Το δικό μας Nintendo64 και τα παιχνίδια του

Eagle 1

RetroMasteR
Joined
31 Ιαν 2016
Μηνύματα
1.298
Αντιδράσεις
4.543
Το δικό μας Nintendo64 μας το χάρισαν συγγενείς με μεγαλύτερα παιδιά, όταν τα δικά μας ήταν ακόμα μικρά. Το έπαιξαν πολύ, ακόμα και όταν είχαν δικό τους X-Box 360, από ότι μου έλεγαν τους άρεσαν πολύ τα παιχνίδια του, ιδίως το Mario από ότι θυμάμαι.

Παραθέτω φωτογραφίες της κονσόλας, των παιχνιδιών και ενός εξαρτήματος (τελευταίες φωτογραφίες) που δεν γνωρίζω τη χρήση του. Γράφει GameBoy και υποθέτω ότι επέτρεπε τις δισκέτες του GameBoy να παίζονται στην κονσόλα (?). Αν κάποιος ξέρει κάτι ας μας πληροφορήσει. Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από κονσόλες.

































 
Το τελευταιο περιφερειακο, το transfer pack χρησιμοποιειται κυριως για να διαβαζει το N64 καποια παιχνιδια του gameboy, ωστε να συνεργαζοντε με τα αντιστοιχα του N64. Δεν μπορει να τρεξει παιχνιδια gameboy στην τηλεοραση, με δυο εξαιρεσεις με τα pokemon παιχνιδια.

Το μηχανημα παντως, σε παιχνιδια για τεσσερεις παικτες, ειναι μαλλον το καλυτερο στην ιστορια των βιντεοπαιχνιδιων.
 
Getta Robo είπε:
Το τελευταιο περιφερειακο, το transfer pack χρησιμοποιειται κυριως για να διαβαζει το N64 καποια παιχνιδια του gameboy, ωστε να συνεργαζοντε με τα αντιστοιχα του N64. Δεν μπορει να τρεξει παιχνιδια gameboy στην τηλεοραση, με δυο εξαιρεσεις με τα pokemon παιχνιδια.Το μηχανημα παντως, σε παιχνιδια για τεσσερεις παικτες, ειναι μαλλον το καλυτερο στην ιστορια των βιντεοπαιχνιδιων.
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση Getta Robo, μας τα είχαν δώσει χωρίς εγχειρίδια χρήσεως και δεν ξέραμε αυτές τις λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο περιφερειακό!
 
Εδω μπορεις να δεις μια πολυ καλη παρουσιαση για τις λειτουργιες του με τα pokemon

[video=youtube_share;nJJuYHvG-Fw]

Και εδω μια λιστα με τα συμβατα παιχνιδια

http://nintendo.wikia.com/wiki/Transfer_Pak

Ηταν μια πολυ εξυπνη κινηση, οπου συνδιασαν την τοτε μανια των pokemon με τα δυο μηχανηματα. Δυστυχως δεν παιζει παιχνιδια του gameboy στη τηλεοραση, υπαρχει διαφορετικο περιφερειακο απο αλλη εταιρια, αλλα ειναι πολυ ακριβο και δεν νομιζω πως αξιζει τα χρηματα του σε μη συλλεκτες.
 
Λίγο ταλαιπωρημένο το βλέπω με σπασμένες τις γρίλιες... Αλλά το N64 δεν μασάει.

Βλέπω ότι δύο από τις κασέτες που έχεις δεν είναι σαφές τι παιχνίδια είναι. Η μία έχει αυτοκόλλητα από Smash Bros και Pokemon Stadium, ποιο από τα δύο παιχνίδια είναι? Η άλλη φαίνεται να έχει κολλημένο κάποιο κομμάτι από σελίδα περιοδικού ή manual, πάλι από pokemon.
 
Eμενα δεν με εκανε εντυπωση παντως η ταλαιπωρημενη κονσολα γιατι μπορει κατι να επεσε της η να επεσε αυτη σε καποια μεταφορα κλπ.Αυτο που με εκανε εντυπωση ειναι πως τα gamepads μοιαζουν σαν καινουργια λες και δεν εχουν χρησιμοποιηθη παρα λιγες ωρες.Σε πολυ καλη κατασταση ειναι πραγματικα και αντε τα χρωματιστα ειναι και πιο νεα το μανισιο το γκρι ομως και αυτο σαν καινουργιο μοιαζη.
 
