει τύχει να μην γράψω ολόκληρο αυτό που ήθελα. Φανταστήτε τι ώρα και με τι απόκλιση από το πρόγραμμα το έπαιξαν.

Απαράδεκτοι οι άνθρωποι για να μην πω τίποτα άλλο.
 
Πίσω
Μπλουζα