Getta Robo είπε:
Εδω μπορεις να δεις μια πολυ καλη παρουσιαση για τις λειτουργιες του με τα pokemon......

Και εδω μια λιστα με τα συμβατα παιχνιδια.....

Δυστυχως δεν παιζει παιχνιδια του gameboy στη τηλεοραση, υπαρχει διαφορετικο περιφερειακο απο αλλη εταιρια, αλλα ειναι πολυ ακριβο και δεν νομιζω πως αξιζει τα χρηματα του σε μη συλλεκτες.
Είδα την παρουσίαση και την λίστα και πράγματι ήταν πολύ διαφωτιστικά αγαπητέ Getta Robo, δεδομένου ότι προσωπικά δεν έχω εμπειρία (δυστυχώς) με τη συγκεκριμένη κονσόλα. Την έπαιξαν τα παιδιά μου για ένα διάστημα και ήταν ενθουσιασμένα. Δεν είχαν χρησιμοποιήσει το εξάρτημα και τώρα χάρις στις παραπομπές σου ξέρουμε πως και με ποιές προϋποθέσεις γίνεται. Ευχαριστώ πολύ!

Imgema είπε:
Λίγο ταλαιπωρημένο το βλέπω με σπασμένες τις γρίλιες... Αλλά το N64 δεν μασάει.Βλέπω ότι δύο από τις κασέτες που έχεις δεν είναι σαφές τι παιχνίδια είναι. Η μία έχει αυτοκόλλητα από Smash Bros και Pokemon Stadium, ποιο από τα δύο παιχνίδια είναι? Η άλλη φαίνεται να έχει κολλημένο κάποιο κομμάτι από σελίδα περιοδικού ή manual, πάλι από pokemon.
Όντως δεν μασάει, μέχρι που το αποθηκεύσαμε έπαιζε μια χαρά, υποθέτω και τώρα. Η ταλαιπωρία της έγινε από λανθασμένη συσκευασία στη μετακόμιση, δεν τη συσκεύασα εγώ και οι υπάλληλοι της μεταφορικής δεν τύλιξαν τη μονάδα σε χαρτί/αεροφουσκίτσες, οπότε τριβόταν με τα χειριστήρια ή καλώδια.

Όσον αφορά στις κασέτες, ρώτησα το γιό μου και μου είπε ότι έτσι τις είχαμε πάρει. Φαίνεται ότι τα παιδιά που την είχαν πριν άλλαζαν τα αυτοκόλλητα. Στην πρώτη περίπτωση είναι το παιχνίδι Super Smash Bros (που μισοκόλλησαν πάνω το Pokemon) και η κάτω περίπτωση είναι το Pokemon Stadion (του οποίου το αυτοκόλητο φαίνεται κόλλησαν στην άλλη κασσέτα και στη θέση του βάλαν άλλα. Παιδιά και όχι συλλέκτες..............

metalcandyman είπε:
Eμενα δεν με εκανε εντυπωση παντως η ταλαιπωρημενη κονσολα γιατι μπορει κατι να επεσε της η να επεσε αυτη σε καποια μεταφορα κλπ.Αυτο που με εκανε εντυπωση ειναι πως τα gamepads μοιαζουν σαν καινουργια λες και δεν εχουν χρησιμοποιηθη παρα λιγες ωρες.Σε πολυ καλη κατασταση ειναι πραγματικα και αντε τα χρωματιστα ειναι και πιο νεα το μανισιο το γκρι ομως και αυτο σαν καινουργιο μοιαζη.
Πολύ σωστά το υπέθεσες αγαπητέ metalcandyman, έτσι ακριβώς έγινε, λάθος στη συσκευασία κατά τη μετακόμιση και τριβόταν πάνω της τα χειριστήρια ή το περιφερειακό εξάρτημα ή/και τα πολλά καλώδια. Ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και λειτουργική, ελπίζω να την ενεργοποιήσουμε πάλι.

-----------------

Και μία ερώτηση στους ειδικούς: Ο γιός μου ενθουσιάστηκε που την ξέθαψα (είχε "χαθεί" στη μετακόμιση, βρήκα τυχαία το πακέτο στην αποθήκη ενώ έψαχνα τα αερομοντέλα) και θέλει να την ξαναπαίξει. Αυτή τη φορά θα βλέπω και εγώ. Όμως: Τότε παίζανε σε τηλεόραση αναλογική (με λυχνία), η οποία δεν υπάρχει πιά. Παίζει άραγε τώρα σε σύγχρονη flat τηλεόραση? Μην το συνδέσω και κάψω τίποτε...
 
Έκανα ένα γλουπ βλέποντας το Mortal Kombat Mythologies! Μωρέ ας μου τα χάριζαν εμένα και ας είχε μόνο την πλακέτα που λέει ο λόγος :)
 
Eagle 1 είπε:
Φαίνεται ότι τα παιδιά που την είχαν πριν άλλαζαν τα αυτοκόλλητα. Στην πρώτη περίπτωση είναι το παιχνίδι Super Smash Bros (που μισοκόλλησαν πάνω το Pokemon) και η κάτω περίπτωση είναι το Pokemon Stadion (του οποίου το αυτοκόλητο φαίνεται κόλλησαν στην άλλη κασσέτα και στη θέση του βάλαν άλλα. Παιδιά και όχι συλλέκτες..............
Χμμμ, περίεργο, αναρωτιέμαι γιατί να το έκαναν αυτό. Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι μπορεί το Pokemon Stadium να μην ήταν δικό τους αρχικά και ίσως να θέλανε να το κρατήσουν με κάποιον τρόπο, ανταλλάσοντάς το με ένα άλλο παιχνίδι (Smash Bros) που ίσως να μην τους άρεσε τόσο. Και έτσι, αλλάζοντας τα αυτοκόλλητα να ξεγελούσαν τον προκάτοχο του. Μπορεί να ήταν από κάποιο μαγαζί που νοίκιαζε παιχνίδια.

Eagle 1 είπε:
Και μία ερώτηση στους ειδικούς: Ο γιός μου ενθουσιάστηκε που την ξέθαψα (είχε "χαθεί" στη μετακόμιση, βρήκα τυχαία το πακέτο στην αποθήκη ενώ έψαχνα τα αερομοντέλα) και θέλει να την ξαναπαίξει. Αυτή τη φορά θα βλέπω και εγώ. Όμως: Τότε παίζανε σε τηλεόραση αναλογική (με λυχνία), η οποία δεν υπάρχει πιά. Παίζει άραγε τώρα σε σύγχρονη flat τηλεόραση? Μην το συνδέσω και κάψω τίποτε...
Παίζει κανονικά αν το συνδέσεις στην composite είσοδο (τα τρία καλωδιάκια, κόκκινο, κίτρινο, άσπρο). Ομως η ποιότητα θα είναι λίγο χάλια λόγω του ότι το N64 είναι κονσόλα χαμηλής ανάλυσης, φτιαγμένη για παλιές τηλεοράσεις. Και στην τηλεόραση υψηλής ανάλυσης θα φαίνονται πιο πολύ οι ατέλειες και οι θολούρες. Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις και πολλά για να βελτιώσεις την εικόνα.
 
Imgema είπε:
Χμμμ, περίεργο, αναρωτιέμαι γιατί να το έκαναν αυτό. Το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι μπορεί το Pokemon Stadium να μην ήταν δικό τους αρχικά και ίσως να θέλανε να το κρατήσουν με κάποιον τρόπο, ανταλλάσοντάς το με ένα άλλο παιχνίδι (Smash Bros) που ίσως να μην τους άρεσε τόσο. Και έτσι, αλλάζοντας τα αυτοκόλλητα να ξεγελούσαν τον προκάτοχο του. Μπορεί να ήταν από κάποιο μαγαζί που νοίκιαζε παιχνίδια.

Παίζει κανονικά αν το συνδέσεις στην composite είσοδο (τα τρία καλωδιάκια, κόκκινο, κίτρινο, άσπρο). Ομως η ποιότητα θα είναι λίγο χάλια λόγω του ότι το N64 είναι κονσόλα χαμηλής ανάλυσης, φτιαγμένη για παλιές τηλεοράσεις. Και στην τηλεόραση υψηλής ανάλυσης θα φαίνονται πιο πολύ οι ατέλειες και οι θολούρες. Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις και πολλά για να βελτιώσεις την εικόνα.
Για τα αυτοκόλλητα/ετικέτες είναι πολύ πιθανό να έγινε όπως τα λες, ιδίως σκέφτομαι τις ανταλλαγές. Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση αναφορικά με τη σύνδεση, θα το δοκιμάσω!
 
Eagle 1 είπε:
Για τα αυτοκόλλητα/ετικέτες είναι πολύ πιθανό να έγινε όπως τα λες, ιδίως σκέφτομαι τις ανταλλαγές. Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση αναφορικά με τη σύνδεση, θα το δοκιμάσω!
Ξέχασα να πω ότι λογικά η τηλεόραση θα έχει και απλό SCART οπότε μπορείς να το συνδέσεις και εκει. Αλλά ισχύουν τα ίδια για την ποιότητα. Η καλύτερη περίπτωση για το N64 είναι το S-Video, αρκεί βέβαια να έχεις καλώδιο τέτοιο αλλά και πάλι η διαφορά στην εικόνα από ότι ξέρω είναι πολύ μικρή... Το N64 δεν φημίζεται για την ποιότητα εικόνας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Ξέχασα να πω ότι λογικά η τηλεόραση θα έχει και απλό SCART οπότε μπορείς να το συνδέσεις και εκει. Αλλά ισχύουν τα ίδια για την ποιότητα. Η καλύτερη περίπτωση για το N64 είναι το S-Video, αρκεί βέβαια να έχεις καλώδιο τέτοιο αλλά και πάλι η διαφορά στην εικόνα από ότι ξέρω είναι πολύ μικρή... Το N64 δεν φημίζεται για την ποιότητα εικόνας.
Ναι, η τηλεόραση έχει και Scart, έχω και βύσμα Scart που πίσω του έχει τις 3 εισόδους (κίτρινο, κόκκινο, άσπρο) που μπορεί να συνδεθεί το καλώδιο που έχει η κονσόλα. Καλώδιο S-Video δεν έχω, αλλά η διαφορά στην ποιότητα δεν με απασχολεί πολύ, μια και σημασία έχει το ρετρό του θέματος! Ευχαριστώ και πάλι για τις πολύτιμες συμβουλές!
 
Getta Robo είπε:
Εδω μπορεις να δεις μια πολυ καλη παρουσιαση για τις λειτουργιες του με τα pokemonΚαι εδω μια λιστα με τα συμβατα παιχνιδια

Ηταν μια πολυ εξυπνη κινηση, οπου συνδιασαν την τοτε μανια των pokemon με τα δυο μηχανηματα.

johnny19818 είπε:
Έκανα ένα γλουπ βλέποντας το Mortal Kombat Mythologies! Μωρέ ας μου τα χάριζαν εμένα και ας είχε μόνο την πλακέτα που λέει ο λόγος :)

Imgema είπε:
Παίζει κανονικά αν το συνδέσεις στην composite είσοδο (τα τρία καλωδιάκια, κόκκινο, κίτρινο, άσπρο). Ομως η ποιότητα θα είναι λίγο χάλια λόγω του ότι το N64 είναι κονσόλα χαμηλής ανάλυσης, φτιαγμένη για παλιές τηλεοράσεις. Και στην τηλεόραση υψηλής ανάλυσης θα φαίνονται πιο πολύ οι ατέλειες και οι θολούρες. Δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις και πολλά για να βελτιώσεις την εικόνα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια και τις υποδείξεις αγαπητοί! Ακολούθησα τις οδηγίες σας και ΠΑΙΖΕΙ κανονικά. Βέβαια η ανάλυση δεν έχει πολύ σχέση με τις σημερινές κονσόλες, αλλά νομίζω αυτή ακριβώς είναι η γοητεία του. Ο γιός μου χάρηκε πολύ που το είδε σε λειτουργία και θυμήθηκε τα παλιά, άρχισε τις προπονήσεις περιμένοντας την αδελφή του το Σεπτέμβριο για παιχνίδι....

Μερικές φωτογραφίες από διάφορα παιχνίδια:

























5.jpg

1.jpg

4.jpg

3.jpg

2.jpg

7.jpg

6.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

12.jpg

11.jpg
 
Ωραίος!

Ομως παρατήρησα κάτι. Βλέπω ότι έχεις την κονσόλα πάνω στην μοκέτα. Αυτό καλύτερα να το αποφεύγεις γιατί έτσι δεν αερίζεται η κονσόλα από κάτω με αποτέλεσμα να ζεσταίνεται πιο πολύ και να την ζορίζεις. Το Nintendo 64 συγκεκριμένα είναι "σκυλί" βέβαια αλλά γενικά δεν ενδεικνύεται να το κάνεις αυτό, καλύτερα βάλτο πάνω σε κάποια λεία επιφάνεια ώστε να περνάει ο αέρας από κάτω.
 
Imgema είπε:
Ομως παρατήρησα κάτι. Βλέπω ότι έχεις την κονσόλα πάνω στην μοκέτα. Αυτό καλύτερα να το αποφεύγεις γιατί έτσι δεν αερίζεται η κονσόλα από κάτω με αποτέλεσμα να ζεσταίνεται πιο πολύ και να την ζορίζεις. Το Nintendo 64 συγκεκριμένα είναι "σκυλί" βέβαια αλλά γενικά δεν ενδεικνύεται να το κάνεις αυτό, καλύτερα βάλτο πάνω σε κάποια λεία επιφάνεια ώστε να περνάει ο αέρας από κάτω.
Το έκανα αμέσως μετά τη φωτογραφία αγαπητέ Imgema, διότι πρόσεξα τις επιφάνειες εξαερισμού από κάτω. Το έβαλα πάνω σε ένα σκληρό και επίπεδο κουτί από πάζλ, οπότε το 3ωρο παιχνίδι του γιού για αρχή δεν την θέρμανε σχεδόν καθόλου. Καλά έκανες και με προειδοποίησες, μπορεί να μην το είχα προσέξει. Ευχαριστώ και πάλι!!!!
 
Ωραίες φωτό, όμορφες αναμνήσεις!! Το δικό μου Ν64 είναι σαν καινούριο αφού πάντα ήθελα να προσέχω τις κονσόλες μου, μέχρι και το σακουλάκι κράτησα μες το κουτί για να το βολεύω...χαχα. Θα βγάλω μια φωτό όταν βρω χρόνο.

Getta Robo είπε:
Το τελευταιο περιφερειακο, το transfer pack χρησιμοποιειται κυριως για να διαβαζει το N64 καποια παιχνιδια του gameboy, ωστε να συνεργαζοντε με τα αντιστοιχα του N64. Δεν μπορει να τρεξει παιχνιδια gameboy στην τηλεοραση, με δυο εξαιρεσεις με τα pokemon παιχνιδια.
Είσαι σίγουρος για αυτό? Είχα το Pokemon Stadium συνδεδεμένο με μία Pokemon Red κασέτα και ποτέ μου δεν κατάφερα να παίξω στην οθόνη του N64. Το μόνο που μου επέτρεπε ήταν να μεταφέρω τα Ποκεμον στο Stadium.
 
geo2004z είπε:
Είσαι σίγουρος για αυτό? Είχα το Pokemon Stadium συνδεδεμένο με μία Pokemon Red κασέτα και ποτέ μου δεν κατάφερα να παίξω στην οθόνη του N64. Το μόνο που μου επέτρεπε ήταν να μεταφέρω τα Ποκεμον στο Stadium.
Ναι, μπορεις αν εχεις κανει καποια συγκεκριμενα πραγματα μεσα στο παιχνιδι, δες περισσοτερες πληροφοριες εδω.

http://bulbapedia.bulbagarden.net/wiki/Game_Boy_Tower

Μπορεις να παιξεις και αλλα παιχνιδια πλυν των pokemon, αλλα με καποια διαδικασια.

Super Mario Land running on Pokemon Stadium's Game Boy emulator for N64

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα